Päästeamet tuletab meelde, kuidas jõulupühad kõigile turvaliselt mööda saata, illustratiivne foto

Päästeamet: ka jõuluajal ei hüüa õnnetus tulles

69
(Uuendatud 18:19 23.12.2017)
Pühademeeleolus kipuvad inimesed liiga tihti hooletuks muutuma ja ohutuse unustama. Päästeamet tuletab meelde, kuidas jõulupühad kõigile turvaliselt mööda saata

TALLINN, 23. detsember — Sputnik. Lauljatar Liis Lemsalu kirjutas mõned päevad tagasi sotsiaalmeedias oma armsast kiisust, kes näris läbi jõulupuu elektriküünalde juhtmed. Sellele õnneliku lõpuga loole paneb päästeameti kommunikatsiooninõunik Lauri Kool kõrvale teise, samuti jõulupuuga juhtunud loo, mis kahjuks nii õnnelikult ei lõppenud, vahendab Pealinn.

Möödunud aasta viimasel päeval sai häirekeskus teate, et Tallinnas Kristiine linnaosas Sõpruse puiesteel on teise korruse korteri elutoas süttinud jõuludeks tuppa toodud nulg.

Hambavalule saab pühade ajal leevendust Tallinna Hambapolikliinikus, illustratiivne foto
© Sputnik / Кирилл Брага

Tulekahju põhjus oli nähtavasti selles, et jõulupuu oli toas sedavõrd kuivaks muutunud, et võttis säraküünla sädemetest mõne hetkega tuld ning lahvatas ise nagu säraküünal põlema. Seejärel võttis tuld juba kogu toa sisustus.

Kõik riigi 102 kiirabibrigaadi on saabuvateks pühadeks valmis >>

Korteris oli sel ajal kolm täiskasvanut ja kaks last, kes olid sunnitud tule eest varjuma algul magamistuppa ja seejärel läbi akna kõrvalasuva autosalongi katusele, kust kohale saabunud päästjad nad alla aitasid.

"Kaks meest viidi haiglasse, naine ja kaks last jäid koju," võttis Kool kokku tulekahju tagajärjed. "Päästjad kustutasid tulekahju paarikümne minutiga. Elutuba sai tulekahjustusi, kogu korter suitsukahjustusi."

Et selliseid ja taolisi õnnetusi ei juhtuks, on päästeamet välja töötanud põhipunktid, millega tuleks kõigil arvestada.

Majast lahkudes peavad küünlad, kaminad ja teised lahtise tule allikad olema kustunud. Küünlad tuleb asetada mittepõlevale alusele ning ohutusse kaugusesse süttivatest materjalidest. Ka koduloom, näiteks kass, võib lauale või riiulile hüpates küünla ümber ajada.

Tallinna ühistransport jõulude ja aastavahetuse ajal >>

Tuppa toodud kuusel, olgu see looduslik või plastmassist, soovitab Päästeamet kasutada elektriküünlaid. Samas tuleb üle vaadata, kas elektriküünlad, jõulutuled ja juhtmed on terved ja töökorras ning vooluvõrk pole üle koormatud.

Küllalt palju õnnetusi juhtub jõulude ja aastavahetuse paiku ka sellepärast, et pliidile unustatud toit on süttinud. Seetõttu manitseb päästeamet inimesi mitte jätma jõulutoitu ahju või pliidile ilma järelvalveta.

Hädavajalik on ka suitsuandur, sest see annab tulekahjust märku kümne sekundi jooksul pärast tulekahju tekkimist.

Pulgaga rakette ei osata kasutada

Teine õnnetuste allikas jõulude ajal on ilutulestikud. Päästeameti andmeil pole nende arv eriti suur, kuid samas ei möödu ühti aastavahetust, ilma et päästjatel ei tuleks küsida mõnelt ilutulestiku kasutajalt, et kus oli tema aru, kui ta ilutulestiku raketi näiteks WC lakke põrutas.

Ruf Eesti AS-i pürotehnik Kersti Rešetnjak ütles, et kõige populaarsemad on klientide hulgas patareilaadsed tooted, kus on mitu lasku kokku ühendatud ja ühe süütamisega saab need kõik taevasse kõmmutada.

"Nende toodete puhul tuleb jälgida, et patarei oleks toestatud ja see ei kukuks ümber," rääkis Rešetnjak. "Loomulikult tuleb ka vaadata, kus ilutulestikku üles lasta. Igale tootele on märgitud, kus suur peab olema kaugus majadest inimestest, autodest jne, et selle kasutamine oleks ohutu."

Pürotehnilisi tooteid ära osta turult, sotsiaalmeediast ega inimestelt tänavalt >>

Ruf Eesti pürotehnik juhtis tähelepanu eriti pulgaga rakettidele, millega juhtub õnnetusi suhteliselt kõige sagedamini.

"Mõnikord ei osata arvestada, et pulga otsas olevad raketid lendavad üles koos pulgaga," ütles Rešetnjak. "Kui need maasse kinni lüüa, siis plahvatab rakett maa peal. Pulgaga rakette soovitame lasta olenevalt raketi suurusest pudelist või torust."

"Suurt raketti väikesest pudelist ei ole mõtet lasta, sest siis võib ise pikali kukkuda. Suure raketi puhul tuleks eelistada torust laskmist. Šampusepudel võib ümber kukkuda ja rakett hakata mööda maad kellegi poole lendama," lisas Rešetnjak.

Päästeameti alustab tuleohutuskampaania
© Sputnik / Ирина Тихомирова

Ole tähelepanelik liikleja

Kolmas aastavahetuse õnnetuste liik pole seotud tulega, vaid alkoholi ning inimeste ülevoolava tuju ja tähelepanematusega. Politsei- ja piirivalveameti vanempressiesindaja Maria Gonjak võttis politsei soovitused kokku järgmiselt: autoga sõites jälgi liiklusreegleid, tee- ja ilmastikuolusid ning arvesta võimalike ohtudega.

Hoolitse selle eest, autoroolis oleks kaine juht. Jalakäijad peavad arvestama sellega, et nad oleksid pimedal ajal võimalikult hästi nähtavad, sest jalakäija näeb valgustamata teel sõidukit juba väga kaugelt, juht aga jalakäijat alles siis, kui temani on jäänud loetud sekundid. Helkuriga jalakäia on näha tunduvalt kaugemale, mis teeb õnnetuse riski oluliselt väiksemaks.

Pühade perioodil arvestage muutuvate teeoludega ja liigelge ohutult >>

Kelgu- või suusarada ei tohiks ideaalis kunagi sõiduteega ristuda. Igal juhul tuleb sõidutee läheduses sportides või muidu lustides ettevaatlik olla. Autoga külmakraadidega liikudes riietu piisavalt soojalt, et õnnetuse või rikke korral ei tekkiks alajahtumise ohtu. Külmumisohus inimest märgates juhi ohule tähelepanu ning vajadusel teata inimesest politseile hädaabinumbrile 112.

69
Tagid:
liiklus, ilutulestik, tuli, meelespea, hoiatus, ohutus, ühiskond, jõulud, päästeamet, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul