Kuidas internetipoest ohutult jõulukinke osta, illustratiivne foto

Kuidas internetipoest ohutult jõulukinke osta

44
(Uuendatud 10:41 09.12.2017)
Et internetipoest ostes mitte petta saada, tuleks kindlasti kontrollida müüja tausta ja kui vähegi võimalik, kasutada krediitkaarti, soovitab Tarbijakaitseameti peadirektor Andres Sooniste

TALLINN, 9. detsember — Sputnik. Samal ajal kui E-kaubanduse liit koos edumeelsemate ettevõtetega võitlevad internetipoodide kvaliteedi ja usaldusväärsuse kasvu eest, üritavad mõned e-poed Sooniste sõnul poolkõlvatu konkurentsi võtteid kasutades kasvavast turust kasu lõigata. Seetõttu tulekski internetipoest ostes olla hoolas ning enne ostu sooritamist eeltööd teha, vahendab Pealinn.

Ajakirjanik: Eesti kuritegevus on liikunud rahvusvahelisele tasandile >>

Toidupank ootab kogumiskastidesse annetusi, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Hooletuse tulemuseks võib olla nii piraat-toode või "parim enne" tähtaja ületanud kaup. Suuremate ostude puhul tasuks vältida 100% ettemaksu. Vältida tasuks ka sageli just sotsiaalmeedias kauplevate inimeste ebaselgeid müügiskeeme. Need on ebaselged, sest müüjad üritavad oma tegevusest jätta mulje kui eraisikute poolt tehtavast müügist, kaubavalik seda aga ei kinnita.

Selline tegevus on käsitletav eksitava kauplemisvõttena ja on keelatud. Sellised müüjad- eraisikud üritavad jätta ostja ilma tema tarbija õigustest ja sageli jäetakse riigile maksmata ka maksud.

Kuus inimest langesid laene pakkuvate kelmide ohvriks >>

"Toonitan siinkohal, et tarbija õigused aga kehtivad sõltumata sellest, kas müüja on end ettevõtjaks registreerinud või mitte. Eba-ausa kauplemisvõtte kasutamine on sanktsioneeritav. Kaupleja toob küll vabanduseks väite: olen eraisik, müün isiklikke asju, samas on tal sama lai kaubavalik kui e-poel," hoiatab Sooniste.

"Meile tuleb tööd kogu aeg juurde, sest järjest enam tehinguid tehakse sotsiaalvõrgustikes ja inimesed ei kontrolli müüja tausta. Inimesed lähevad e-poodidesse ostlema mõeldes, et minuga ei juhtu midagi, kuid mida suuremad on summad, seda ettevaatlikum tasuks olla," sõnas Sooniste.

Kas keegi on väsinud lõputust poodlemisest ja kingikuhjadest, mis ei mahu kuuse alla ära?
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Kindlasti tasuks enne ostu sooritamist vaadata Tarbijakaitseameti e-poodide nn. musta nimekirja. Sealt ei leia suuri ettevõtteid, kuid ka väikekauplejad teevad kõik, et sellest nimekirjast pääseda. Tihtipeale ebaausaid kauplemisvõtteid kaustades. Nii näiteks teatab ettevõte, et lõpetab tegevuse, kuid tegelikult võtab endiselt vastu tellimusi. Müüja jätab mulje, nagu oleks ettevõtja, tegelikult vormistab tehingu eraisikuna (raha palutakse kanda eraisiku pangakontole). Nii naeruväärselt käituvad päris suured e-poed," imestab peadirektor.

E-poes ostu katkestanud klient ei tähenda ettevõtte jaoks probleemi >>

"Üks väike nipp: tasu e-poes ostu(de) eest krediitkaardiga (Visa, Mastercard). Nimelt on krediitkaardisüsteemil lisakindlustuskaitse peal. Sellest pangad paraku teavitama ei kipu. Kui olete krediitkaardimakseid teinud ja pole ostuga rahul või see pole kohale jõudnud, on võimalik Visa või Mastercardi süsteemi kaudu oma raha tagasi saada," ütleb Sooniste.

44
Tagid:
kingitus, ost, internet, ühiskond, jõulud, tarbijakaitseamet, maailm, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul