Kõrvitsa püreesupp

Halloweeni-roa retsept: kõrvitsa püreesupp peakokalt

366
(Uuendatud 20:52 31.10.2017)
Halloweeni-pidustuste lävel jagas peakokk Vladimir Upeniek portaali Sputnik Eesti lugejatega lihtsa, ent väga maitsva kõrvitsast tehtava püreesupi retsepti

ТАLLINN, 31. oktoober — Sputnik, Angelina Mandrõka. Maailma kõige müstilisemat pidupäeva – Halloweeni – tähistatakse iga aasta 31. oktoobril, kõikide pühakute püha eelõhtul. Üheks selle päeva tähtsaimaks atribuudiks on kõrvits.

Pidupäeva eel paisatakse USA-s müügile ohtrasti karnevalikostüüme ja maiustusi. Kui soovite samuti Halloweeni tähistada, siis ei ole sugugi kohustuslik endale jõledaid kostüüme selga tõmmata ja kõiki ümberkaudseid hirmutada, võib hoopis rõõmustada oma lähedasi mõne maitsva kõrvitsaroaga.

Loomaaias peeti kõrvitsapidu >>

Sügisene aeg on saagirohke, kuid sügise kuningannaks peetakse nimelt kõrvitsat, seega pole pole teil kuigi vaevarikas seda kohalike toidupoodide lettidelt leida. Tänapäeval on olemas palju kõrvitsasorte, mis erinevad üksteisest nii kuju, mõõtmete, värvuse kui ka maitse poolest.

Toitumisteadlasedki nimetavad kõrvitsat „jumalate toiduks”. Põhjus on selles, et see vili sisaldab T-vitamiini, mis hõlbustab raskeltseeditava toidu omastamist ja hoiab ära rasvumist.

Loomaaia asukad pidasid kõrvitsapidu >>

Kõrvitsat armastavad kõik

Ühe Pärnu restorani peakokk, Eesti 2012. aasta parima koka tiitliga pärjatud Vladimir Upeniek rääkis portalile Sputnik Eesti, et kõrvits on hästi magus ja kergesti seeditav köögivili, mis on ammustest aegadest olnud nii rikaste kui ka kõige vaesemate inimeste toidulaual.

Kõrvits pole mitte üksnes ilus, maitsev ja kasulik, vaid ka universaalne köögivili. Seda vilja võib küpsetada, praadida, kuivatada, sellest keedetakse putru, valmistatakse salateid ja mitmesuguseid magustoite. Iga sellest köögiviljast valmistatud roog rõõmustab silma erksa värvusega ning korter täitub uskumatu aroomiga.

Eesti 2012. aasta parima koka püreesupi retsept

Vladimir Upeniek armastab oma restoranis valmistada hooajalist püreesuppi kõrvitsast. Just seda retsepti jagabki ta täna meie lugejatega.

Шеф-повар одного из пярнуских ресторанов Владимир Упениек
© Фото : Сильвер Гутманн
Eesti 2012. aasta parima koka tiitliga pärjatud Vladimir Upeniek

Püreesupi jaoks on vaja võtta üks terve kõrvits. Keeta tuleb seda vilja 200-kraadisel kuumusel tubli tund aega, kuni ta muutub pehmeks. Seejärel segame blenderis küpse kõrvitsa sisu koorevõi ja rõõsa koorega.

Et supp ei saaks igav, asetame taldriku põhja peenekshakitud kõrvitsat maitsestatuna värske chipotle-pipra (tšilli-sarnane Mehhiko maitseaine, mis kujutab endast suitsutatud punast jalapeno pipart) ja kõrvitsaõliga.

„Kui panna supi peale blanšeeritud ja fritüüris kiiresti üleküpsetatud kõrvitsalilleke, on tulemuseks kõige tõelisem kõrgklassi köögikunst,” ütleb peakokk.

Vladimir Upeniek eelistab mitte lõigata kõrvitsast Halloweeniks igasuguseid nägusid, vaid restoraniruume selle viljaga lihtsalt kaunistada, nii et hiljem saaks neid kõrvitsaid kasutada toidutegemiseks.

Head isu!

366
Tagid:
püreesupp, kõrvits, ühiskond, Halloween, Vladimir Upeniek, Eesti, Tallinn
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul