Tallinn tähistab hingedepäeva kaunite kontserditega, illustratiivne foto

Tallinn tähistab hingedepäeva kaunite kontserditega

40
(Uuendatud 18:23 31.10.2017)
Hingedepäeva puhul toimub Tallinnas mitmeid teemakohaseid kontserte ja mälestusüritusi. Kaunit kuulamist jätkub nii 1. kui 2. novembriks

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Kolmapäeval, 1. novembril kell 14 toimub Haabersti Sotsiaalkeskuses (Õismäe tee 24) hingedepäeva kontsert. Solist Hans Miilberg ja klaveril Piia Paemuru. Osalejaid tervitab Haabersti linnaosa vanem Marek Jürgenson, vahendas Raepress.

Hingedepäeval, 2. novembril kell 19 korraldab Nõmme Rotary Klubi Nõmme Rahu kirikus (Võsu 5) juba traditsiooniks saanud akustilise kontserdi, muusikalisi elamusi pakuvad seekord Helin-Mari Arder (laul), Teet Raik (kitarr) ja Ara Yaralyan (kontrabass). Pääsmed hinnaga 10 eurot on saadaval üks tund enne kontserdi algust kohapeal. Piletitulu läheb Nõmme Rahu kiriku remondifondi.

Suurel Reedel toimub ristitee rännak Tallinna kirikutes >>

Mustamäe Kultuurikeskuses Kaja toimub hingedepäeva kontsert 2. novembril kell 18. Esineb naiskoor "Carmina" Margit Võsa juhatusel, klaveril Irina Ievleva, kavas Tubin, Uusberg, Kaasik, Caccini, Rheinberger, Sallinen, Rahmaninov. Kontsert on tasuta.

Ühtlasi avatakse homme Kultuurikeskuses Kaja näitus "Hinge peegeldused".

Põhja-Tallinnas toimub hingedepäeval, 2. novembril kell 19 kontsert Kalju kirikus (Kalju, 1). Esineb Sandra Nurmsalu. Tervitussõnavõtuga esineb linnaosa vanem Raimond Kaljulaid.

Kolmapäeval, 1. novembril kell 18 annab Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja valges saalis (Pikk 26) klaverikontserdi noor eesti pianist Naily Saripova. Kavas Ludwig van Beethoven Sonaat B-duur op 22 nr 11, Edward Grieg Sonaat e-moll op 7, Robert Schumann Sonaar fis-moll op 11.

Kadrioru kunstimuuseumis (Weizenbergi tn 37) toimub kolmapäeval, 1. novembril kell 18 Hingedepäeva puhul loeng-ekskursioon "Surm kunstis". Surm on armastuse kõrval kunsti üks põhiteemasid, kuid eri aegadel on rõhutatud selle erinevaid aspekte. Rikkalikult illustreeritud ettekanne tutvustab suhestumist surmaga läbi aegade, keskendudes surmahirmu ületamise võimalustele.

Alguses oli sõna >>

Kord on selleks vaikne paratamatusega leppimine, kord oma tunnete dramaatiline väljaelamine, kord mehine surmale silma vaatamine. Kunsti vahendusel saab teada sedagi, millal hakati maalima surmatantse, millist nõu andis esimene eneseabi käsiraamat "Suremise kunst", millal oli moes kanda kaelas kullast surnukirstukest ja kui reaalne on kangelase surm ajaloomaalidel.

Tallinna Toomkirikus (Toom-Kooli tn 6) on neljapäeval, 2. novembril kell 18 Hingedepäeva muusikaline õhtupalvus. Muusikat hingedepäevaks esitavad sopran Ludmilla Kõrts, Alina Sakalouskaya mandoliinil ja Kadri Ploompuu orelil.

Eduard Vilde Muuseum (Roheline aas 3) korraldab hingedepäeva puhul meditatiivse rännaku "Ookean" — 2. novembril kell 18 ootab osalejaid rahuhetk gongide, kristallkausside, sufistlike luuletuste ja taoistlike lugude saatel. Kõlavad Rumi "Päikesesõnad" (tõlkija Doris Kareva) ja Solala Towleri "Tao lood" (tõlkija Raul Kilgas). Esitajad Kaia Karjatse ja Mait Joorits. Pilet 12 eurot.

Tallinna Jaani kirikus (Vabaduse väljak 1) esineb laupäeval, 4. novembril kell 17 Kammerkoor Voces Musicales kavaga "Miserere". Kavas Allegri, Victoria ja Tormis. Dirigent Stephen Layton (Inglismaa).

Märtsipommitamine Tallinnas 1944 >>

Kammerkoor Voces Musicales, kes 2015. aastal pälvis Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia oma kõrgetasemeliste kontsertide eest, on selle aasta hingedepäevaks kutsunud end juhatama inglise dirigendi Stephen Laytoni – Cambridge"i Trinity kolledži muusikadirektori, kes lisaks sealse kõrgelt hinnatud koori juhatamisele on tunnustust pälvinud üle maailma paljude teiste kollektiividegagi: Polyphony, Holst Singers, Madalmaade kammerkoor, Taani riiklik vokaalansambel jt.

Tunniajase kontserdi kavas on itaalia renessanss: Tomàs Luis de Victoria missa ja motett "O quam gloriousum" ning "Magnificat primi toni", samuti Gregorio Allegri kuulus "Miserere". Lisaks esitatakse Veljo Tormise "Jaanilaul", mälestamaks heliloojat, kelle looming on pikka aega inspireerinud nii koori kui ka Stephen Laytonit.

40
Tagid:
mälestus, kuupäevad, ühiskond, kontsert, Hingedepäev, Eesti, Tallinn
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul