Madagaskaril katku puhang, illustratiivne foto

Katku puhangust Madagaskari saarel ja reisipiirangust Seišellidel

75
(Uuendatud 08:52 29.10.2017)
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on Madagaskaril katku puhang. 20. oktoobri seisuga oli saarel registreeritud 1365 haigusjuhtu, millest 106 on lõppenud surmaga. Haigestunute seas on 54 tervishoiutöötajat

TALLINN, 29. oktober — Sputnik. Registreeritud haigusjuhtudest 915 on kopsuvormi ja 275 buboonivormi juhud.  Kopsuvormi kõrge osakaal on murettekitav, kuna sellele vormile on omapärane kõrge levikupotentsiaal ning  väga raske haiguskulg, teatab Terviseamet.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumine püsib tavapärasel tasemel >>

Haigusjuhud on registreeritud peamiselt pealinnas Antananarivos ja sadamalinna Toamasina Ida rannikul. Alates oktoobrist on rahvusvahelises lennujaamas Antananarivos rakendatud väljasõidul tervisekontroll (exit-screening) nakkushaiguse rahvusvahelise leviku tõkestamiseks.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Игорь Зарембо

Üks sissetoodud haigusjuht registreeriti hiljuti ka Šeišellidel. Turismi tippaeg Šeišellidel on tavapäraselt oktoobris, kui saarele saabuvad reisijad peamiselt Prantsusmaalt ja Saksamaalt. Seoses puhanguga on ajutiselt tühistatud lennureisid Madagaskari ja Šeišellide vahel.

11. oktoobril teatas Šeišellide Tervishoiuministeerium kehtestatud reisipiirangutest Madagaskari saarelt saabuvate inimeste ja laevade suhtes: keelatud on saabumine  Šeišellidele enne 7 päeva (inkubatsiooniperiood) möödumist pärast lahkumist Madagaskarilt. Inkubatsiooniperioodil saabunud  inimesed suunatakse isoleerimiskeskusesse kuni inkubatsiooniperioodi lõpuni.

Tõhustatud järelevalve alla võetakse kõik Madagaskarilt saabuvad kaubalaevad. Kui laevapere liikmeil avalduvad haigussümptomid, jäetakse laev karantiini. Haigestunud suunatakse ravile.

Retseptiravimite infolehed saavad inglis- ja venekeelse tõlke >>

Madagaskarit külastanud reisilaevadele on antud soovitus mitte siseneda Šeišellidele enne 7 päeva möödumist Madagaskarilt lahkumisest. Juhul, kui reisilaev saabub varem, jäävad kõik reisijad ja meeskond tõhustatud järelevalve alla.

Katk on eriti ohtlik nakkushaigus, mille looduslikud enzootilised kolded esinevad maailma erinevates piirkondades, sh Madagaskaril. Nakatumine toimub peamiselt näriliste, kirbu hammustuse ja/või nakatunud loomade/loomanahkade käitlemisel.

Buboonkatku korral võib nakatuda haige isiku kehavedelikega kokkupuutel. Kopsuvorm levib ka piisknakkusena (õhu kaudu). Hooajaline haigestumise tõus Madagaskari saarel esineb tavaliselt ajavahemikul septembrist aprillini. See on seotud näriliste arvukuse tõusuga. Eelmine katku puhang oli saareriigis 2016. a samal ajal.

Tehisintellekti tuleb enda heaks ära kasutada, illustratiivne foto
© Sputnik / Мария Котаева

ECDC poolt koostatud riskianalüüsi kohaselt on haiguse sissetoomise risk Euroopa regiooni väga madal. Haigestumise risk on suurem reisijatel, kes külastavad riskipiirkondades oma sugulasi ja sõpru.

Jeemeni koolerapuhang on nõudnud üle 1300 elu >>

Reisijatel soovitatakse riskipiirkondades viibimisel täita hügieeninõuded (pesta tihti käsi, kasutada seepi ja käte desinfitseerimisvahendeid),  kasutada repelente (DEET 50%, picardine, IR3535) kirbu hammustuste vältimiseks, vältida kokkupuudet närilistega, haigestunud/surnud inimese või loomaga. Nakatumise ohu korral pöörduda viivitamatult tervishoiuasutusse jälgimiseks ja vajadusel profülaktilise ravi saamiseks.

Juhul, kui ühe nädala jooksul pärast riskipiirkondadest naasmist ilmuvad reisijal haigussümptomid (palavik, lümfosõlmide suurenemine, oksendamine, köha, hingamisraskused), tuleb viivitamatult võtta ühendust arstiga ja anda teada oma reisimisest katku riskipiirkondades.

75
Tagid:
katk, reisipiirang, hukkunud, puhang, ühiskond, tervis, hoiatus, WHO, Terviseamet, Seišellid, Madagaskar
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul