Bella kirjutusaud

Seni, kuni täiskasvanud vaidlevad, jääb väike Bella varjupaika

470
(Uuendatud 11:10 22.10.2017)
Venemaa kodanike Anatoli Gazarjani ja Anna Mihailova perelt ära võetud kaheksa-aastase Bella varjupaigas viibimise tähtaega on pikendatud – lapsevanemad ja sotsiaaltöötajad süüdistavad teineteist soovimatuses vastaspoolega ühendust võtta

TALLINN, 22. oktoober — Sputnik. Kaheksa-aastane Bella, kes Gazarjani ja Mihhailova perekonnalt kuni 16. oktoobrini ära võeti, jääb jätkuvalt varjupaika – sotsiaaltöötaja esitas kohtule taotluse lapse varjupaigas hoidmise tähtaja pikendamiseks, kuna võimalust veenduda, et vanemad on lapse elutingimusi parandanud, sotsiaaltöötajatel endiselt ei ole. Pereisa keeldub sotsiaalosakonna töötajate kinnitusel nendega ilma advokaadita rääkimast, kirjutab ERR-i venekeelne portaal.

Küsitlus

Kuidas te suhtute Eesti lastekaitse ja juvenaalse õigussüsteemi institutsioonide tegevusse?
 • Kiidan heaks ja toetan täiesti nende tegevust.
  26.3% (10)
 • Pooldan, kuid ei ole alati nõus nende otsustega.
  21.1% (8)
 • Riik ei peaks sekkuma perekonna elukorraldusse.
  18.4% (7)
 • Juvenaalne õigussüsteem on lääne eriteenistuste leiutis.
  28.9% (11)
 • Ei tea, ei oska vastata.
  5.3% (2)
Hääleta: 38

Üheks Bella perekonda naasmise tingimuseks oli remonditegemine korteris, kus tüdruk elab. Anton Gazarjani sõnul on see tingimus täidetud. "Me tegime korteris remondi, vabastasime kolmanda toa, paigutasime sinna lastemööbli – täitsime kõik linnaosavalituse tingimused," ütles ta.

Aga varjupaigas talle tütart tagasi ei antud, viidates kohtu otsusele. Harju Maakohtust omakorda kinnitati, et sotsiaaltöötajate taotluse kohaselt on Bella varjupaigas viibimise tähtaega pikendatud ning osapooltele on antud võimalus kuni 23. oktoobrini oma selgitused esitada. Seejärel kohus otsustab, kas anda laps perekonnale tagasi või mitte.

Mustamäe linnaosavalitsuse lastekaitse osakonna juhataja Karin Kuslapi sõnul peitub lapse varjupaigas viibimise tähtaja pikendamise põhjus selles, et tüdruku vanemad ei võta nendega ühendust.

Sotsiaaltöötajad, nagu Kuslap märkis, tahaks oma silmaga veenduda, et elutingimused selles korteris on tõepoolest paranenud, kuid lapsevanemad on nõus sotsiaaltöötajaid uksest sisse lubama ainult advokaadi juuresolekul.

"Kuni praeguse ajani ei ole vanemate poolt ilmutatud vähimatki initsiatiivi omavalitsusega suhtlemiseks, seetõttu on meil teadmata, kas tingimused on tõesti paranenud," rõhutas sotsiaaltöötaja.

Anatoli Gazarjan omakorda märkis, et "ei usalda inimesi, kes levitavad meie kohta valelikku infot" ja seetõttu ei ole ta kohustatud neid korterisse lubama. Ta nentis ühtlasi, et sotsiaaltöötajad ei ole seniajani nende perekonna huve esindava advokaadiga ühendust võtnud.

Sputnik Eesti käis Bella Mihhailova korteris >>

Seni, kuni täiskasvanud ei suuda ühist keelt leida, jääb kaheksa-aastane Bella jätkuvalt varjupaika. Väärib märkimist, et vanematele on antud luba last iga päev koolist varjupaika viia, aidata tal koduseid kooliülesandeid teha ja nädalavahetustel kokku saada.

Eesti heategijad on valmis Bella Mihhailova perekonda aitama
© Sputnik / Вадим Анцупов

Palju vastukaja tekitanud juhtum

Harju Makohus võttis juulis Eestis elavatelt Venemaa kodanikelt, invaliididelt Anatoli Gazarjanilt ja Anna Mihhailovalt ajutiselt ära vanemlikud õigused. Nagu kohtuotsuse põhjal teatavaks sai, võeti kaheksa-aastane Izabella perest ära antisanitaarsete tingimuste tõttu elukorteris. Tüdruku isa Anatoli Gazarjan esitas Sputnikule kogu oma versiooni toimunust.

Sotsiaalministeerium: kaheksa-aastase Bella perest äravõtmine oli möödapääsmatu >>

Sotsiaaltöötaja Karin Kuslap, kelle avalduse alusel Gzarjanilt ja Mihhailovalt vanemlikud õigused ajutiselt ära võeti, kinnitas kohtus, et sotsiaalteenistused on kaheksa aasta vältel püüdnud perekonda mõjutada elukondlikku olukorda korteris parandama.

Kuigi mõlemad vanemad on korduvalt lubanud korteri korda seada ja ära remontida, ei ole nad ometi sotsiaaltöötajate nõu kuuulda võtnud. Samas ei ole kohtuotsuses kuidagi argumenteeritud, mismoodi selline olukord lapsele võib mõjuda. Samuti pole otsuses vähimaidki viiteid sellele, et tüdruku suhtes võiks olla tarvitatud mingisugustki vägivalda.

Sputnik Eesti otsustas oma silmaga üle vaadata need tingimused, mille sotsiaaltöötajad tunnistasid lapsele eluliselt sobimatuiks. Selgus, et sigaretisuitsu korteris tunda ei ole, küll aga hõljub õhus päevinäinud asjade lehk. Kappide otsas lebavad vanad lambikuplid, pikad tööstuslikud päevavalguslambid, igasugused karbid. Korter vajas tõesti kapitaalremonti, mida invaliidid oma kätega teha ei saanud ega olnud ka suutelised kinni maksma.

© Sputnik / Андрей Петров, Вадим Анцупов
Sputnik Eesti käis Bella Mihhailova korteris

Perekonnale osutatakse abi

Vene Föderatsiooni kodanikuna pöördus Anatoli Gazarjan abipalvega Venemaa saatkonna poole Tallinnas. Tema sõnul võeti Gazarjani-Mihhailova pere argumente saatkonnas kuulda. Informatsioon Eestis elavalt vene perekonnalt lapse äravõtmise juhtumist jõudis ka Venemaa presidendi kantselei lastekaitsevolinikuni.

Eesti heategijad on valmis Bella Mihhailova perekonda aitama >>

Heategevusühing Lootus Sinuga väljendas pärast asetleidnut esimesena valmidust perekonnale abi osutada. Organisatsioon kuulutas välja rahakogumise ja vabatahtlike abiliste kogumise korteri kordategemiseks ning Bellale heategijate annetustega soetatud voodi kohaletoimetamiseks.

470
Tagid:
elutingimused, lastekaitse, äravõtmine, laps, ühiskond, varjupaik, Anna Mihhailova, Anatoli Gazarjan, Bella Mihhailova, Tallinn
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul