Eesti parlamendi liige Märt Sults

Sults: narkomaan olla on muutunud väga mugavaks

111
(Uuendatud 10:57 10.10.2017)
Hoolitsus narkomaanide eest ei tohiks häirida tavaliste inimeste viisipärast elu, leiab Eesti parlamendi liige Märt Sults

TALLINN, 9. oktoober — Sputnik. Kunagi viskas Märt Sults teravmeelselt nalja, et normaalseks eluks peab Eestis olema sisserännanu. Nüüd võib tema sõnul sellele naljale lisada ka teise: kui tahad, et sinu eest hoolitsetaks, hakka narkomaaniks.

Märt Sults, kes jätkab võitlust süstlavahetuspunkti vastu Sitsi asumis, lausus portaalile Sputnik Eesti, et allkirjad petitsioonile, mis nõuab selle punkti sulgemist, õnnestus üsna kähku kokku koguda ja petsitsioon sai üle antud otse Riigikogu spiikeri Eiki Nestori kätte. Seejärel petitsioon registreeriti ning selle arutamiseks tuli kokku parlamendi sotsiaalkomisjon.

Kopli elanikud on vastu süstlavahetuspunkti rajamisele elumajja
© Sputnik / Андрей Петров, Вадим Анцупов

Kohus ei rahuldanud süstlavahetuspunkti vastaste esialgset palvet >>

Vaidlused selle ümber olid üpris tulised, kuid komisjoni esimehele ei antud "rohelist tuld" uue istungi avamiseks enne kohalikke valimisi, mis toimuvad Eestis 2017. aasta 15. oktoobril. Nüüd toimub see istung tõenäoliselt novembris. Sinna tulevad inimesed tolle paljukannatanud elamu korteriühistust, kus kurikuulus süstlavahetuspunkt paikneb, ja kõrgemad riigiametnikud, kes võivad selle küsimuse lahendada.

"Ma usun, et selle istungi järel langetatakse otsus leida uus asukoht. Ma lähen seaduslikku teed pidi, mis võimaldab seaduslikul viisil nn riskimaanduskeskuse Sitsis sulgeda," teatas Sults.

Tema sõnul ei ole Eesti töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski seniajani oma ametlikku arvamust "süstlavahetaja" suhtes avaldanud ega ole viibinud toimunud istungitel, kuid novembrikuisel istungil on ta kohustatud kohal olema, kuna tema otseseks tööandjaks on parlament ja minister peab tolle käskudele alluma.

Tervise Arengu Instituut (TAI) kuulutab Sultsi sõnul kogu aeg, et säärased süstlavehetuspunktid peavad olema sealsamas, kus on narkomaanid, kuid Riigikogu liige leiab, et toimida tuleb risti vastupidi – need peaks paiknema näiteks mingis tehnopiirkonnas, kus on vaid tööstushooned ning inimesi ei ela.

Kõlvart: süstlavahetuspunkti ei ole mõistlik rajada noortekeskuse kõrvale >>

"Me esitame ju oma riiki selleks, et mitte narkomaanidel, vaid tavalistel Eesti inimestel ja külalistel oleks siin hea elada ja olla," nentis ta.

TAI plaanides, nagu Sults teatas, on avada veel kuus riskimaanduskeskust Tallinna kõige tihedamalt asustatud asumites, ja Sultsi tegevus on suunatud sellele, et sulgeda süstlavahetuspunkt mitte ainult Sitsi tänavas, vaid ka kesklinnas – Lastekodu tänavas. Sults lükkas ümber ka TAI-ga Sitsi süstlavahetuspunkti osas tegevuslepingu sõlminud ja ühtlasi Lastekodu tänavas tegutseva MTÜ Convictus töötaja väited, et Lastekodu tänavas probleeme ei ole.

TAI tahab avada Sitsi tänava asuvasse elumajja narkosõltlastele mõeldud kahjude vähendamise keskus
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Sellel tänaval kõnnivad narkouimas inimesed, kellel on "liblikad ja kärblased" silmis ja seal on autogagi ohtlik sõita – kogu aeg ähvardab keegi rataste alla karata. Selline asutus keset linna – see on häbiasi. Meil on olemas statistika, et narkosurmade hulk Eestis on vaat et suurim Euroopas, kuid see ei anna põhjust neid surmi sel viisil ennetada," väitis Sults.

TAI avab ikkagi elumajas süstlavahetuspunkti >>

Sultsi enda käsutuses olevatel andmetel on tihedama tavaelanikkonnaga kohtades ka kõige suurem narkomaanide kontsentratsioon. Tema sõnul on neil seal mugav, kuna nad tahavad viibida inimeste keskel ja neil on küllalt võimalusi, näiteks, koridoridesse sisse pugeda, varastada käekotte, jalgrattaid ja muid asju.

Just sellepärast peavad saama kehtestatud täpsed kriteeriumid süstlavahetuspunktide asukohtadele – millises kaugused need peavad olema koolidest ja teistest lasteasutustest, milline peab olema asustustihedus "süstlavahetajate" asukohtades.

Ta on veendunud, et seal, kus paiknevad koolid, lasteaiad, ei tohi avada "narkopunkte", kus inimesed hommikust õhtuni ringi liiguvad, see oleks tema sõnul arulagedus.

"Seni aga tuleb nii välja, et härrased narkomaanid lebavad asfaldil ja neid tuleb lausa ümmardada – kui juba ka see punkt püsti pannakse, kus süstlaid ja nõelu vahetada. Sääraseid mugavaid tingimusi neile minu meelest luua ei tohi," väitis Märt Sults.

111
Tagid:
ühiskond, narkomaanid, süstlavahetuspunkt, parlament, Märt Sults, Sitsi, Eesti, Tallinn
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul