Rahumarss Sõdadeta maailm Tallinnas

Rahumarss "Sõdadeta maailm" toimub üheksas riigis

162
(Uuendatud 20:52 23.09.2017)
Tallinna rahumarsi organiseerijad tegid ettepaneku korraldada rahvusvahelise rahu päeva tähistamiseks mitmeid sojavastaseid uritusi

TALLINN, 22. september — Sputnik. Tallinna rahumarsi organiseerijad tegid ettepaneku korraldada rahvusvahelise rahu päeva tähistamiseks mitmeid sõjavastaseid üritusi.

21. kuni 23. septembrini toimuva rahvusvahelise aktsiooni "Sõdadeta maailm" raames korraldavad ühiskondlikud organisatsioonid ja poliitilised ühendused üheksas riigis erinevaid sõjavastaseid üritusi. Aktsioon on pühendatud rahvusvahelisele rahupäevale.

Brüsselis avaldas pühasõdalaste vägivalla vastu meelt 7000 inimest.
© REUTERS / YVES HERMAN

ÜRO Peaassamblee asutas 1981. aastal resolutsiooniga 36/67 rahvusvahelise rahupäeva septembrikuu kolmandal teisipäeval. 2001. aastal võttis ÜRO Peaassamblee ühehäälselt vastu resolutsiooni 555/282, kehtestades alates 2002. aastast iga aasta 21. septembril rahvusvahelise rahupäeva, kui üldise tulevahetuse lõpetamise ja vägivallast loobumise päeva.

Rahvusvahelise aktsiooni "Sõdadeta maailm" embleemiks sai rahutuvi, mille joonistas Hispaania kunstnik-patsifistist Pablo Picasso 1949. aastal toimunud 1. Ülemaailmsele rahupooldajate kongressile.

Initsiatiiv tuli Eestist

Rahvusvahelise aktsiooni "Sõdadeta maailm" idee tekkis Eestis. Tallinna rahumarsi organisaatorid Aleksei Jessakov ja Sergei Tšaulin tegid Poolas nõukogude sõdurite-vabastajatele püstitatud mälestusmärkide mahavõtmise vastu protestivatele mõttekaaslastele ettepaneku korraldada rahupäeval samaaegselt igas riigis rahvusvaheline protestiaktsioon. Eesti ühiskonnategelaste üleskutse leidis heakskiidu üheksas maailma riigis.

Põgenikud.
© Sputnik / Дмитрий Виноградов

Pärast paljusid kooskõlastusi ja täpsustusi töötati ühiselt välja rahvusvahelise aktsiooni "Sõdadeta maailma" üldkava. Aleksei Jessakovi sõnul on ürituse loosungid täiesti apoliitilised ja rahvusteülesed: "RAHU MAAILMALE!" "SÕJALE "Ei!", "PILVITU TAEVA EEST!", "PEATAGE NATO!", "ELAGU RAHVASTE SÕPRUS!". Kõik üritused rahastatakse ühiskondlike vahendite ja organisaatorite säästudega.

Tallinna organisaatorid rääkisid portaalile Sputnik Eesti, et rahvusvahelise aktsiooni eesmärgiks on maailma riikide rahulikku kooseksisteerimist ähvardavate relvakonfliktide ja sõjahüsteeria õhutajate vastastega solidaarsuse demonstreerimine.

Alustasid itaallased

Neljapäeval, 21. septembril korraldas Itaalia kultuuriassotsiatsioon "Speranza" Donbassi vabatahtlike liidu ja Rahvusvahelise blogijate assotsiatsiooni toetusel Roomas koolitarvete kogumise Donbassi lastele ja "Rahvusvaheliste antifašistide liikumine" Napolis lastejoonistuste näituse "Lapsed rahu eest!"

Assotsiatsiooni Speranza direktor Claudia Corbut rääkis portaalile Sputnik Itaalia, et mõte koguda 100 kg koolitarbeid Donbassi lastele tekkis mootorrattast BMW K100, täpsemalt kohalikul mootorrattaklubil, kus humanitaarset aktsiooni toetati.

Senjorina Corbuti sõnul korraldas ta koos sõpradega väikese koolitarvete kogumisaktsiooni Donbassi lastele ja saatis kogutu usaldusväärset kanalit pidi Donbassi. Teel ei läinud kaduma ükski pliiats ja see väike edu innustas õilsat üritust jätkama ja laiendama.

Neljapäeviti Rooma Ponte Milvio sillal kohtuvad mootorratturid otsustasid tuua Donbassi lastele igaüks kasvõi ühe vihiku, pliiatsi ja kustukummi. Arvestades, et neid koguneb sinna sadu, ületatakse eesmärgiks seatud kogus — 100 kg kindlasti.

Claudia Corbut arvab, et sellised "rahvaüritused" on hoopis efektiivsemad paljude ettekandjate ja ekspertide ettekannetega konverentsidest. Ta peab sidet ka teiste motoklubidega üle kogu Itaalia ja loodab korraldada sama ka riigi teistes linnades.

Samal päeval esitles Itaalia rahvusvaheliste antifašistide liikumine naaberlinnas Napolis laste joonistuste näitust "Lapsed rahu eest!"

Tallinnast Torontoni

Kõige suurejoonelisem üritus rahvusvahelise aktsiooni "Sõdadeta maailma" raames toimub kauges Kanadas. Toronto ümbruses leiab 23. septembril aset nõukogude sõdur-vabastaja memoriaali avamine. See avamistseremoonia on esimene NSV Liidu rahvaste Kanada kultuurikeskuse, Võidu pargi, kuulsuse allee ja memoriaali ja avamisele pühendatud ürituste sarjas.

23. septembril korraldab Moldova ühiskondlik organisatsioon "Meie kodumaa on Moldova", Moldova kommunistide partei, Moldova patriootide partei ja ühiskondlik liikumine "Vaba kodumaa eest" oma aktsiooni Moldova parlamendi ees Chisinaus.

Samal päeval toimub Donetskis sealsete kommunistide initsiatiivil miiting Ida-Euroopasse NATO vägede paigutamise vastu.

Tallinnas toimub rahumarss 23. septembril. Lisaks toimuvad rahvusvahelise rahuaktsiooni "Sõdadeta maailm" üritused veel Kölnis, Ateenas, Sofias ja Moskvas.

162
Tagid:
Sõdadeta maailm, rahumarss, Marss, Donbass, Donetsk
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul