Morgan Freeman

"Venemaa ründas USA-d," Morgan Freeman aga õhutab kodusõda

134
(Uuendatud 10:58 27.09.2017)
Kui suurepärase näitleja ilmekalt esitatud üleskutset tähelepanelikult kuulata, siis saab selgeks, et tegemist on loomulikult üleskutsega sõtta minna. Ainult et mitte sõtta Venemaaga. See on üleskutse kodusõjaks USA-s

Viktor Marahhovski RIA Novostile

Meie poolt armastatud näitleja Morgan Freeman – mustanahalise tarkpea võrdkuju USA ja maailmaklassi filmides – teatas, et on Venemaaga sõjajalal. Ta kutsub kõiki vastutustundlikke kaasmaalasi üles lahingusse astuma.

Sõnasõnaline tõlge sellest üleskutsest: 

"Meid rünnatakse. Me oleme sõjas. Kujutage ette sellist filmistsenaariumit: oma kodumaa hävingust raevunud endine KGB agent haub kättemaksuplaani. Kaosest läbi rühkides tõuseb ta nõukogudejärgsel Venemaal võimu tippu ja saab presidendiks. Misjärel pöörab pilgu oma neetud vaenlasele – USA-le. Ja kuivõrd ta on tõeline spioon, kasutab kübervõimsusi demokraatia ründamiseks üle kogu maailma. Kasutades sotsiaalmeediat propaganda ja valede levitamiseks, veenab ta demokraatlike ühiskondade inimesi mitte uskuma oma meediakanaleid, nende vastulauseid ega isegi omaenese naabreid. Ja ta saavutab võidu!

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Дружинин

Meie president peab meile otse tõtt rääkima. Ta peab Ovaalkabinetis laua taha istuma ja lausuma: "Mu sõbrad ameeriklased, möödunud valimiste käigus tabas meid rünnak Vene riigi poolt. Ma olen kutsunud Kongressi ja luureorganisatsioone üles kasutama kõikvõimalikke ressursse põhjaliku juurdluse läbiviimiseks selgitamaks välja, kuidas see konkreetselt toimus. Vaba maailm loodab meie ja meie liidrirolli peale."

(Järgneb jutt ameeriklaste 250-aastasest demokraatiast, mis on valgustanud kogu tänumeelset maailma, kuid selle jätame vahele.)

… Astu lahingusse. Liitu Venemaa tegevuse uurimiskomisjoniga. Siin on link veebilehele. Laigi meid Facebookis."

Mida siin tasub tähele panna.

Esiteks, Morgan Freeman (aga ka reklaamitava komisjoni loonud režissöör Rob Reiner) saadavad palava tervituse kõigile vene filmi-, teatri- ja sama soojaga ka estraaditähtedele, kes arvavad, et Suur Kunst seisab väljaspool poliitikat ning peabki jääma poliitikaväliseks ning et poliitika on üldse üks räpane asi ja seetõttu on kunstiinimese kohuseks tõusta reaalsusest kõrgemale, jättes selle mustuse oma puhaste sulekestega puudutamata.

Teiseks, Morgan Freeman mõistagi veidi kavaldab. Tegemist ongi justnimelt filmistsenaariumiga, kusjuures mitte ühe või kahe, vaid kümnetega. Lugu raevuka KGB agendiga, kes eesmärgiga Ameerika Ühendriikidele kohutavalt kätte maksta võimule tuleb (või lihtsalt ameeriklaste ühiskonda imbub) ja hakkab seda seestpoolt jõudumööda lammutama – seda stsenaariumit kedratakse juba 1990. aastatest peale. Või kes siis, jääb küsida, haaras 1997. aastal Kasahstanis võimu sihiga NSV Liit taastada ja kaaperdas ameeriklaste presidendi lennuki filmis "Presidendi lennuk"? Kes poetas ameeriklastele kaela Angelina Jolie maski all KGB uinuva agendi Salt´i? Kes lõppude lõpuks tõmbas endale selga plasmarakmed eesmärgiga nuhelda plasmapiitsadega parimat meest Ameerikas – lendavat Raudmeest? Ja nii edasi.

Ja lõpuks, kolmandaks – ning see on põhiline. Kui imelik see ka poleks, vaatamata kõigile sihilikele vihjetele ameeriklaste varasemate sõdade aegsele sõjapropagandale ("Astu lahingusse. Liitu komisjoniga, laigi meid lahkesti Facebookis!") ei ole see sugugi üleskutse asuda sõdima meiega või meie kättemaksuhimulise diktaatori Vladimir Putiniga.

Putin, nagu me juba kirjutasime, on vaid eesrindlike lääne meediakanalite poolt loodud "kurjuse jumal", kelle kuju loomisel on needsamad eesrindlikud meediakanalid pisut üle pingutanud. Ta pole mitte üksnes kõikvõimas, kes haldab kõike ja tungib kõikjale, vaid tal on ka veel tuumarelvaga varustatud totalitaarne režiim, millest tavalisel ja harjumuspärasel ameerikalikul viisil jagu ei saa.

Seetõttu, kui suurepärase näitleja ilmekalt esitatud üleskutset tähelepanelikult kuulata, siis saab selgeks, et tegemist on loomulikult üleskutsega sõtta minna. Ainult et mitte sõtta Venemaaga.

See on üleskutse kodusõjaks USA-s. Sest kogu üleskutse tuum ja tagamõte – "võtame kätte ja sunnime meie praegust presidenti Donald Trumpi, keda me videoklipis nimepidi isegi ei maini, meie nõudmisi täitma. Las ta, president, istub otse oma Ovaalkabinetis laua taha ja tunnistab üles, et valimised, kus ta võidu saavutas, olid võltsitud, ja kutsub rakendama kõiki jõude, et need valimised tunnistataks ebaseaduslikuks. Ja et tema ise ei ole lõppude lõpuks mingi president."

USA president Donald Trump nimetas USA-le alandavaks demokraatide teooriat tema kokkumängust Venemaaga
© AP Photo / Pablo Martinez Monsivais

Aga seniajani muidugi kutsungit "haarake relvad, minge Valge Maja kallale" reklaamis ei esine. Seni piirdub üleskutse ühineda ja rühmitust laikida — ning seda nendes samades sotsiaalvõrgustikes, mis, nagu mäletame, on häkitud ja tulvil venelaste valesid demokraatia hävitamiseks.

Seega on Freemani videoklipi vaatajatele välja pakutav kodusõda esialgu Maidani-kujuline sõda. Sihiga võtta väidetavalt seaduslikult – kusjuures juba ligi aasta tagasi – valitud presidendilt legitiimsus. Aga sealt edasi – juhtub, mis juhtub.

Kuid igal juhul annab tõsiasi säärase raskekahurväe kaasamisest, nagu seda on hinnatasemelt neljas Hollywoodi näitleja, iseenesest tunnistust sellest, et panused ameeriklaste "külmas kodusõjas" on järjekordselt tõusnud.

Ning ülejäänud maailm end seeläbi muidugi mugavamalt tunda ei saa.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

134
Tagid:
Morgan Freeman, Putin, Trump, Donald Trump, Vladimir Putin, USA
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul