Morgan Freeman

"Venemaa ründas USA-d," Morgan Freeman aga õhutab kodusõda

127
(Uuendatud 10:58 27.09.2017)
Viktor Marahhovski
Kui suurepärase näitleja ilmekalt esitatud üleskutset tähelepanelikult kuulata, siis saab selgeks, et tegemist on loomulikult üleskutsega sõtta minna. Ainult et mitte sõtta Venemaaga. See on üleskutse kodusõjaks USA-s

Viktor Marahhovski RIA Novostile

Meie poolt armastatud näitleja Morgan Freeman – mustanahalise tarkpea võrdkuju USA ja maailmaklassi filmides – teatas, et on Venemaaga sõjajalal. Ta kutsub kõiki vastutustundlikke kaasmaalasi üles lahingusse astuma.

Sõnasõnaline tõlge sellest üleskutsest: 

"Meid rünnatakse. Me oleme sõjas. Kujutage ette sellist filmistsenaariumit: oma kodumaa hävingust raevunud endine KGB agent haub kättemaksuplaani. Kaosest läbi rühkides tõuseb ta nõukogudejärgsel Venemaal võimu tippu ja saab presidendiks. Misjärel pöörab pilgu oma neetud vaenlasele – USA-le. Ja kuivõrd ta on tõeline spioon, kasutab kübervõimsusi demokraatia ründamiseks üle kogu maailma. Kasutades sotsiaalmeediat propaganda ja valede levitamiseks, veenab ta demokraatlike ühiskondade inimesi mitte uskuma oma meediakanaleid, nende vastulauseid ega isegi omaenese naabreid. Ja ta saavutab võidu!

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Дружинин

Meie president peab meile otse tõtt rääkima. Ta peab Ovaalkabinetis laua taha istuma ja lausuma: "Mu sõbrad ameeriklased, möödunud valimiste käigus tabas meid rünnak Vene riigi poolt. Ma olen kutsunud Kongressi ja luureorganisatsioone üles kasutama kõikvõimalikke ressursse põhjaliku juurdluse läbiviimiseks selgitamaks välja, kuidas see konkreetselt toimus. Vaba maailm loodab meie ja meie liidrirolli peale."

(Järgneb jutt ameeriklaste 250-aastasest demokraatiast, mis on valgustanud kogu tänumeelset maailma, kuid selle jätame vahele.)

… Astu lahingusse. Liitu Venemaa tegevuse uurimiskomisjoniga. Siin on link veebilehele. Laigi meid Facebookis."

Mida siin tasub tähele panna.

Esiteks, Morgan Freeman (aga ka reklaamitava komisjoni loonud režissöör Rob Reiner) saadavad palava tervituse kõigile vene filmi-, teatri- ja sama soojaga ka estraaditähtedele, kes arvavad, et Suur Kunst seisab väljaspool poliitikat ning peabki jääma poliitikaväliseks ning et poliitika on üldse üks räpane asi ja seetõttu on kunstiinimese kohuseks tõusta reaalsusest kõrgemale, jättes selle mustuse oma puhaste sulekestega puudutamata.

Teiseks, Morgan Freeman mõistagi veidi kavaldab. Tegemist ongi justnimelt filmistsenaariumiga, kusjuures mitte ühe või kahe, vaid kümnetega. Lugu raevuka KGB agendiga, kes eesmärgiga Ameerika Ühendriikidele kohutavalt kätte maksta võimule tuleb (või lihtsalt ameeriklaste ühiskonda imbub) ja hakkab seda seestpoolt jõudumööda lammutama – seda stsenaariumit kedratakse juba 1990. aastatest peale. Või kes siis, jääb küsida, haaras 1997. aastal Kasahstanis võimu sihiga NSV Liit taastada ja kaaperdas ameeriklaste presidendi lennuki filmis "Presidendi lennuk"? Kes poetas ameeriklastele kaela Angelina Jolie maski all KGB uinuva agendi Salt´i? Kes lõppude lõpuks tõmbas endale selga plasmarakmed eesmärgiga nuhelda plasmapiitsadega parimat meest Ameerikas – lendavat Raudmeest? Ja nii edasi.

Ja lõpuks, kolmandaks – ning see on põhiline. Kui imelik see ka poleks, vaatamata kõigile sihilikele vihjetele ameeriklaste varasemate sõdade aegsele sõjapropagandale ("Astu lahingusse. Liitu komisjoniga, laigi meid lahkesti Facebookis!") ei ole see sugugi üleskutse asuda sõdima meiega või meie kättemaksuhimulise diktaatori Vladimir Putiniga.

Putin, nagu me juba kirjutasime, on vaid eesrindlike lääne meediakanalite poolt loodud "kurjuse jumal", kelle kuju loomisel on needsamad eesrindlikud meediakanalid pisut üle pingutanud. Ta pole mitte üksnes kõikvõimas, kes haldab kõike ja tungib kõikjale, vaid tal on ka veel tuumarelvaga varustatud totalitaarne režiim, millest tavalisel ja harjumuspärasel ameerikalikul viisil jagu ei saa.

Seetõttu, kui suurepärase näitleja ilmekalt esitatud üleskutset tähelepanelikult kuulata, siis saab selgeks, et tegemist on loomulikult üleskutsega sõtta minna. Ainult et mitte sõtta Venemaaga.

See on üleskutse kodusõjaks USA-s. Sest kogu üleskutse tuum ja tagamõte – "võtame kätte ja sunnime meie praegust presidenti Donald Trumpi, keda me videoklipis nimepidi isegi ei maini, meie nõudmisi täitma. Las ta, president, istub otse oma Ovaalkabinetis laua taha ja tunnistab üles, et valimised, kus ta võidu saavutas, olid võltsitud, ja kutsub rakendama kõiki jõude, et need valimised tunnistataks ebaseaduslikuks. Ja et tema ise ei ole lõppude lõpuks mingi president."

USA president Donald Trump nimetas USA-le alandavaks demokraatide teooriat tema kokkumängust Venemaaga
© AP Photo / Pablo Martinez Monsivais

Aga seniajani muidugi kutsungit "haarake relvad, minge Valge Maja kallale" reklaamis ei esine. Seni piirdub üleskutse ühineda ja rühmitust laikida — ning seda nendes samades sotsiaalvõrgustikes, mis, nagu mäletame, on häkitud ja tulvil venelaste valesid demokraatia hävitamiseks.

Seega on Freemani videoklipi vaatajatele välja pakutav kodusõda esialgu Maidani-kujuline sõda. Sihiga võtta väidetavalt seaduslikult – kusjuures juba ligi aasta tagasi – valitud presidendilt legitiimsus. Aga sealt edasi – juhtub, mis juhtub.

Kuid igal juhul annab tõsiasi säärase raskekahurväe kaasamisest, nagu seda on hinnatasemelt neljas Hollywoodi näitleja, iseenesest tunnistust sellest, et panused ameeriklaste "külmas kodusõjas" on järjekordselt tõusnud.

Ning ülejäänud maailm end seeläbi muidugi mugavamalt tunda ei saa.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

127
Tagid:
Morgan Freeman, Putin, Trump, Donald Trump, Vladimir Putin, USA