Eesti toidu kuu alguse puhul toimetavad lapsed köögis, illustratiivne foto

Eesti toidu kuu: hoia lapsele köögiuksed valla

37
(Uuendatud 14:36 28.08.2017)
Maaeluministeerium koostöös Kahvliahvi kokakooliga kuulutavad tänavuse Eesti toidu kuu avatuks 3. septembril Vääna mõisakoolis üritusega "Lapsed köögis"

TALLINN, 28. august — Sputnik. Maaeluminister Tarmo Tamme sõnul on oluline, et lapsed saavad kodumaise toidu ja selle valmistamise viisidega tuttavaks juba lapsepõlves, teatas Maaeluministeerium.

Maaeluminister: kohalik toit on väärtus >>

"Eesti toit on osa meie ajaloost ja kultuurist ning armastus Eesti toidu vastu antakse edasi põlvest põlve. Ma armastan Eesti toitu ja kutsun teid kõiki osa saama Eesti toidu kuu sündmustest," lisas Tamm.

"Selleks, et laps oskaks kohalikku toorainet hinnata ja et ta üldse tunneks ära, millest toit koosneb, on üks hea ja lihtne retsept: hoia lapsele köögiuksed valla!" ütles Kahvliahvi kokakooli looja ja eestvedaja Merle Liivak.

"Kiire elustiil paneb meid, lapsevanemaid, tihti efektiivsemaid toimetamise viise otsima, ja väike inimene köögis tähendab ju lisakoormust. Kuid kui tal lasta maast madalast ninapidi juures ja vahel ka taina sees olla, siis ega ka tasu tulemata jää: lisaks teadlikkusele ka armastus mitmekülgsema menüü, isegi juurviljade vastu ja muidugi ka varakult omandatud oskus ise süüa teha," lisas Liivak. 

Eesti toit on Hiina turule väga oodatud >>

Kõik hea kodumaine ootab pühapäeval avatud talude päeval avastamist
© Sputnik / Вадим Анцупов

Koostöös Kahvliahvi Kokakooli ning Vääna Mõisakooliga saavad lapsed Vääna Mõisakooli hoones ning pargis osaleda põnevates toidu valmistamise ning toiduteaduse töötubades. Töötubasid viivad läbi inspireerivad juhendajad, kes kutsuvad lapsi üles ise toitu valmistama, uusi maitseid avastama ning Eesti toidu teemal kaasa mõtlema.

Mõisakooli pargis seatakse vaid üheks päevaks üles uhke koogiturg, kus omatehtud soolaseid ja magusaid kooke müüvad lapsed ise. Samuti saab giidi juhendamisel uudistada Vääna Mõisahoones.

Eesti toidu kuu kestab septembrist oktoobri alguseni. Kuna käimas on laste ja noorte kultuuriaasta, on ka tänavune Eesti toidu kuu pühendatud lastele ja noortele ning toidukuu eesmärgiks on kaasata lapsi toidusündmustest osa võtma, Eesti toitu valmistama ning Eesti toidu teemal kaasa mõtlema ja rääkima.

Täna on avatud talude päev! >>

Eesti toidu kuu puhul võtavad kodumaise tooraine oma menüüdes tähelepanu alla ka mitukümmend Eesti toidutee võrgustikku kuuluvat Eesti maapiirkondade restorani.

Lähemalt Eesti toidu kuu kohta saab lugeda siin.

Eesti toidu kuud tähistati esmakordselt 2015. aasta septembris. Eelmisel aastal külastas Eesti toidu kuul korraldatud üritusi ligi 75 000 inimest, aasta varem 65 000 inimest.

Toidukuu on osa müügiedenduskavast "Eesti toit 2015–2020", mille alla kuulub Eesti toidu kuu, Eesti toidutee, aasta toidupiirkonna valimine ja avatud toidutööstuste nädal.

Töötoad

  • Kahviahvi Kokakool: "Eesti wrap". Juhendavad vennad Aaron Thor (15) ja Mattias (13) Härm.
  • Toiduteaduse töötuba. Juhendavad Oliver Saluveer (7) ning Rakett 69 saatejuht ja teadlane Aigar Vaigu.
  • Kahvliahvi Kokakool: "Kae kaerakorvi!" Juhendavad sõbrad Säde (5), Tormi (3), Lumi (4), Kõu (2) ja Juss (6) koos emade Christin Tauli ja Merle Liivakuga.
  • Leivateemaline töötuba. Juhendaja Vääna Mõisakoolis asuva lasteaia õpetaja Kerti Peebo
  • Vääna Mõisakooli töötuba: "Maitsvad smuutid". Juhendaja Vääna kooli õpilase vanem Triin Uueda.
  • Vääna Mõisakooli töötuba: "Eesti toit uues kuues – suitsuvorstitrühvlid musta leiva dekooris ning popcorn tatrast". Juhendajaks on Erlis Schönberg.
  • Kahvliahvi Kokakool: "Gruuvid smuutipudrud". Juhendavad õed Mae (11) ja Mirtel (9) Kangur koos vanematega.

Kahvliahvi Kokakooli töötubadesse saab end eelnevalt kirja panna aadressil.

Toiduapartheid: Ida-Euroopa on muutunud Brüsseli "solgiämbriks" >>

37
Tagid:
köök, tooraine, lapsed, kodumaine, toit, Lapsed köögis, Maaeluministeerium, Tarmo Tamm, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul