portaali Sputnik Eesti korrespondent Tallinna vanalinnas ja tegi tutvust mõnede meie pealinna tänavamuusikutega

Vana Tallinna moosekandid

142
(Uuendatud 09:33 23.07.2017)
Ühel rahulikul tööpäeval jalutas portaali Sputnik Eesti korrespondent Tallinna vanalinnas ja tegi tutvust mõnede meie pealinna tänavamuusikutega

TALLINN, 22. juuli — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Selgus, et Tallinna Vanalinna tänavanurkadel esinemiseks on muusikutel vaja eriluba, mida nad sageli eiravad, kuivõrd muusikamaffiat ei ole ning tänavatel pilli mängimine on pigem hingeseisund kui võimalus rahalist sissetulekut teenida.

Portaali Sputnik Eesti linnaretk algas renoveeritud Balti jaama turult, ja otse Vanalinna viivas maa-aluses tunnelis leiduski "esimene ohver" – Roman. "Mängin ma hang-trummi – see on Šveitsis leiutatud muusikariist, mängima õppisin ise. Sellel trummil on palju analooge, mina ostsin oma eksemplari Venemaalt ja olen väga rahul."

Roman
© Sputnik / Денис Пастухов
Roman

Romani sõnul tuleb Vanalinnas mängimiseks Kesklinna linnaosavalitsuselt luba saada.

"Aga maa-aluses jalakäijate tunnelis ei ole mul kunagi probleeme tekkinud, ehkki säärast paberit mul pole. Käin ka Venemaa linnades – Moskva metroos oleks raskevõitu maha istuda, aga Arbatil olen küll mänginud. Kui rääkida mu tegevuse kasumlikkusest, siis see on pigem hobi, aga mõnikord tuleb ka teenistust. Näiteks möödunud aastal läks päris hästi, tänavu aga üsna kesiselt," lisas Roman.

Pagari tänava KGB vangikongid avatakse külastajatele >>

Hang-trummari kinnitusel ei ole ka muusikutel omavahelisi vastuolusid, ei ole mingisugust maffiat, kes nende esinemisi ja sissetulekuid kontrolliks – kõik on väga viisakas.

Teine hangimängija hakkas silma Nunne tänaval metskitse kuju juures. Ivar – nii oli selle noormehe nimi – väitis Sputnik Eesti korrespondendile, et hang-trumm maksab tavaliselt tuhande euro tuuris (kuigi üksikud näidised võivad maksta ka kuni seitse tuhat eurot), ja see pill on euroopalik modifikatsioon Kariibide terastrummist.

Ivar
© Sputnik / Денис Пастухов
Ivar

Tänavamuusika on Ivari sõnul juba viis aastat tema kutsumuseks ja pakub talle rahuldust, kuulajate tänu, uusi sõpru ja palju muud, sealhulgas ka veidikene raha.

"Vanalinnas mängimiseks luba saada on lihtne. See siin pole London, kus tuleb aasta või koguni kaks oodata, siin on kõik palju hõlpsam. Ma ei saa ju luba põhimõtete alusel ning liiatigi peatänavatel esinemiseks, kus muusikud seda teha ihaldaks, luba ei anta," nentis Ivar.

Kesklinna linnaosavalitsuse netiportaali vaadates võib näha, et põhiliseks nõudeks inimesele, kes tahab saada õiguse Tallinna vanalinnas musitseerida, on oskus sellel pillil mängida, mille ta avalduses kirja paneb.

Meister: maskid valisid välja minu, mitte mina neid >>

Luba antakse välja 30 päevaks ja see võimaldab kaks päeva järjest ühes kohas mängida (ülim lubatud mängupaikade arv on samuti kaks). Keelatud on helitehnika kasutamine ning luba ei anta mängimiseks Viru tänaval, Raekoja platsil ja Raekoja platsiga külgnevatel tänavatel.

Teel Toompeale jäi silma ka Aleksandr, kel oli kitarr käes. Tema oli saanud eelmainitud loa, kuid ütles, et võib ka ilma selleta mängida: "Ainult kui mingid tädikesed siit kauplusest minu peale kaebavad, et ma neid segan, ja kutsutakse politsei, siis võib tekkida probleeme. Aga niisama, kui kellelegi ebamugavusi ei tekita, siis istu ja tinista tasakesi, isegi kui selleks luba ei ole – see pole ju kuritegu."

Aleksandr
© Sputnik / Денис Пастухов
Aleksandr

Aleksandr kinnitas, et on täitnud avalduse nimelt akustilise kitarri mängimiseks ega tohi kasutada mingeid valjuhääldeid ega valjusti mängida – näiteks trummidel.

"Viru tänaval näiteks on igasugune muusikategemine keelatud, aga ikkagi mängitakse, ja politsei ajab tihtilugu muusikuid laiali," ütles kitarrist Sputnik Eestile. Aleksandri sõnul armastavad paljud tema sõbrad ka talviti linnas kükitada, tema ise aga on siin ainult soojal ajal ja ilusa ilmaga, kuna tahab sellest harrastusest rõõmu tunda.

© Sputnik / Денис Пастухов
Уличный музыкант играет на хандпане в Таллинне
142
Tagid:
tänavamuusik, moosekandid, reportaaž, ühiskond, muusika, Sputnik Eesti, vanalinn, Tallinn
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul