Illustratiivne foto

Sotsiaalministeerium: kaheksa-aastase Bella perest äravõtmine oli möödapääsmatu

436
Sotsiaaalministeerium kinnitab teavet väikelapse äravõtmisest vene perekonnast, kuid rõhutab, et selleks olid kaalukad põhjused

TALLINN, 17. juuli — Sputnik. Kommentaaris ERR-ile kinnitas sotsiaalminsteeriumi asekantsler Rait Kruuse, et lugu väikelapse äravõtmisest Eestis elavalt vene perekonnalt peab tõesti paika. Ametnik keeldus selle konktreetse juhtumi üksikasjadesse süüvimast, kuid rõhutas andmekaitsele osutades, et laspse äravõtmine on äärmuslik abnõu, mis võetkse käiku ainult sel juhul, kui lapse tervis on millegipärast ohus. Ta selgitas ka, et sarnased juhtumid ei ole paraku ainukordsed. Reeglina eelneb äravõtmisele kuude-, kui mitte aastatepikkune konflikte tulvil eellugu.

"Midagi sellist, et ametnik astub sisse ja lapse ilma põhjuseid selgitamata ära võtab, ei saa juhtuda," rõhutas Kruuse.

Tema sõnul peab kohus kolme ööpäeva jooksul pärast lapse perekonnast äravõtmist sotsiaaltöötaja otsuse kinnitama. Juhul, kui otsust ei kinnitata, märatakse kohtu poolt aeg perekonnas olukorra parandamiseks. Laps viibib kogu selle aja vältel kohalikus lastekodus.

Eesti võimud võtsid perelt lapse suitsulõhna pärast ära >>

Välk selgest taevast

Meenutame, et 11. juulil võtsid Eesti õigusorganidVene Föderatsiooni kodaniku Anatoli Gazarjani ja Anna Mihhailova käest ära nende kaheksa-aastase tütre Izabella. Lapse äravõtmise formaalseks põhjuseks sai see, et perekonna korteris ei olnud ammu aega remonti tehtud ja ühtlasi kahjustas tütart Eesti õigusorganite hinnangul sigaretisuitsu hais.

Tüdruku isa Anatoli Gazarjam esitas portaalile Sputnik Eesti oma versiooni toimunust. Ta selgitas, et on invaliid, nagu ka tema abikaasa Anna, ja seetõtu on perekond majanduslikus kitsikuses – riigilt saab mees kõigest 180 eurot kuus, ja remonditegemist abielupaar endale lubada ei saa. Gazarjan kinnitab ühtlasi, et tema ja ta naine suitsetavad korteris harva ja sedagi siis, kui last kodus ei ole.

Perekonnapea sõnul helistati 11. juulil nende korteri uksekella ja kutsumata astusid sisse kaks sotsiaaltöötajat nelja politseiniku saatel. Teatati, et on langetatud otsus perekonast tütre äravõtmiseks ja paigutamiseks laste varjupaika. Kolm pärva pärast juhtnut, 14. juulil sai abikaasadele teatavaks, et toimunud on kohtuistung ning langetatud otsus tüdruku hoidmiseks laste varjupaigas kuni 29. oktoobrini. Lapsevanematele on antud õigus kohtuotsus kümne päeva jooksul edasi kaevata. Gazarjani sõnul toimus kohus, mis otsustas tütre perekonnalt äravõtmise kuni 29. oktoobrini, hoolimata sotsiaaltöötajate lubadustest, ilma sellest vanematele ette teatamata.

Alternatiivne vaade

See lugu on leidnud sotsiaalvõrgustikes laialdast kajastust. Kui valdav enamus võrgustike kasutajatest tuneb kahjukannatanud perekonnale kaasa ja kritiseerib oma kommenmtaarides õigusorganeid, siis leidub ka teine, mõnede meelest objektiivsem vaatenurk. Näiteks MTU Eesti Lapsevanemad juhatuse liige Anastassia Rai, kelle arvamust Facebookis levitatakse, on veendund, et sotsiaalteenistusel olid täiesti konkreetsed põhjused teha seda, mis nad tegid.

Tema sõnul on ta isiklikult Anatoli Gazarjani ja Anna Mihailova korteris viibinud ning veendunud, et neil on perekonnas tõepoolest rohkesti probleeme.

"Kodus valitseb kohutav mustus, kõik on läbinisti täis suitsetatud, kujuteldamatu hais igal pool. Siin ei ole tegemist mitte vaesusega, vaid tõelise hoolimatusega, ilmse lohakusega, soovimatuse või suutmatusega oma elukeskkonna eest üldse hoolt kanda," nentis ta. Raja märkis, et lapsel ei ole oma voodit, ei ole oma tuba. Samas on mõlemad vanemd, olgugi invaliidid, tema hinnangul piisavalt liikumisvõimelised, et oma korterit korras pidada. "Aga seda nad ei tee, ja mõlemad, nagu nad ise ütlevad, suitsetavad kodus kogu aeg. Mitte ainult köögis, vaid igal pool. Kuidas neid küll mõistusele tuua?" küsib Anastassia Raja.

Ta toonitas ka, et vaatamata korteri seisundile võib eeldada, et laps oleks perekonnas täiesti õnnelik – tüdruk on joonistanud kirkavärvilisi pilte, lugenud raamatuid, tal on olemas mänguasjad ja tahvelarvuti. MTÜ Eesti Lapsevanemad sõnul ei toeta ta lapse äravõtmist perekonnast, kuid leab, et Izabella on elanud kõlbmatutes tingimustes. Raja märkis, et tema organisatsioon on valmis abistama lapsevanemaid, kui nemad on valmis oma harjumusi muutma ja korteris korda looma.

Asjaga asus tegelema Vene Föderatsioon

Tuletama meelde, et Anatoli Gazarjan võttis ühendust Vene Födertatsiooni suursaatkonnaga Tallinnas. "Me oleme Venemaa kodanikud, meilt on tütar ära võetud. Leian, et Venemaa kodanike õigusi on rikutud," ütleb ta. Tema sõnul on perekonna Gazarjan — Mihhailova väiteid saatkonnas kuulda võetud.

Venemaa suursaatkonnast Eestis kinnitati portaalile Spiutnik Eesti, et toimunuga ollakse kursis ja antud küsimusega tegeletakse.

Informatsioon lapse äravõtmisest venemaalaste perekonnast Eestis on laekunud ka Vene Födreratsiooni presidendi juures tegutsevasse laste õiguste ametkonda.

436
Tagid:
sotsiaalministeerium, perekond, laps
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul