Illustratiivne foto

Sotsiaalministeerium: kaheksa-aastase Bella perest äravõtmine oli möödapääsmatu

434
Sotsiaaalministeerium kinnitab teavet väikelapse äravõtmisest vene perekonnast, kuid rõhutab, et selleks olid kaalukad põhjused

TALLINN, 17. juuli — Sputnik. Kommentaaris ERR-ile kinnitas sotsiaalminsteeriumi asekantsler Rait Kruuse, et lugu väikelapse äravõtmisest Eestis elavalt vene perekonnalt peab tõesti paika. Ametnik keeldus selle konktreetse juhtumi üksikasjadesse süüvimast, kuid rõhutas andmekaitsele osutades, et laspse äravõtmine on äärmuslik abnõu, mis võetkse käiku ainult sel juhul, kui lapse tervis on millegipärast ohus. Ta selgitas ka, et sarnased juhtumid ei ole paraku ainukordsed. Reeglina eelneb äravõtmisele kuude-, kui mitte aastatepikkune konflikte tulvil eellugu.

"Midagi sellist, et ametnik astub sisse ja lapse ilma põhjuseid selgitamata ära võtab, ei saa juhtuda," rõhutas Kruuse.

Tema sõnul peab kohus kolme ööpäeva jooksul pärast lapse perekonnast äravõtmist sotsiaaltöötaja otsuse kinnitama. Juhul, kui otsust ei kinnitata, märatakse kohtu poolt aeg perekonnas olukorra parandamiseks. Laps viibib kogu selle aja vältel kohalikus lastekodus.

Eesti võimud võtsid perelt lapse suitsulõhna pärast ära >>

Välk selgest taevast

Meenutame, et 11. juulil võtsid Eesti õigusorganidVene Föderatsiooni kodaniku Anatoli Gazarjani ja Anna Mihhailova käest ära nende kaheksa-aastase tütre Izabella. Lapse äravõtmise formaalseks põhjuseks sai see, et perekonna korteris ei olnud ammu aega remonti tehtud ja ühtlasi kahjustas tütart Eesti õigusorganite hinnangul sigaretisuitsu hais.

Tüdruku isa Anatoli Gazarjam esitas portaalile Sputnik Eesti oma versiooni toimunust. Ta selgitas, et on invaliid, nagu ka tema abikaasa Anna, ja seetõtu on perekond majanduslikus kitsikuses – riigilt saab mees kõigest 180 eurot kuus, ja remonditegemist abielupaar endale lubada ei saa. Gazarjan kinnitab ühtlasi, et tema ja ta naine suitsetavad korteris harva ja sedagi siis, kui last kodus ei ole.

Perekonnapea sõnul helistati 11. juulil nende korteri uksekella ja kutsumata astusid sisse kaks sotsiaaltöötajat nelja politseiniku saatel. Teatati, et on langetatud otsus perekonast tütre äravõtmiseks ja paigutamiseks laste varjupaika. Kolm pärva pärast juhtnut, 14. juulil sai abikaasadele teatavaks, et toimunud on kohtuistung ning langetatud otsus tüdruku hoidmiseks laste varjupaigas kuni 29. oktoobrini. Lapsevanematele on antud õigus kohtuotsus kümne päeva jooksul edasi kaevata. Gazarjani sõnul toimus kohus, mis otsustas tütre perekonnalt äravõtmise kuni 29. oktoobrini, hoolimata sotsiaaltöötajate lubadustest, ilma sellest vanematele ette teatamata.

Alternatiivne vaade

See lugu on leidnud sotsiaalvõrgustikes laialdast kajastust. Kui valdav enamus võrgustike kasutajatest tuneb kahjukannatanud perekonnale kaasa ja kritiseerib oma kommenmtaarides õigusorganeid, siis leidub ka teine, mõnede meelest objektiivsem vaatenurk. Näiteks MTU Eesti Lapsevanemad juhatuse liige Anastassia Rai, kelle arvamust Facebookis levitatakse, on veendund, et sotsiaalteenistusel olid täiesti konkreetsed põhjused teha seda, mis nad tegid.

Tema sõnul on ta isiklikult Anatoli Gazarjani ja Anna Mihailova korteris viibinud ning veendunud, et neil on perekonnas tõepoolest rohkesti probleeme.

"Kodus valitseb kohutav mustus, kõik on läbinisti täis suitsetatud, kujuteldamatu hais igal pool. Siin ei ole tegemist mitte vaesusega, vaid tõelise hoolimatusega, ilmse lohakusega, soovimatuse või suutmatusega oma elukeskkonna eest üldse hoolt kanda," nentis ta. Raja märkis, et lapsel ei ole oma voodit, ei ole oma tuba. Samas on mõlemad vanemd, olgugi invaliidid, tema hinnangul piisavalt liikumisvõimelised, et oma korterit korras pidada. "Aga seda nad ei tee, ja mõlemad, nagu nad ise ütlevad, suitsetavad kodus kogu aeg. Mitte ainult köögis, vaid igal pool. Kuidas neid küll mõistusele tuua?" küsib Anastassia Raja.

Ta toonitas ka, et vaatamata korteri seisundile võib eeldada, et laps oleks perekonnas täiesti õnnelik – tüdruk on joonistanud kirkavärvilisi pilte, lugenud raamatuid, tal on olemas mänguasjad ja tahvelarvuti. MTÜ Eesti Lapsevanemad sõnul ei toeta ta lapse äravõtmist perekonnast, kuid leab, et Izabella on elanud kõlbmatutes tingimustes. Raja märkis, et tema organisatsioon on valmis abistama lapsevanemaid, kui nemad on valmis oma harjumusi muutma ja korteris korda looma.

Asjaga asus tegelema Vene Föderatsioon

Tuletama meelde, et Anatoli Gazarjan võttis ühendust Vene Födertatsiooni suursaatkonnaga Tallinnas. "Me oleme Venemaa kodanikud, meilt on tütar ära võetud. Leian, et Venemaa kodanike õigusi on rikutud," ütleb ta. Tema sõnul on perekonna Gazarjan — Mihhailova väiteid saatkonnas kuulda võetud.

Venemaa suursaatkonnast Eestis kinnitati portaalile Spiutnik Eesti, et toimunuga ollakse kursis ja antud küsimusega tegeletakse.

Informatsioon lapse äravõtmisest venemaalaste perekonnast Eestis on laekunud ka Vene Födreratsiooni presidendi juures tegutsevasse laste õiguste ametkonda.

434
Tagid:
sotsiaalministeerium, perekond, laps