Тallinnas käsitööõlle müügile spetsialiseerunud kaupluse juhataja Tarmo Hillep

Spetsialist: käsitööõlle turg on "paika loksunud"

386
(Uuendatud 19:53 05.07.2017)
Õllesummeri lävel otsustas portaal Sputnik Eesti välja uurida, mida kujutab endast kohalike tootjate pruulitud eliitõllede turg

ТАLLINN, 5. juuni — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Тallinnas käsitööõlle müügile spetsialiseerunud kaupluse juhataja Tarmo Hillep selgitas, miks tegutseb Eestis üle 70 pruulikoja.

Jutuajamisel menuka märjukese müügispetsialistiga sai portaali Sputnik Eesti korrespondent selgust, kuidas eliitõlut õigesti juua.

Algab muusikasõprade suve suursündmus Õllesummer Festival
© Sputnik / Вадим Анцупов

Käsitööõlu – kuidas seda mõistet õieti määratleda?

Täpset määratlust ei saagi anda. Kunagi arvati, et kui pudel korgitakse kinni käsitsi, siis on tegemist käsitööõllega, ent kui seda tehakse seadmete abil, siis enam mitte. Aga pudeli sisu ju sellest ei muutu. Seetõttu pean mina isiklikult käsitööõlleks sellist õlut, mis ei ole seeriatoodang. Mis tähendab, et täna valmistatakse vaaditäis üht õlut, aga järgmisel korral juba teistsugust, teise retsepti järgi.

Alkoholiaktsiis ikkagi tõuseb >>

Selle määratluse alla mahuvad juba kõik õlled, mida valmistavad väiketootjad. Ma arvan, et nii on õige vahet teha, kuna mitu aastat järjest ühe ja sama retsepti järgi õlut toota tähendab juba seeriatoodangut.

Millal käsitööõlle pruulimine Eestis sündis?

Sünniaastaks võiks nimetada aastat 2013, mil Põhjala ja Õllenaut asusid aktiivselt, sõna otseses mõttes teineteise võidu turgu vallutama. Minu arvates võib selle tootmisharu alusepanijaks täiesti kindlasti pidada Sillamäe õlletehast.

Eestis on 72 pruulikoda – seda on väikese riigi kohta lausa tohutu hulk. Millega on seletatav säärane huvi just selle toote valmistamiseks?

Arvukus on tingutud võimaluste avardumisest. Kättesaadavaks on muutunud hulganisti erinevaid humala- ja linnasesorte ning pärmiseenetüvesid. Nii kogeb oma õlut toota soovija omamoodi "vau-efekti" erilise toote puhul, mille ta võib nii- või naasuguseid õlle koostisainete kombinatsioone kasutades kätte saada. Ja seda valmissaadud uudisasja tahaks ju teistega jagada. 

Alkoholiaktsiis ikkagi tõuseb, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti suured õlletootjad ei pruuli humalajooki kangemaks kui seitse kraadi. Samal ajal ei piirdu pisikesed pruulikojad ka 16-kraadistega…

Täna algab legendaarne Õllesummer >>

Need on kaks täiesti erinevat maailma. Kui väiketootja õlu kangusega kuusteist kraadi maksab umbes 30 eurot liitrist, siis on ilmselge, et seda õlut ei osteta selleks, et end täis juua. Sellist toodet ostetakse ainult mõnusaks mekkimiseks.

Aga liiter seitsmekraadist õlut suurtootjalt maksab 90 senti ja see on villitud kaheliitristese pudelitesse, mis tähendab, et selle õlle tarbija ostab jooki hoopis teise tagamõttega.

Käsitsi õllepruulimine peab silmas muid eesmärke: isegi saunas saab nautida väikest pudelikest külma õlut, pealegi ei jõua õlu tänu väikesele kogusele oma "väge" kaotada.

Milles peitub põhimõtteline erinevus käsitööõlle ja meie suurtootjate valmistatud õlle vahel?

Suured õlletehased toodavad reeglina lager-tüüpi õlut. Selles ei ole midagi iseäralikku, kuna lager on üle kogu mandri-Euroopa laialt levinud. Seevastu väiketootjatest õllemeistrid spetsialiseeruvad ale-tüüpi õllele – see on Suurbritannia pärand.

Õlletootjad: maksumuudatused kahjustavad Eesti tootjaid >>

Teiseks põhiliseks erinevuseks on see, et pisikesed pruulikojad teevad õlut uute retseptide järgi, samas kui suurtootja võtab ühe retsepti ja valmistab aastate viisi sedasama toodet. Kolmas erinevus seisneb selles, et väiketootjad pakuvad pidevalt välja uusi õllesorte, mida maailma õllekaardil varem olemas ei olnud.

Eestil on õnnestunud pälvida kõrgeid hinnanguid maailma käsitööõllede pingereas. Tänu millele?

Meil oli käsitööõllede tootmise buum. Ja kuivõrd õllesorte on väga palju, on päris palju ka väga häid. 

Nüüd on alanud juba stabiliseerumisjärk. Üksiküritajatest saavad õllepruulid või nad kaovad pildilt. Ühtlasi jõuab pärale arusaamine, et tarvis on pääseda välisturgudele.

Tihtilugu võib märgata, et mõne käsitööõlle säilivusaeg on kümme aastat. Kas õlle kvaliteet muutub aastatega paremaks?

Mitte alati. Põhiprobleem on selles, et humal kardab päikest. Kuivõrd humal on samaaegselt ka konservant, valmistatakse õllepudeleid tumedast klaasist. Ning nii mõnigi tume õlu muutub aastate jooksul tõepoolest "küpsemaks". Näiteks, Eestis on müügil Belgia õlu Chimay Blue, mille säilivusaeg lõppes juba 2011. aastal, kuid müügile saabus ta alles praegu – ja tublisti kõrgema hinnaga.

Käsitööõlut villitakse reeglina 0,33-liitristesse pudelitesse ja ta maksab võrdlemisi palju. Milline on teie kaupluses tavapärane ost?

Tavaline ost on kuuspakk (pakendis kuus pudelit), milles on kuus erinevat õllesorti. Kui võetakse kingituseks (sageli tahavad naised oma meestele üllatust teha), siis ostetakse tavaliselt kolm pudelit korraga. 

Kuidas tuleks õlleasjus algajal käsitööõlut valida?

Inimesele, kes on varem tarvitanud ainult lager-tüüpi õlut, soovitaksin võtta lihtsama ale-õlle ja hoiduda IPA-õllest (seda tüüpi jook võib tunduda liiga mõru). Aga kuna sõna "ale" võib olla pea igal pudelisildil, siis tasub esialgu valida see, kus "ale" ees on kõige vähem teisi sõnu – selline õlu on lihtsamat tõugu.

Kas oluline on ka õlle ja toidu kooslus?

Jaa, kahtlemata. Kõige tähtsam soovitus on: hea õlu valada alati klaasi, mitte juua seda pudelist, sest maitset tajutakse suuresti lõhna kaudu. Nii saab suurema naudingu.

Alkoturistid hülgavad Eesti. Kahju >>

386
Tagid:
pruulimine, käsitööõlu, õlu, intervjuu, Õllesummer, Tarmo Hillep, Eesti, Tallinn
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul