Portaal Sputnik Eesti kohtus maskimeistri Andrey Pigoreviga

Meister: maskid valisid välja minu, mitte mina neid

53
(Uuendatud 23:27 03.07.2017)
Portaal Sputnik Eesti kohtus maskimeistri Andrey Pigoreviga, kes teeb oma töid tavatust materjalist – joogamattidest

ТАLLINN, 3. juuli — Sputnik, Аngelina Mandrõka. Kõik sai alguse aasta tagasi, kui Andrey Pigorev sai tõsise töötrauma ja oli pooleks aastaks ratastooli naelutatud ning seejärel sai liikuda vaid karkudel.

Mehel tuli tihtilugu üksinda koju jääda ja et aega mitte niisama raisata ega igavusest hulluks minna, otsustas ta hakata millegi asjalikuga tegelema. Valik langes maskidele, kuid valmistama asus ta heid sootuks tavatust materjalist.

Miks just maskid?

Enne seda joonistasin pilte, tegin fotosid, kuid vigastatuna ei suutnud karkudel palju ringi liikuda. Kolm kuud olid mul klambrid jalgades ja iga liigutus tegi põrgulikku valu. Vabalt sain töötada vaid kätega.

Маски, сделанные Андреем Пигоревым
© Foto : Из архива Андрее Пигорева
Andrey Pigorevi tööd

Ma ise ei eeldanud, et selleks tööks saavad maskid. Leidsin teema lihtsalt internetist ja hakkasin neid tegema. Nii see kõik algaski. Mina ei valinud maske, vaid nemad valisid minu. Nüüd olen hakanud ka kostüüme valmistama.

Kas te lapsepõlves olete ka millegi sarnasega tegelenud?

Lapsepõlves vaimustusin paljustki, mulle meeldis oma kätega igasuguseid asju meisterdada: voolisin, joonistasin, liimisin. Suvel valmistasime oma hoovi poistega endile raudrüüd ja pidasime neid kandes rüütliturniire. Kui suureks kasvasin, jätsin igasuguse meisterdamise sinnapaika, aga kui vigastatuna haiglas istusin, otsustasin kunagise harrastuse meelde tuletada. Vaatasin internetist erinevaid variante ja tegin oma esimese maski. Ausalt öeldes ei oodanud, et selline ajaviide hakkab tooma koguni väikest, ent siiski sissetulekut. Inimesed on minu maskidest huvitatud, esitavad tellimusi.

Kas teil on mingisugune kunstialane haridus?

Ei, kunstiharidust mul ei ole. Mu vend joonistas suurepäraselt ja mängis kitarri, ka õde armastas kunsti. Ma vaatasin neid ja tegin järele. Hiljem otsustasin astuda Peterburi kunstiinstituuti, kuid ei õnnestunud sisse saada. Aga ma olen ennast alati kunstnikuks pidanud.

 

Millest te oma maske valmistate?

Maske hakkasin tegema joogamattidest – nimelt sellest, mis oli käepärast, kui ma kodus istusin. Mulle see materjal väga meeldib, sellest saab meisterdada mida iganes. Nüüd aga hakkan juba omavahel kombineerima ka teisi materjale. Joogamatt oli mu naise oma, tema käis sellega rannas päevitamas. Aga kui ma selle katki lõikasin, ei saanud abikaasa sugugi pahaseks, vaid vastupidi, ainult rõõmustas, et ma millestki innustusin.

Маски, сделанные Андреем Пигоревым
© Sputnik / Вадим Анцупов
Andrey Pigorevi maskid

 

Praegu ta muidugi enam nii rõõmus ei ole, sest kogu korter on minu tööriistu täis ja aja jooksul koguneb neid üha juurde. Imestan oma naise kannatlikkuse üle. Olen mõelnud omaette ruumile, isiklikule töökojale, kus oma töid teha. Seal kavatsen ma meisterdada midagi tõsisemat ja suuremat. Loodan, et lähemal ajal kõik muutub ja ma saan luua kostüüme, mille teatud osad liiguvad ja helendavad.

Rääkige oma esimesest maskist.

Oma esimese maskina meisterdasin aurupungi stiilis Katkutohtri. Selleks tööks kulus mul kolm päeva. Välja kukkus see väga massiivsena, kuid sellest hoolimata osteti see mu käest kähku ära. Möödunud aasta novembrist tekkis mul tahtmine selle asjaga tõsiselt tegelema hakata, selle ajaga olen jõudnud valmistada umbes kuuskümmend maski. Neis on küll teatav üldine põhisuund, kuid mitte ükski mask ei sarnane ühegi teisega. Minult juba küsitakse, millal fantaasialend otsa saab, aga ma vastan, et seda ei juhtu.

 

Ütlesite, et esimese töö peale kulus teil kolm päeva. Kui palju aega kulub aga nüüd?

On juhtunud sedagi, et tegin maski valmis ühe ööga. Tavaliselt saan nädalas teha 4–5 maski. Käsi on juba sisse töötatud ja mul on igasuguseid šabloone abiks. Kui pisut istuda ja midagi uut välja mõelda, siis kulub selleks veidi rohkem aega. Palju tunde kulub ettevalmistusele, valmistamisprotsess ise ei ole kuigi keeruline.

Маска работы Андрея Пигорева
© Foto : Из архива Андрее Пигорева
Maskimeister ei oodanud, et selline ajaviide hakkab tooma sissetulekut

 

Mõned teie maskid ajavad hirmu nahka. Kas te leebe ilmega töid ka teete?

Draama ja melodraama on suurepärased filmižanrid, kuid õudusfilmide austajaid on siiski rohkem. Kui valmistad mingite koletiste maske, siis ei piira ennast enam millegagi, või kui, siis ainult oma sisemiste piduritega. Mul oli juhus, kus üks tuttav tsiklijõugu liige tuli minu juurde maski ostma ja ma pakkusin talle ühte oma jõledate tegelaskujude seast, kuna olin kindel, et see talle meeldib ja ta tahab selle ära osta. Aga ta vaatas ja loobus, ütles, et see on siiski liiga kohutav.

Milliseid riistu te oma tööde valmistamiseks kasutate?

Esialgu olid selleks käärid, joonlaud, vildikas ja Moment-liim. Ajapikku hakkasin soetama erinevaid tööriistu, ostsin endale puurid, lõikurid, jootekolbi, lihvimismasina ja palju muud. Üks minu töös kõige tähtsamaid instrumente on aerograaf värvi pealekandmiseks. Mul on neid juba neli tükki. Algas ju kõik tagasihoidlikult, aga nüüdseks olen jõudnud enesele päris palju riistu soetada, plaanitsen osta ka 3D printeri.

VII Veneetsia karneval Löwenruh´pargis
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kuidas perekond teie hobisse suhtub?

Varem jättis mu harrastus lapsed ükskõikseks. Vahel tundsin end lausa ebamugavalt: justnagu täiskasvnud inimene, aga mässan mingisuguste maskidega. Nüüd on vanem poeg mulle juba agarasti abiks, eriti kui tuleb kas kellegagi kohtumise osas kokku leppida või valmis mask mingil aadressil kohale viia. Noorem poeg tuli just neil päevil ütlema, et tahab teha oma tuttavale tüdrukule kingituse ja pakkus välja, et võiksime ühe maski koos valmis teha.

Alguses naine naeris, ütles, et tegelen mingi jamaga. Aga kui ma mitu maski maha müüsin ja ta sai selle raha eest endale head saapad osta, siis mõistis, et ega see mul nii vilets hobi olegi. Kui sa oma ettevõtmisesse usud, siis ajapikku hakkavad kõik teisedki sellesse uskuma. Neil päevil ta koguni helistas ja leppis minu jaoks kokku ruumi, kus ma saan rahulikult töötada. Siis ma vabastan korteri oma kolast, kuna praegu on mul kapid täis katkilõigatud kasukaid, rihmu, traate, kruvisid ja palju muud. Pool korterit on mu tööriistadega üle ujutatud. Elutupa astudes saan ma juba ise ka aru, et siia naljalt külalisi ei kutsu.

Te ütlesite, et kapis vedeleb teil katkilõigatud kasukas – kas see tähendab, et jätsite naise kasukast ilma?

No see ei olnud siiski leopardinahast, vaid tavaline kasukas, mille võis ohvriks tuua. Sellest kasukanahast teen ma praegu manuseid, mis näevad maskidel päris põnevad välja. Tegelikult ei ohverdanud ma mitte ainult kasuka, vaid ka oma nahkrihma. Mõned asjad tuleb noa alla lubada, kuigi nad oleks võinud veel kaua meid teenida ja kasuks olla.

Маска работы Андрея Пигорева
© Foto : Karina Vaus
Nüüd maskimeister hakkab juba omavahel kombineerima ka teisi materjale

Kuidas teil õnnestub oma töödes selline tõepärasus saavutada?

Tänu sellele, et ma tegelsin aerograafiaga. Sealt kanduski kõik üle maskidele. Praegu püüan jõuda rooste imiteerimiseni. Ei ole kunagi saavutatul pidama jäänud ja loodan, et mul õnnestub vamis teha midagi veelgi põnevamat ja tavatumat. Oma töödes püüdlen ma täiuslikkusele. Tahaksin teha midagi niisugust, mis vaimustab mind ennast ja ka teisi.

Kas pole kahju oma töödele hüvasti öelda?

Mul on kaks tööd, mida ma ei ole valmis loovutama. Nad on mulle kallid ja kui ma nad maha müün, tekib tunne, et koos nendega olen ära andnud ka osakese endast. On asju, mida ei tahaks müüa, aga üldiselt lahkun oma töödest rõõmuga. Mulle meeldib, kui neid ostetakse. Ma tahaksin teha oma näituse, aga see nõuab tõsiseid ettevalmistusi. Tuleb välja mõelda ja teoks teha midagi ebatavalist. Tulevikuplaane on palju ja püüan neid ellu viia.

53
Tagid:
joogamatt, maskimeister, mask, intervjuu, kunst, Sputnik Eesti, Andrey Pigorev, Eesti
Samal teemal
Suur Kristiine kevadlaat ja Veneetsia karneval
Veneetsia karneval toimub Tallinnas juba seitsmendat korda
Eesti Vabad Maskid käisid Veneetsia karnevalil
Veneetsia karneval Tallinnas
Veneetsia karneval 2016
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul