Nisu tänava maja kümme päeva elektri ja gaasita

Nisu tänava maja kümme päeva elektri ja gaasita

131
(Uuendatud 12:50 06.08.2018)
Plahvatusest ja kahjutulest räsitud Nisu tänav 28 maja Tallinnas on juba kümme päeva elektri ja gaasita

TALLINN, 30. juuni – Tallinn, Svetlana Burceva. 19. juunil toimus Tallinnas Nisu tänaval tragöödia. Korterelamu ühes korteris toimus plahvatus (esialgsetel andmetel rikkis gaasiseadmete tõttu). Järgnes tulekahju, mis kahjustas mitut korterit ja maja katust. Tulekahju kustutamisel said mõlema sissekäigu korterid kustutusvee kahjustusi. Ja lõpuks ujutas ka läbi katkise katuse majja tunginud vihmavesi üle kolmanda ja kõrgemate korruste kortereid. Korteri, milles toimus plahvatus, peremees suri haiglas.

Последствия взрыва в жилом доме на улице Нису
© Sputnik / Вадим Анцупов
Nisu tänava kortermaja põlengus viga saanud mees suri haiglas

Juba järgmisel päeval majja tulnud remondimehed katsid kahjustatud katuseosa kaitsekilega ja Põhja-Tallinna linnaosavalitsus leidis asenduselamispinna kahele perekonnale, kus olid väikesed lapsed. Linnaosavalitsuse avalike suhte spetsialist Maksim Rogalski rääkis portaalile Sputnik Eesti, et linnaosavalistus võib pakkuda abivajajatele ajutist elamispinda, kuid elamu remont ja elanike kahjude hüvitamine linnaosavalitsuse pädevusse ei kuulu.

Tänaseks on õnnetusest möödunud juba 10 päeva. Maja katus on siiani kaetud kilega. Elanikud, kes tööl käivad, on paremas olukorras, sest elekter ja gaas on majas välja lülitatud ja sooja toitu valmistada pole võimalik. Ühes sissekäigus pole ka vett.

Kuna tänavaune suvi pole siiani eriti päikese ja soojaga hellitanud, on selge, et majas olev kogu niiskus ei ole veel kuivanud.

Lidia: kõht on tühi ja külm on ka

Kahjustatud majas elav 83-aastane pensionär Liidia, kes põeb suhkrutõbe, rääkis portaalile Sputnik Eesti, et oli alguses õnnelik sellegi üle, et tema tagasihoidlik teisel korrusel asuv korter ei saanud plahvatuses ega tulekahjus kannatada. Kuid kestev gaasi ja elektri puudumine on teinud kõigil maja elanikel elu keeruliseks, sest pole võimalik vett soojendada aga toitu valmistada, ühtki elektrimasinat ei saa kasutada. Liidia jutu järgi tuleb isegi mobiiltelefoni laadida kus juhtub, vastasel korral võib ka sideta jääda.

Keset tööpäeva ei ole maja peal näha ühtki remonti tegevat töömeest, kuigi tragöödia toimumise päeval lubati, et tulekahju tagajärjed likvideeritakse kõige lähemal ajal. Veelgi enam, majas elavad vanurid, kes veedavad kodu nelja seina vahel kogu oma aja, väidavad, et esialgu ei ole majas käinud mingeid komisjone ega eksperte, kes maja üle vaataks ja kahju suuruse ja vajalikud remontööd kindlaks teeks.

Liidia rääkis, et alles aasta eest tehti majas tehniline audit. Näiteks Liidia korteri ülevaatuse aktis on märgitud, et selles olevad gaasiseadmed ei ole korras. Gaasitorude ühenduskohtadesse tegi audiitor punase värviga hoiatusmärgid. Sellega asi piirduski. Pensionär rääkis portaalile Sputnik Eesti, et ei ole aasta jooksul  rikete kõrvaldamiseks abi saanud.

Метки технического эксперта в местах утечки газа
© Foto : Светлана Бурцева
Gaasitehniku hoiatusmärked gaasitorudel

Korteriühistu esimehe poole pöördumisest oli vaid niipalju kasu, et ta andis gaasiseadmete remondiga tegeleva gaasiettevõtte telefoninumbri. Kuid gaasifirmasse pöördumine ei toonud meistrimeest kohale. Korteriühistu esimehest ei ole Liidia ja tema naabrite sõnul elenikele tõusetunud küsimuste lahendamisel asja. Käesoleval ajal on korteriühistu esimehe telefon kas tegevuspiirkonnast väljas või ei vasta.

Asi hakkas liikuma!

Praegu on pensionär juhtunust vapustatud. Veelgi enam kohutab teda aga mõte, mis saab siis, kui maja lülitatakse taas gaasivõrku. Kui maja gaasiseadmed on korrast ära, siis on pensionäride arvates ka põhjust järgmist tragöödiat karta. Abitud inimesed ei mõista, mida nad sellises olukorras tegema peaksid.

Sputnik Eesti uuris välja, et korteris, kus toimus plahvatus, gaasiseadmeid juba remonditakse. Ettevõtte Enerfixer esindaja rääkis portaalile Sputnik Eesti, et 30. juunil saab remont valmis ja maja lülitatakse kohe pärast tehnilist kontrolli gaasivõrku. Firma juhtkonna sõnul peaks remonttööde eest tasuma kindlustusettevõte.

Акт технического аудита в доме по ул.Нису, 28 в Таллинне
© Foto : Светлана Бурцева
Tallinnas Nisu 28 elamu gaasipaigaldise ülevaatuse akt

Enerfixer spetsialistid seletasid portaalile Sputnik Eesti, et Tallinnas on väga palju maju, kus gaasiseadmed lekivad samuti nagu pensionär Liidia korteris.

Need väikesed gaasilekked ei ole iseenesest ohtlikud, sest gaas pole mürgine. Kui ventilatsioonisüsteem majas on korras, siis väikesed gaasilekked ei saa põhjustada surmavaga lõppevaid õnnetusi, plahvatusi ega tulekahjude põhjuseks. Siiski oleks mõistlik need lekked võimaluse korral kõrvaldada.

131
Tagid:
kortermaja, põleng, elekter, tragöödia, gaas, Enerfixer, linnaosavalitsus, Nisu tänav, Põhja-Tallinn
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul