Händler Marina Tofantšuk

Inimene on koera sõber: kes on händlerid

259
(Uuendatud 19:40 25.06.2017)
Koerteesitluste spetsialist (händler) Marina Tofantšuk rääkis portaalile Sputnik Eesti, millised omadused peavad neljajalgsel sõbral selleks olema, et koertenäitustel edukalt karjääri teha

TALLINN, 25. juuni — Sputnik. Suvisel ajal algab koertenäituste hooaeg, mis hõlmab peaaegu kõik nädalavahetused Eestimaa eri paikades. Koertenäitus on vastutusrikas ettevõtmine.

Mõned peremehed eelistavad teha kõike iseseisvalt ja võtavad kõik ettevalmistused selleks sündmuseks ise käsile, teised seevastu kasutavad händleri teenuseid — spetsialisti, kelle põhiülesandeks on koera koertenäitusel edukalt esitleda.

Intervjuus portaalile Sputnik Eesti jagas 21-aastase händlerikogemusega Marina Tofantšuk oma ametisaladusi.

Kui keeruline on koeraga kontakti leida?

Kõik sõltub koerast endast ja ühtlasi tõust. Näiteks Staffordshire´i terjer on oma hirmuäratavast välimusest hoolimata väga hõlpsasti kontakteeruv. See on väga rahuarmastav ja heasüdamlik koer. Leidub aga Jaapani ja Hiina koeratõuge, kelles on välja arendatud usaldamatus tundmatu inimese vastu — usaldus tuleb ära teenida. Väikesekasvulised koeratõud ei ole samuti inimese suhtes kuigi usaldavad.

21-aastase händlerikogemusega Marina Tofantšuk jagas oma ametisaladusi
© Sputnik / Вадим Анцупов
21-aastase händlerikogemusega Marina Tofantšuk jagas oma ametisaladusi

Kas on põhjuseid, mille puhul te võite keelduda koera hindamisringi viimast?

Võin keelduda, kui näen, et see ei ole näituste jaoks perspektiivikas koer. Näitused nõuavad suurt materiaalset panustamist ja kui ma tean, et see loom mingit auhinda pälvida ei saa, siis ma teda ei võta. Oleks ebaaus ja ülekohtune, kui inimene panustab koerasse näituse tarvis rohkesti raha, aga ma juba tean, et mingit tagastust ta sellest ei sa.

Kui kaua aega koera näituseks ettevalmistamisele kulub?

Kõik oleneb looma võimetest ja sellest, kui kiiresti ma temaga kontakti leian ning mismoodi me temaga treenima hakkame. Võimalik on teha rühmatreeninguid, kus üheaegselt osaleb 6-8 koera, siis jääb ühe looma jaoks võrdlemisi vähe aega. Et koera sellistel kursustel näituseks ette valmistada, kulub umbes kümme treeningut. Kui me tegeleme temaga individuaalselt, siis piisab keskeltläbi viiest õppetunnist, et loom nullist alustades näitusele minekuks ette valmistada. 

Mille eest võidakse koer näitusel diskvalifitseerida?

Koer võidakse diskvalifitseerida teatud puudujääkide pärast välimuses, agressiivse käitumise tõttu, liigse arglikkuse või koera esitleja vääritu käitumise pärast. Eestis ja paljudes teistes maailma riikides on keelatud koera karvastikku värvida või teha mingeid operatsioone välimuse vajakajäämiste parandamiseks.

Näiteks šarpeidel õmmeldakse sageli silmalauge, et need silmale ei langeks. Kui professionaal näitusel seda märkab, diskvalifitseeritakse loom otsekohe. Igasugune sekkumine koera loomulikku välimusse ja katse eksperti tüssata, pakkuda soovitavat tegelikkuse pähe, annab põhjuse diskvalifitseerida.

Mida võite öelda Eesti händlerite taseme kohta?

Minu meelest on händlerite töö Eestis korralikul tasemel. Meil on palju häid ja kutsemeisterlikke händlereid. Konkurents üha tiheneb — ja see on väga hea.

Kas händleriks olemine võib olla Eestis ka põhitööks?

Ei usu, et Eestis on händlereid, kes ainult sellega ära elavad ja muud tööd ei tee. Aga Euroopas on see küllaltki levinud praktika. Nad võtavad endale koera ülalpidamisele, treenivad teda näituseks, käivad koeraga näitustel ära ja annavad siis juba tšempioni peremehele tagasi. 

Händleritel on ka termin „tiirutamine". Mulle saadetakse välismaalt koer, ma sõidan temaga mööda Baltimaid ringi, osalen temaga näitustel — ja mina saan selle eest raha ning koer tiitleid.

Mida võite soovida algajatele händleritele?

Tuleb endasse uskuda ja ennast isiksusena arendada, austada teist võistlejat olenemata näituse tulemustest ja mitte lasta emotsioonidel enda üle võimust võtta. Isegi kui olete löödud ja tahaks nutta. Tuleb uus näitus, tuleb uus katse ja tulemus on siis teistsugune.

Intervjuud tervikuna saab lugeda portaali venekeelsest versioonist.

259
Tagid:
händler, esitlus, intervjuu, koer, näitus, Sputnik Eesti, Marina Tofantšuk, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul