Ganini matmispaik Mustvees

Üritus ei vii piinapinki

95
(Uuendatud 07:04 26.06.2017)
Pronksiöö ainukese ohvri Dmitri Ganini tapmise uurimine on lõpetatud

Indrek Sooda

Pronksiöö ainukese ohvri Dmitri Ganini tapmise uurimine on lõpetatud. Asi jäigi pimedaks, see tähendab, et tapmise konkreetne toimepanija jäi avastamata. Aeg on teinud oma töö. See-eest on nüüd ohtralt lehest lugeda ja raadiost kuulda, kui tihedat ja head tööd õiguskaitseorganid kõik need aastad teinud on ja kuidas nii mõnegi jälitusametniku ja prokuröri hinge jääb endiselt kripeldama, et kuritegu avastamata jäi.

Prokuratuur lõpetas kriminaalmenetluse Venemaa kodaniku Dmitri Ganini tapmise kohta
© AP Photo / Sergey Ponomarev

Aastaid tehti uurimis- ja jälitustoiminguid, määrati ekspertiise ja jälgiti potentsiaalseid noakangelasi, kuid keegi neist omavahelistes vestluses veretööst ei rääkinud. Ja kui ka salakõrv ei kuule ja salasilm ei seleta, siis pole midagi teha, seekord tuleb õigusriigis õigusel ebaõiguse ees taganeda.

Tegelikult üks trikk on veel kasutamata. Naabrimees käis ju oma abi pakkumas. Teadagi kust ja milline. Las tema proovib nüüd ka. Pakkus, et kuna tapeti Venemaa kodanik, antagu toimik neile, loevad läbi, teevad tapja kindlaks, saab õiglus jalule, tapmine avastatud, suhted paremaks. Eesti ei võtnud vedu ja välja tuli nagu alati. Nüüd tapmine on avastamata, asjaosalistel süda kripeldab, naaberriik on nördinud ja esitab muudkui noote. Eesti poliitikud ja prokurörid laiutavad käsi. Talv läbi, heinad otsas, lehm ka lõppenud.

See oli ammu

Kunagi tuli Rootsi ametiühingutegelane Viru hotelli restorani pruukosti võtma. Lauda istusid ka paar daami, kel elu läinud raisku ja järgmisel hommikul leiti rootslane tapetuna tühermaalt. Toona toodigi detektiivid naabrite juurest ja asjast sai kiiresti asja. Ka appikutsuja karjäär läks veel pikka aega pärast seda järsult ülesmäge. Ajad olid teised, võimalused teised ja ka tulemused. Aga miks mitte üritada seegi kord.

Postimees on elutargalt kirjutanud: Venemaa on oma kodaniku Dmitri Ganini tapmist poliitilise vankri ette rakendanud juba kümme aastat, sest Ganinit saab kasutada sümbolina Eesti vaenulikkusest venelaste vastu.

Kas suudab Venemaa leida neljast mehest ühe ja õige

Kõigepealt saaks prokurör või jälitusametnik sõelale jäänud neljale musketärile ütlema, et sorry, meie mõistus on otsa ja asja uurimine läheb venelastele. Neile on see auasi, las tegutsevad. Nende uurimismeetodid ei pruugi küll olla nii tsiviliseeritud, kui meil siin, kuid selles asjas on tulemus tähtis. Neljast mehest on tegelik lööja ainult üks, kuid kui on üks kõigi ja kõik ühe eest, siis tuleb vene rulett läbi käia kõigil. Ja et nüüd on viimane aeg mälu pingutada ja rääkida, kuidas asi tegelikult oli.

Venemaa riigijuhi lausungeid on üles kirjutatud ja avaldatud ka eesti keeles, viimati Postimehes. Muuhulgas on Putin öelnud karme sõnu nii pahategija kemmergus märjakstegemise, kui ka Venemaa karistusvõimekuse kohta üldiselt, et vajaduse korral saadakse kõik, kes vaja, kätte igalt poolt (vene keeles — «Если кого-то надо достать, мы и так достанем») aga seda ütles ta sõjaväebaasidega seoses. Seega kümne väikse neegri stsenaarium vaevalt et käivitub, aga mine isahane tea.

Mis Eestil kaotada on

Kindlasti tuleb pärast toimiku saatmist Venemaale sealt vastuseks hulk etteheiteid, mida kõik Eesti detektiivid omal ajal tegemata jätsid või valesti tegid. Edasi tuleb  hulk tähtsaid juhiseid, mida Eesti võimudel nüüd veel teha tuleks, et tapja leida ja vastutusele võtta. Seda kartulit annab veel kaua veeretada nagu näiteks piirilepingutki, aga vähemalt on Eesti siis teinud, mis tema võimuses.

Kui aiga saan siis avitan, kui ligi saan siis liigutan — ämm lubas, kui aega on, minia last hoida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

95
Tagid:
prokuratuur, Dmitri Ganin, Mustvee
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul