Kaugeltki kõike ei tohi lõkkesse visata

Päästjad hoiatavad: jaanilõke ei ole prügila

61
(Uuendatud 19:57 21.06.2017)
Et aasta kõige valgem öö - jaaniöö - ei jätaks teie mällu musta jälge, soovitab Eesti Päästeamet enne loodusesse minekut tutvuda oluliste ohutusreeglitega

ТАLLINN, 21. juuni — Sputnik, Angelina Mandrõka. Läheneb jaaniöö — üks siinse rahva armastatumaid pidusid, mida rahvasuus kutsutakse ka õlle- ja šašlõkipeoks. Sel ööl on kombeks üle lõkke hüpata — usutakse, et see puhastab nii keha kui hinge.

Päästeameti kommunikatsiooninõunik Iveri Marukašvili lausus portaalile Sputnik Eesti, et lõkke võib süüdata vähemalt 15 meetri kaugusel eluhoonetest ja mitte vähem kui 20 meetri kaugusel metsast. Tingimata tuleb jälgida, et lõkke ümber ei oleks kergestisüttivaid materjale. 

Jäätmete põletamine lõkkes mürgitab tervist ja keskkonda
© Sputnik / Александр Заболотный

„Lõket tohib teha tuulevaikse või väga nõrga tuulega ilma korral. Aga jälgige tuule suunda, et lõkketule sädemed ei langeks kergesti tuldvõtvatele materjalidele ning et lõkkesuits naabreid ei häiriks," ütles Marukašvili.

Päästespetsialist märkis, et grillipann või —ahi peab olema hoonetest vähemalt 5 meetri kaugusel. Neil, kes kavatsevad veeta jaaniöö korteris, tasub meeles pidada, et kortermaja rõdul on süte peal grillimine keelatud."

Tuleohutuse eeskirjad

Metsas aga tohib lõket teha ainult selleks ettenähtud kohtades. Lõkke süütamisel ja grilli peal toidu valmistamisel peavad käeulatuses olema tulekustutusvahendid — vesi või tulekustuti. Marukašvili sõnul ei tohi mingil juhul jätta tuld järelvalveta, ning see, kes lõkkeplatsilt viimasena lahkub, peab veenduma, et leek oleks täielikult kustunud.

Lõkketuli pole täiskasvanute mänguasi
Lõkketuli pole täiskasvanute mänguasi

Eramaal lõket tehes selle kooskõlastamist Päästeametiga ei nõuta, kuid kahtlemata tuleb jälgida kõiki tuleohutuseeskirju. Kõigi avalikes kohtades tehtavate lõkete puhul on nõutav sellekohane kooskõlastamine Päästeametiga. 

Käepärast tasub hoida laetud mobiiltelefon, et vajaduse korral hädaabinumbril 112 abi kutsuda. „Väljasõidul loodusesse tuleb täpselt teada oma asupaika, kuna sellest sõltub, kui kiiresti abi kohale võib jõuda," pani Marukašvili südamele.

Arstiabi Tallinnas pühade ajal, illustratiivne foto
© Sputnik / Кирилл Брага

Kaugeltki kõike ei tohi lõkkesse visata

Kui veedate puhkehetki veekogu ääres, siis ei maksa ebakaines olekus vette minna. Joobeseisundis ähmastub ohutunne ja inimene võib koordineerimata liigutuste, madala veetemperatuuri või puuduliku ujumisoskuse tõttu uppuda.

Iveri Marukašvili lausus, et möödunud aastal möödus jaaniöö ilma tõsiste tulekahjudeta, kuid Päästeamet sai ligi kaks korda rohkem väljakutseid kui tavaliselt. Üle saja telefonikõne tuli valesti tehtud lõkete pärast. Mõned inimesed viskavad lõkketulle prahti, autorehve või autode varuosi. Eesti Päästeamet tuletab meelde, et seda teha on ohtlik ja keelatud.

„Sel aastal töötavad päästjad, nagu alati, täies koosseisus tavarežiimil," märkis Marukašvili ja lisas, et tuletegemise ja tuleohutuse kohta võib alati nõu küsida infotelefonil 1524.

61
Tagid:
tuleohutus, eeskirjad, jaanilõke, jaanipäev, päästeamet, Iveri Marukašvili, Eesti
Samal teemal
Võidupüha ja jaanipäeva tähistamine Tartus
Politsei tabas jaanipäeva jooksul 70 joobes juhti
Jaanipäeva kristlik ja paganlik taust
Ivan Kupala ja vana jaanipäev
Jaanipäev Stroomi rannas
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul