Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid

TAI avab ikkagi elumajas süstlavahetuspunkti

54
(Uuendatud 19:34 03.06.2017)
Tervise Arengu Instituut (TAI) kavatseb avalikkuse vastuseisust hoolimata avada süstlavahetuspunkti Sitsi 28 viiekorruselise elamu esimesel korrusel

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. "Uskumatu! Mõni hetk tagasi andis Sitsi selts mulle teada, et Tervise Arengu Instituut sõlmis lepingu kahjude vähendamise keskuse loomiseks aadressile Sitsi 28. Selle otsuse vastu on tuhanded kohalikud elanikud ja Põhja-Tallinna linnaosa valitsus. Põhjendatult. Vastu on Taavi Aas ja Mihhail Kõlvart Tallinna linnavalitsusest. Sel nädalal hääletas selle vastu Põhja-Tallinna halduskogu, kuhu kuuluvad ka TAI otsese ülemuse, minister Ossinovski erakonnakaaslased," kirjutas Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid reedel oma blogis.

TAI tahab avada Sitsi tänava asuvasse elumajja narkosõltlastele mõeldud kahjude vähendamise keskus
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Tallinna kõik linnaosade vanemad tegid ühispöördumise. Paljud Tallinna volikogu liikmed ja Riigikogu liikmed on olnud kategooriliselt vastu. Kuid TAI riigiametnikud läksid ikkagi lõpuni. TAI ei ole sellest linnaosavalitsusele teada andnud. Nii palju siis nende koostöövalmidusest. Ja muide — nad lubasid teha selgitustööd ja kaasata kohalikke inimesi. Ja valetasid, et midagi ei ole veel otsustatud, kui tulid meie arvamust küsima. Nad on valetanud avalikkusele ja valetanud inimestele," lisas Kaljulaid.

Tema sõnul sellega kahjustab TAI väga tõsiselt linna ja riigi vahelist koostööd narkomaania vastu võitlemise valdkonnas. "TAI direktor Annika Veimer kirjutas sellisele lepingule alla, vaatamata totaalsele vastasseisule ja hoolimata sellest, kuidas see valdkonda tervikuna võib kahjustada. Tänaseks olen ma sada protsenti veendunud, et uimastite vastases võitluses pole TAI mitte liitlane vaid vaenlane. Kui mina oleksin minister, siis laseks ma sellise TAI direktori kohe lahti. Ma ei ootaks isegi esmaspäevani. Ma saadaks ta veel täna pealelõunal asju pakkima," arvas Kaljulaid.

"See otsus on absurdne ja ebakompetentne ja me kindlasti ei lepi sellega. Kohtun esmaspäeval kohalike elanikega, et neile kinnitada, et linnaosa teeb omalt poolt kõik, et neid aidata," lubas Kaljulaid.

TAI allkirjastas lepingu kahjude vähendamise keskuse loomiseks aadressile Sitsi 28

TAi on Põhja-Tallinnasse otsinud kahjude vähendamise keskusele ruume alates eelmise aasta lõpust. Selle käigus on kaalutud 12 võimalikku asukohta, kuid kõiki asjaolusid arvesse võttes jäi Sitsi 28 sobivaimaks lahenduseks, seisab TAI kodulehel.

Sitsi asum jääb Põhja-Tallinnas piirkonda, kus päeva jooksul liigub enim narkootikumide tarvitajaid, teenust vajatakse enim ning keskuse avamisega ei ole enam võimalik viivitada.

Elanikud on väljendanud tugevat vastuseisu kahjude vähendamise keskuse avamisele nimetatud aadressil. Eelkõige kardetakse piirkonna turvalisuse vähenemise pärast ning et keskus toob piirkonda narkootikumide tarvitajaid juurde. Muretsetakse ka seetõttu, et keskus asub elumajas ning läheduses on lasteasutused.

TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova: „Kahjude vähendamise keskused luuakse piirkondadesse, kus narkootikumide tarvitajad juba liiguvad. Vajadus keskuse järele Sitsi asumis muutub aina aktuaalsemaks, seda näitavad muuhulgas politsei andmed, et narkoväärtegude arv Sitsi asumis on kasvanud 29-lt 2015.aastal 53-ni 2016. aastal ehk 83% võrra."

"Kahjude vähendamise keskused peavadki paiknema elurajoonide keskmes. Elumaja ei ole kahjude vähendamise keskusena välistatud, kui on täidetud vajalikud tingimused," lisas Kurbatova. Ta kinnitab, et plaanis on rakendada kõiki turvameetmeid.

„Paigaldame turvakaamerad, parandame valgustust, regulaarselt hakkab toimuma piirkonna koristamine, teeme koostööd kohalike elanike, turvafirma ja politseiga," lubab Kurbatova.

Sitsi asumi rahvas protestis süstlavahetusepunkti vastu
© Sputnik / Вадим Анцупов

Keskus on plaanis avada etapiviisiliselt. TAI saatis Sitsi 28 korteriühistu, Sitsi Seltsi ja Kopli Noortemaja esindajatele reede ennelõunal kutse kohtuda järgmisel nädalal, et avamisega seonduv läbi rääkida ning leida lahendused murekohtadele.

Kahjude vähendamise keskused pakuvad erinevaid teenuseid, mille eesmärk on narkootikumide tarvitajate käitumise muutmine ohutumaks nii nendele endale kui ka teistele. Naabruskond võidab kahjude vähendamise keskusest näiteks seetõttu, et väheneb piirkonnas tänavale jäetud süstalde arv.

Teenus aitab vähendada HIV-i nakatumist nii narkootikumide tarvitajate kui üldelanikkonna seas. Keskuse kliendid pöörduvad 5 korda suurema tõenäosusega ravile. Teiste riikide praktikas ei ole näiteid selle kohta, et kahjude vähendamise keskus vähendaks piirkonna turvalisust.

Keskuste töö tulemusena on võimalik süü- või kuritegude arvu pigem vähendada. Näiteks Veerenni asumis, kus juba töötab kahjude vähendamise keskus, on narkosüütegude arv langenud 151-lt 2015. aastal 78-le 2016. aastal.

Tallinnas töötab lisaks Sitsi 28 avatavale keskusele kaks keskust kesklinnas. Lisaks vahetatakse süstlaid väljatöö käigus. TAI direktori Annika Veimeri sõnul avatakse sel aastal Tallinnas kahjude vähendamise keskus ka Lasnamäel.

„Kahjude vähendamise teenusest on puudu olnud piirkondades, kus liigub enim narkootikumide tarvitajaid ja kus seda enim vajatakse — Põhja-Tallinnas ja Lasnamäel," sõnab Veimer.

Kopli elanikud on vastu süstlavahetuspunkti rajamisele elumajja
© Sputnik / Андрей Петров, Вадим Анцупов

Keskuse avamisega seotud vastukajast ilmneb, et TAI ei ole suutnud kahjude vähendamise teenuse kasu kohalikele elanikele, linnavalitsusele ja ka elanikkonnale piisavalt hästi selgitada, tunnistab Annika Veimer.

„Inimlikult saan sellest aru, et keskust ei soovita enda lähedusse. Kuid kahjude vähendamise teenusest võidavad nii narkootikumide tarvitajad kui ühiskond laiemalt. Süstlavahetus on tõendatult tõhus viis HIV-i leviku pidurdamisel. Käesoleval aastal on HIV-i nakatumine kahjuks juba kasvutrendis. Kahjude vähendamise keskuse avamisega viivitamise tagajärjeks võivad olla uued HIV-nakatunud, mida oleks saanud vältida," räägib Veimer.

Eestis on hinnanguliselt 9 000 — 10 000 narkootikume süstivat inimest, nendest ca 6 000 elab Tallinnas. Iga kolme päeva tagant sureb Eestis üks inimene üledoosi tagajärjel. Eestit iseloomustab Euroopa Liidu kõrgeim narkootikumide süstimise levimus ning kõrgeim narkootikumide üledoosidest tingitud surmade arv 100 000 elaniku kohta.

Sellega on seotud HIV-i epideemia — kokku on registreeritud 9492 HIV-positiivset inimest, neist 229 nakatus 2016. aastal. HIV-i levimus on eriti kõrge süstivate inimeste seas: 58 protsendil neist on diagnoositud HIV. Seksuaalpartnerid on nn sillapopulatsioon haigustele ja läbi süstivate narkomaanide seksuaalpartnerite levivad haigused ka üldelanikkonda.

54
Tagid:
elumaja, süstlavahetuspunkt, leping, TAI, Raimond Kaljulaid, Sitsi, Põhja-Tallinn
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul