Abilinnapea toetab ettepanekut moodustada ühiskomisjon, kuhu kuuluksid Tervise Arengu Instituudi, Tallinna Linnavalitsuse ja Põhja-Tallinna Valitsuse esindajad, et koostöös leida süstlavahetuspunkti jaoks parem asukoht

Kõlvart: süstlavahetuspunkti ei ole mõistlik rajada noortekeskuse kõrvale

28
(Uuendatud 15:52 26.05.2017)
Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart kutsub Tervise Arengu Instituuti üles mitte rajama noortekeskuse vahetuslähedusse narkosõltlastele suunatud kahjude vähendamise keskust ehk rahvasuus tuntuks saanud süstlavahetuspunkti

TALLINN, 26. mai — Sputnik. Abilinnapea toetab ettepanekut moodustada ühiskomisjon, kuhu kuuluksid Tervise Arengu Instituudi, Tallinna Linnavalitsuse ja Põhja-Tallinna Valitsuse esindajad, et koostöös leida süstlavahetuspunkti jaoks parem asukoht, vahendab Raepress.

Kopli elanikud on vastu süstlavahetuspunkti rajamisele elumajja
© Sputnik / Андрей Петров, Вадим Анцупов

„Tervise Arengu Instituudi (TAI) kavatsus rajada süstlavahetuspunkt Sitsi 28 asuvasse kortermajja ei ole mõistlik olukorras, kus nii kohalik kogukond kui ka omavalitsus on sellele kategooriliselt vastu. Senise kogemuse põhjal võime väita, et elumaja ei ole süstlavahetuspunkti jaoks sobiv koht," ütles Kõlvart.

Abilinnapea sõnul kahjustab kohalike elanike tahte eiramine, Tallinna Linnavalitsuse ja Põhja-Tallinna Valitsuse seisukohaga mittearvestamine rahva usaldusväärsust riigiasutuse vastu.

„Sitsi 28 majast mõnesajameetri raadiuses asuvad mitmed linnale kuuluvad lasteasutused. Näiteks pöördus Kopli Noortemaja hiljuti linnavalitsuse poole palvega sekkuda protsessi, kuna TAI poolt välja pakutud plaan ei arvesta asjaoluga, et rajatav süstlavahetuspunkt asuks lasteasutuste vahetus läheduses. Üks riigiasutus ei peaks nii ignorantselt suhtuma elanike muredesse ja ootustesse," tõdes Kõlvart.

28 aprillil toimus Sitsi 28 maja hoovis meeleavaldus Tervise Arengu Instituudi plaani vastu rajada Sitsi 28 majas süstlavahetuspunkt, kirjutas Sputnik Eesti.

Kohalikud elanikud on sellele plaanile kategooriliselt vastu. Põhja-Tallinna linnaosavalitsus on nendega ühel meelel ja teeb omalt poolt kõik, et selline plaan ei saaks teoks. Meeleavaldusel esines sõnavõtuga ka Põhja-Tallinna vanem Raimond Kaljulaid.

Sitsi asumi rahvas protestis süstlavahetusepunkti vastu
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Minuni on viimasel ajal mitmelt poolt jõudnud kuuldused, nagu selgitaks Tervise Arengu Instituudid ametnikud Sitsi tn elanikele, et linn on olnud väga ebakonstruktiivne, ei ole enda poolt lahendusi pakkunud. Samuti olen kuulnud, et TAI ametnikud on öelnud, et linnaosa valitsuse seisukoht seoses süstlavahetusega aadressil Sitsi 28 on seotud valimistega — oleme vastu, sest muidu kaotaksime hääli," kirjutas Raimond Kaljulaid oma kodulehel.

"Ma ei tea, kas see vastab tõele, et seda inimetele räägitakse või mitte, kuid mõlemad väited on valed. Olen olnud alati valmis koostööks. Olen ka viimase kahe kuu jooksul korduvalt rõhutanud, et ainus võimalus leida toimiv lahendus, on siis kui riik ja linn teevad selle nimel koostööd," kirjutas Kaljulaid. 

Tema sõnul süstlavahetuse avamine Sitsi 28 vaatamata linnaosa aga ka linnavalitsuse vastuseisule oleks suur viga ja kahjustaks linna ja riigi suhteid narkoennetuse valdkonnas väga tõsiselt. "Olen Sitsi 28 mõtte vastu sellepärast, et see on 120% halb mõte — elumajas, elumajade vahelises hoovis," seisab blogis. 

Tallinna tänavatelt hoiti mullu eemal ligi 600 000 kasutatud süstalt
© Sputnik / Олег Золото

"Olen kirjutanud minister Ossinovskile ja loodan, et ta sekkub. Ma ei tea, kas riigiametnikud on meie kohta valetanud või mitte. Kui on, siis on see ametnikueetika ränk rikkumine ja täiesti kohatu käitumine riigivõimu esindajate poolt," kirjutab linnaosavanem.

TAI peab läbirääkimisi Põhja-Tallinnas Sitsi 28 asuva hoone rentimiseks, et seal avada süstlavahetuspunkt. See ettepanek on põhjustanud kohalike meelhärmi: võimaliku süstlavahetuspunkti lähedusse jääks Kopli noortemaja, lastega pered ning lasteaiad.

Suure avaliku huvi tõttu rahvasuus Sitsi süstlavahetuspunktina tuntuks saanud Põhja-Tallinna kahjude vähendamise keskuse vastu, koondas TAI keskust puudutava teabe eraldi veebilehele, teatas TAI oma kodulehel.

28
Tagid:
elumaja, noortekeskus, süstlavahetuspunkt, lapsed, TAI, Mihhail Kõlvart, Raimond Kaljulaid, Põhja-Tallinn
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul