Lätlase taldrik aitab saleneda, illustratiivne foto

Lätlase taldrik aitab saleneda

37
(Uuendatud 20:18 22.05.2017)
Leidub hulganisti meetodeid liigsest kehakaalust lahtisaamiseks, kuid kas taldrik, mis tekitab mulje, et sellel on rohkem toitu kui tegelikult on, võib saada üheks neist? Asjatundjad arvavad, et saab küll

TALLINN, 22. mai — Sputnik. Läti kunstiakadeemia disaineri Nauris Cinovicsi leiutatud taldrik näeb esmapilgul välja nagu iga teinegi, kuid selle kumera põhja soonilisus vähendab taldriku pinda niiviisi, et sinna mahub vähem toitu kui tavalisele taldrikule, vahendab Sputnik Latvija. Pealekauba on taldrik valmistatud läbipaistvast klaasist, mis võimendab muljet piisavalt suurest toidukogusest.

Eksperdid toetavad samuti leiutaja mõtet, pidades seda alternatiiviks lihtsalt väiksemate taldrikute kasutamisele. Oxfordi ülikooli professor Susan Jebb leiab, et efektiivsuse kinnituseks on kindlasti tarvis praktilisi katseid. „See on geniaalne idee, see on palju loomulikum kui kasutada tillukesi taldrikuid."

„Paisatab, et see on hea mõte," nendib Liverpooli ülikooli psühholoogiateaduskonna doktor Paul Christiansen. „Kui inimene arvab, et ta on terve taldrikutäie toitu ära söönud, tunneb ta end rahulolevalt. Paljud arvavad, et kõik, mis neile taldrikule panud, tuleb lõpuni ära süüa.

Kui tekitada „taldriku pühtakssööjates" tunne, et sellel on palju toitu, muutub see ettekujutuseks, nagu olekski ta söönud rikkaliku lõunaöögi." Surrey ülikooli tervisepsühholoogia professori Jane Ogdeni meelest on rohkesti tõendeid selle kohta, et me sööme erinevatel põhjustel märksa rohkem kui bioloogiline vajadus eeldab, ja sageli on see seotud visuaalse tajuga. Võimalus seda taju muuta on tõhus viis tarvitada toitu vähesemas koguses.

Läänemere dieedi meetodi autor meditsiinidoktor Natalia Trofimova
© Sputnik / Вадим Анцупов

Oxfordi ülikooli professor Charles Spence, kes on spetsialiseerunud toidu ja maitse psühholoogulistele tajumehhanismidele, leiab, et Cinovicsi leiutis on tõesti suurepärane idee. „Leidub erinevaid meetodeid silmade ärapetmiseks, nagu toidu serveerimine väiksematel või väga raskekaalulistel taldrikutel, mis loovad külluslikkuse illusiooni. Ning sooniline taldrik tekitab nähtavasti sama tunde."

Cinovics on muuhulgas loonud ka hästi kogukaid ja raskeid serviise, mis soodustavad aeglasemat söömist. „Minu mõte seisneb selles, et toiduportsjon näeks välja küllaldane. Kolmemõõtmelise soonilise kausikese kasutamisel tekib tunne, et selles on sama palju toitu kui tavalisel taldrikul, aga tegelikult on seda vähem. See on viis, kuidas aju ära petta, panna ta arvama, et sõid päris palju."

Taldriku sooniline sisepind aeglustab toidu manustamist, ja samuti aitavad sellele kaasa kausid-taldrikud, millest igaüks kaalub 1,3 kilo. „Katsetamistel kulutasin ma 11 minutit, et süüa ära seesama toidukogus, mille muidu söön 7 minutiga. Meie ajul läheb vaja vähemalt 20 minutit selleks, et saada maost signaal, et kõht on täis, seetõttu sööme me väga kiiresti ja meile näib, et tuleb üha edasi süüa. Aga kui süüa aeglaselt, jõuab signaal ajusse varem ja niiviisi me söömegi vähem." Leiutaja kogemused näitavad ühtlasi, et täiskõhutunnet aitab saavutada roheline laudlina, kuigi Cinovics ise arvab, et selles vallas on vaja veel täiendavaid uuringuid.

37
Tagid:
soonilisus, põhi, kehakaal, salenemine, taldrik, leiutis, Nauris Cinovics, Läti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul