Ida- ja Lääne-Berliini loomaaiad korraldasid võidujooksu kõikide maailma loomade pärast

„Elevandisõda“ Berliinis: ilmus raamat loomaaedade vahelisest „võidurelvastumisest“

72
Ida- ja Lääne-Berliini loomaaiad korraldasid võidujooksu kõikide maailma loomade pärast: kui läänes ilmus kollektsiooni mingi haruldane leemur, siis idas vastati otsekohe pandadega ja nii edasi

TALLINN, 2. märts — Sputnik. Külm sõda on tahtmatult andnud Saksamaa pealinnale ka midagi head: Berliinis on erinevalt enamikust teistest maailma suurlinnadest lausa kaks loomaaeda — üks linna ida- ja teine lääneosas. Ajakirjanik Jan Mohnhaupt jutustas oma äsjailmunud raamatus möödunud aastate „loomadealasest võidurelvastumisest" ja meie päevil käivast konkurentsist kahe loomaaia vahel, teatab Saksamaa Sputnik.

Ida-Berliini loomaaed Friedrichsfelde linnajaos sündis linna poolitamise tulemusena. Selle teke aga sai samas võimalikuks tänu 1953. aasta 17. juunile, kinnitab raamatu „Teiste loomaaiad" („Der Zoo der Anderen") autor. Saksamaa DV valitsus asutas selle loomaaia vastavalt oma „Uuele kursile", et pakkuda oma kodanikele midagi enamat kui vaid üha suuremaid plaane. Ja lisaks taheti seeläbi pakkuda vastukaalu linna lääneosa loomaaiale: idaberliinlased ei pidanuks nii sageli briti sektorisse sõitma. Niisiis toimus Mohnhaupti sõnul külma sõja aegadel omalaadne „võidurelvastumine" Ida-Berliini loomaaia ja Lääne-Berliini Tiergarteni vahel, mille algatasid direktorid Heinz-Georg Klös läänes ja Heinrich Dathe idas. Kõrvuti „võistlusega" elevantide hulga poolest ühes ja teises loomaaias käis ka meeste isiklik omavaheline kemplemine. Kuid kõige olulisemat rolli etendas selles siiski just poliitika.

Oma raamatus ja selles avaldatud intervjuudes on autor kirjeldanud näiteks mõlema loomaaia vahelist „elevandisõda". 1960. aastail nõudis tollane Lääne-Berliinii linnapea Willy Brandt „erinevuse" suurendamist seoses kolme lääne loomaaias ja kahe ida loomaaias elava loomaga. Nii sai Klös loa uute elevantide hankimiseks. Kuid peatselt lubati samasugune ost sooritada ka tema idapoolsel kolleegil Dathel. Lõppkokkuvõttes jõudis elevantide arv Tiergartenis üheteistkümneni ja Friedrichsfelde loomaaias viieni.

Klösile oli see „lahinguvõit", kinnitab autor, esitades selle seiga ühtlasi näitena, kuidas „sõjakeel" kajastus ka mõlema loomaaia konkurentsis. Samas seoses meenutab ta ka pandade paari, kelle Saksamaa LV kantsler Helmut Schmidt Lääne-Berliini Tiergartenile üle andis. Loomad olid kingituseks Hiina valitsuselt ning Schmidt tahtis selle liigutusega rõhutada Tiergarteni kuulumist Lääne-Saksamaale. Ent Ida-Berliini loomaaeda ilmus esimene panda juba 1958. aastal — kõigest kolm aastat peale avamist.

Oma intervjuus Sputnikule rääkis raamatu autor kahest võidust selles „loomadealases võidurelvastumises". Tema sõnul saavutas Tiergarteni direktor Klös oma ida kolleegi Dathe üle veenva ülekaaluga võidu. Sest peale Berliini müüri langemist, olles juba 80. eluaastais, vallandati ta „väga inetult" ametist ja varsti pärast seda ka suri. Tema nooremaealisest konkurendist Klösist aga sai idapoolse loomaaia järelevalve nõukogu liige ja kuni 2000. aastate alguseni jäi ta lääneosa Tiergarteni „halliks kardinaliks", kel oli voli mõjutada ka Friedrichsfelde loomaada. Kuid selle võitluse „moraalseks võitjaks peab Mohnhaupt siiski Ida-Berliini loomaaia direktorit: „Möödunud on juba palju aastaid, aga Dathet mäletatakse endiselt. Nii on Berliinis Dathe väljak ja tema nime kandev kool." Ida-Berliini loomaaia direktor on Saksamaa idaosas endiselt tuntud. Klös rajas küll terve omanimelise fondi, kuid teda mäletavad ainult endise Lääne-Berliini eakad elanikud.

Mohnhaupt on nõus kinnitustega, et mõlema loomaaia külastajad on „kolmandaks võidupooleks": kumbki loomaaed on endistviisi alles ja olemas — seda pärast kuni poliitiliste ringkondade 1989. aastani kestnud ahistavat konkurentsi ja sulgemisähvardusi peale 1990. aastat.

„Kumbki loomaaed on konkurentsist võitnud," on autor veendunud. „Nad on väga erinevad, kuid seeläbi justkui täiendavad teineteist: üks neist — linnaloomaaed otse kesklinnas, City Westis, teine — imekaunis park".

Friedrichsfelde loomaaed on Mohnhaupti hinnangul üks väheseid maailmas, kes võib endale lubada territooriumi laiendamist. „Kui töötada välja hea kontseptsioon ja see õigesti ellu viia, ootab teda väga suur tulevik."

72
Tagid:
panda, elevant, elevandisõda, zoo, Loomaaed, Berliin
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul