Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov mõistis teravalt hukka Türgi kolleegi tapmise

Venemaa suursaadik Eestis: tundsin Andrei Karlovit kui hiilgavat professionaali

40
Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov mõistis teravalt hukka Türgi kolleegi tapmise ja rääkis raskustest mida terrorismivastase võitluse alases koostöös välispartneritega ületada tuleb.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Aleksandr Petrov rääkis intervjuus portaalile Sputnik Eesti, et tundis Ankaras tapetud Venemaa suursaadikut Andrei Karlovit isiklikult, oli temaga korduvalt kohtunud ühistel üritustel Moskvas välisministeeriumi hoones, samuti Berliinis, kus Karlov käis konsulaarameti direktorina konsultatsioonidel Saksamaa välisministeeriumiga.

"Tundsin teda kui hiilgavat professionaali, erakordselt kompetentset ja korralikku inimest," ütles Petrov.

Ta mõistis terrorirünnaku Ankaras teravalt hukka: "Toimus alatu mõrv — teda tulistati selga. Ja seda on juba hinnatud terrorirünnakuna."

Seejuures hoiatas suursaadik ennatlike süüdistuste esitamise ja süüdlaste otsimise eest, seda enam siin, sündmuskohast kaugel. Ta tuletas meelde, et Ankarasse on juba saabunud Venemaa uurimisgrupp, mille töö tulemuste põhjal vastavad järeldused tehakse.

Diplomaadi sõnul ei mõjuta saadiku tapmine Venemaa ja Türgi vahelisi suhteid: "Nii presidendi kui välisministri sellekohastes avaldustes märgitakse, et tapmise eesmärgiks oli nurjata Venemaa ja Türgi suhete normaliseerimise protsess ja rõhutatakse, et see ei õnnestu."

Kahjuks mitte ükski riik, mitte ükski linn ega pealinn ei ole selliste vahejuhtumite eest kindlustatud. Venemaa suursaadik märkis, et rahvusvahelise terrorismi ohtlikkus seisnebki selles, et pole võimalik ennustada, kus sellised rünnakud toimuda võivad, kuid see ei tohi tööd takistada. Vastasel juhul on õigus neil, kes neid terroriakte kavandavad ja ellu viivad. " Sellisel arvamusel ei tohi lasta kinnistuda. See aga tähendab, et me peam jätkama oma tööd tavarežiimil, mida me ka teeme," ütles Aleksandr Petrov.

Terrorirünnak toimus 15. aprillil 2013. aastal maratoni finišikoridori publikutsoonis. Intervalliga 12 sekundit toimus kaks plahvatust, mille tagajärjel sai surma kolm inimest ja vigastada üle 280.

Peamisteks kahtlustatavateks olid Ameerika eriteenistuste andmetel vennad Tsarnajevid, tšetšeeni-avaari segapäritolu endised Kirgiisia elanikud. Hiljem sai Tamerlan Tsarnajev politsei ja eriteenistuste operatsiooni käigus Bostonis surma ja noorem vend Džohhar peeti kinni.

"Meie eriteenistused teatasid Ameerika kolleegidele kahtlustest, et vennad Tsarnajevid kavandavad terrorirünnakut. Kahjuks tookord meie signaalidega ei arvestatud. Tagajärjed on teada. Seepärast on riigi elanike julgeoleku eest vastutavate eriteenistuste tegevuse koordineerimine täna tähtis, kui ei kunagi varem. Me oleksime oma jõudusid ühendades võimelised rahvusvahelist terrorismi tõkestama," ütles Venemaa suursaadik Eestis.

Esmaspäeval, 19. detsembril tapeti Ankaras Venemaa suursaadik Türgis Andrei Karlov. Tapjaks osutus 22-aastane endine politseinik Mevlut Mert Altintas. Mitme kuulihaavaga Karlov toimetati haiglasse, kuid arstid ei suutnud ta elu päästa. Ründaja likvideerisid korrakaitsjad.

40
Tagid:
mõrv, maraton, terrorirünnak, Andrei Karlov, suursaadik, Aleksandr Petrov, Boston, Venemaa
Teema:
Ankaras tapeti Vene suursaadik Türgis (17)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul