Türgi politsei Vene suursaadiku tapmise kohal

Ukraina parlamendisaadik nimetas suursaadiku tapnud isikut "kangelaseks"

59
Andrei Karlov tapeti hiljuti Ankaras, Kaasaegse kunsti keskuses, näituse "Venemaa ränduri pilguga" avamisel. Diplomaadi tapnud Türgi endine politseinik Mevlut Mert Atlintas likvideeriti.

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. Ukraina Ülemraada saadik Vladimir Parasjuk nimetas Türgis Venemaa suursaadiku Andrei Karlovi tapnud isikut oma Facebooki kontol "kangelaseks", vahendas RIA Novosti.

"Kui inimene on valmis oma idee, oma tõe nimel oma elu hinnaga kasutama äärmuslikku abinõu, võib teda kindlasti kangelaseks nimetada," kirjutas Parasjuk.

Parlamendisaadik lisas oma postitusse ka püstolit käes hoidva ja karjuva Mevlut Mert Atlintasi foto, mis oli tehtud pärast Venemaa suursaadiku tulistamist. Postituse kommentaaris kirjutas Parasjuk, et Andrei Karlovi tapja "on oma rahva kangelane".

Postitus kutsus kommentaariumis esile elava diskussiooni. Inimesed kirjutasid Parasjukile, et Türgi kodanike jaoks ei ole suursaadiku tapja mingi kangelane, vastupidi, türgikeelsed sotsiaalvõrgustikud on täis temale suunatud sõimu ja negatiivseid kommentaare. Lisaks tuletavad kasutajad parlamendisaadikule meelde, et kõik Euroopa riigid on terroriakti hukka mõistnud ja Parasjuki selline käitumine on ekstremismiavaldus.

Isegi kasutajad, kellele Parasjuk sümpatiseerib, märkisid, et "relvitu diplomaadi tapmine ei ole kangelastegu, vaid terroriakt".

"Teie loogika järgi peaks oma rahva kangelane teise riigi saadiku surnuks tulistama. Mida te edasi teete, kes hakkate samuti kangelaseks? Ka teie riigis on ju Venemaa saatkond, kuidas te sellega lepite? Kui aga tõsiselt rääkida, siis ärge tegelege populismiga, tegelege oma riigi ees seisvate küsimuste lahendamisega," arvab Yegor Markevich.

"Kas siis selline on Vladimiri arusaamine kangelaslikkusest, kui inimene tapab, kannab ta agressiooni masssidesse ja maksab demonstratiivselt ja avalikult kätte, et tekitada teleriekraanidel inimestes kurjust ja agressiivsust," märgib Max Chegrovoy.

Kuid oli ka neid, kes Venemaa diplomaadi hukkumise üle rõõmu tundsid ja Parasjukki toetasid.

Kõiges on süüdi Putin

Sel ajal, kui riigitegelased avaldavad Venemaale suursaadik Andrei Karlovi hukkumise puhul kaastunnet, otsivad mõned poliitikud tema surma süüdlasi ja ka leiavad neid.

Nii Euroopa Parlamendi saadiku Urmas Paeti arvates maksis Venemaa suursaadik Ankaras oma eluga Venemaa Süüria sõjategevusse sekkumise ja viimastel nädalatel Aleppos toimunud traagiliste sündmuste eest.

«Putin ja Venemaa on Süüria sõtta sekkumisega ja viimaste traagiliste rünnakutega Aleppole tõmmanud osa tulest ka venemaalaste peale. Pole kahtlust, et vägivald Aleppo inimeste kallal on hüppeliselt kasvanud kättemaksuiha. Vene saadik Türgis oli selle esimene, aga nähtav ohver,»
tsiteerib Eesti Päevaleht Paeti.

59
Tagid:
politsei, Vladimir Parasjuk, Andrei Karlov, saadik, suursaadik, Ukraina, Türgi
Teema:
Ankaras tapeti Vene suursaadik Türgis (17)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul