Guy Mettan

Šveitsi ajaloolane: russofoobia vastu ravimit ei ole

115
Šveitsi-Venemaa kaubanduskoja presidendi Guy Mettan´i raamat „Russofoobia, tuhat aastat usaldamatust“ on ilmunud Šveitsis, Venemaal, Itaalias, valmistutakse selle väljaandmiseks USA-s 2016. aastal ja aastal 2017 on kavas see välja anda ka serbia ja hiina ning võib-olla ka rootsi keeles.

ТАLLINN, 5. oktoober — Sputnik. Šveitsi ajaloolase professor Guy Mettan´i raamat Lääne negatiivsetest eelarvamutest Venemaa suhtes pealkirjaga „Russofoobia, tuhat aastat usaldamatust" on ilmunud Šveitsis, Venemaal ja Itaalias. Raamatu autor, kes on ühtlasi Šveitsi-Venemaa kaubanduskoja president, kõneles intervjuus Itaalia Sputnikule nimetatud nähtuse põhjustest.

„Võib näida paradoksaalsena, kuid russofoobia on vanem kui Venemaa ise!" ütleb Mettan.

Ukraina ajaloolane ja politoloog Rostislav Ištšenko.
© Sputnik / Владимир Трефилов

Tema sõnul lähtub ta Karl Suure poolt meie ajaarvamise 800. aastal rajatud Lääne-Rooma impeeriumi poliitilise ja usulise vastasseisust Ida-Rooma impeeriumiga Konstantinoopolis, see tähendab — vastasseisust katoliku ja õigeusu kiriku vahel. 

„Sel ajal oli kaks põhilist eelarvamust: idapoolsed rahvad on barbarid, nende valitsejad aga despoodid ja türannid, kellele on loomuomane ekspansionism, anastamispüüd, nad on agressiivsed, nende ainus unistus on ilmsüüta ja õilis Lääs enesele alistada! Need ongi needsamad stereotüübid, mida me täna näeme toimimas venevastase meedia puhul," selgitab autor.

Обложка книги Ги Меттана Русофобия, тысяча лет недоверия.
© Фото : fornite da Sandro Teti
Guy Mettan´i raamatu „Russofoobia, tuhat aastat usaldamatust“ kaas.

Tema sõnade kohaselt sai „tänapäevase russofoobia ajajärk" alguse XVIII sajandi lõpul Prantsusmaal, kui Louis XV valitsuskabinet koostas võltsitud dokumendi „Peeter Suure testament", milles tsaar jättis oma järeltulijatele käsu vallutada Euroopa. Napoleon avaldas selle „testamendi" 1812. aastal, et õigustada oma invasiooni Venemaale. Inglased tõlkisid dokumendi ära ja kasutasid seda 1853. aasta Krimmi sõjas. See „testament" tunnistati võltsinguks alles XIX sajandi lõpul, pärast prantslaste ja inglaste aastakümneid kestnud russofoobiat.

„Samasuguseid manipulatsioone Venemaa süüdistamiseks võtsid ameeriklased tarvitusele Ukrainas 2014. aasta veebruaris. Seda, et putši, mis aitas kukutada Ukraina seadusliku valitsuse, oli ette valmistanud ja rahastanud USA, tunnistas Victoria Nuland otse Kongressi ees," teatas Mettan.

Tema sõnul kujutab Venemaa edast lääneriikide meedia silmis endiselt ohtu.

„Ja endistviisi võetakse abiks 2 põhimõtet: Lääs kannab endaga Headuse jõude, ühiseid väärtusi, inimõigusi, demokraatiat, vabadust (eriti majanduslikku), Venemaa aga — autokraatiat, natsionalismi, isikuvabaduste eiramist," ütleb autor.

Mettani sõnul on seda must-valget käsitlust „häbematul kombel avalikule arvamusele peale surutud, kuna tänu sellele saab toetada Euroopa uut militariseerimist ja tugevdada NATO-t, mille laienemine itta kestab lakkamatult juba 20 aastat.

Lääne peamiste meediaväljaannete ajakirjanikud ei käitu kui professionaalid, kes on huvitatud teabe jagamisest, vaid kui lavastajad, kes jagavad rollid kätte — on „head" lääneriigid ja „paha" Venemaa. Nimelt selline teadvusega manipuleerimine moodustabki lääne meediaruumi põhisisu," lausus autor kokkuvõtteks.

 

115
Tagid:
russofoobia, Guy Mettan, Ida, Lääs
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul