Eesti

Eesti on hea maa aga Rootsi on 38 korda parem

32
(Uuendatud 09:44 08.06.2016)
Tuntud riiklike mainekuvandite looja britt Simon Anholt üritab asetada riike pingeritta, lähtudes vaid nende panusest kogu inimkonna arengusse tervikuna. Autori idee kohaselt on seega „Hea maa“ indeksi eesmärk muuta maailma paremaks. Eesti pälvis selles pingereas auväärse 39. koha, esikohale asetus Rootsi.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Simon Anholt koostas midagi riikide ülemaailmse klassifikatsiooni laadset vastavalt näitajatele, mis hindavad nende panust inimkonna heaolusse. Eesti panust hinnati nimekirja kantud 163 riigi hulgas efektiivsuse poolest 39. kohaga, Venemaale jagus vaid 72. koht. Esimesed kohad selles pingereas hõivasid hea tava kohaselt Põhja-Euroopa riigid.

Simon Anholt püüab lahendada endale võetud ülesannet hinnata riikide panust maailma kultuuri, teadusesse, julgeolekusse, keskkonnakaitsesse, „maailma korda" jne ainult praeguse olukorra põhjal, arvestamata ajaloolist pärandit ja geopoliitilist situatsiooni.

Tema poolt kasutusele võetud „Hea maa" indeksi (The Good Country Index) väljaarvutamine põhineb reitingutel erinevate rahvusvaheliste organisatsioonide silmis, kellest enamus on igati au- ja usaldusväärsed (näiteks erinead ÜRO fondid), kuid mõnede objektiivsus tekitab kahtlusi.

Heal maal tuleb maailma toimima panna

Internetiportaalis „Hea maa" avaldatakse vastav reiting, mille ideed on selle autor Anholt esitlenud kui püüdlust ühendada inimkond mingisugusel muul kui rahvuslikul alusel ja kui moodust mõjutada valitsusi avaliku arvamuse mõjutamise kaudu.

„Paistab, et asjad lähevad aina hullemaks ja hullemaks: kliimamuutused, terrorism, pandeemiad, migratsioon, majanduslik kaos… ja seda loetelu võib jätkata. Kõik need probleemid on kasvanud liiga suureks ja muutunud liiga keeruliseks eeldamaks, et riigid suudaksid nendega igaüks omaette toime tulla. Aga selle asemel et koostööd teha, raiskavad rahvad oma energiat ja ressursse üksteisega võistlemisele. Seda tuleb muuta, kui me tahame panna maailma toimima. Sellepärast ongi olemas Hea maa" indeks," kirjutab Simon Anholt oma mõttekäiku selgitades.

Loovusega on hästi, kuid võrdsust ei ole

Mis puutub Eestile antud hindesse panuse eest inimkonna arengusse õiges suunas, siis kõige kõrgema, 11. koha pälvis ta kultuuri kategoorias, mida hinnatakse loomekaupade ja loometeenuste ekspordi näitude, UNESCO vahendite kasutamise, kodanike jaoks teiste riikide viisavaba külastamise võimaluste ja ajakirjandusvabaduse põhjal.

Kõige madalama, 129. koha sai Eesti majandusliku heaolu ja majandusliku võrdsuse sfääris.

Kõige kõrgema indeksi sai Rootsi, teisel kohal on Taani, järgnevad Madalmaad, Ühendkuningriik, Saksamaa, Soome, Kanada, Prantsusmaa, Austria ja Uus-Meremaa. USA saavutas 21. koha, Läti — 40. ja Leedu 49. koha.

32