Moskvast on neiks päeviks saanud maailma gastronoomiapealinn: 13. kuni 16. aprillini toimub siin kuues rahvusvaheline noorusliku köögi festival — Omnivore Moscow.

Moskva kogub rasva: kuidas embargo muudab vene kööki

51
(Uuendatud 09:58 14.04.2016)
Moskvast on neiks päeviks saanud maailma gastronoomiapealinn: 13. kuni 16. aprillini toimub siin kuues rahvusvaheline noorusliku köögi festival — Omnivore Moscow.

TALLINN, 14. aprill — Sputnik. Moskvas avatakse rahvusvaheline kulinaariafestival Omnivore. Uusi suundumusi maailma gastronoomias ja Venemaa restoraniäri arengutes vahendab meediaagentuuri „Rossija Segodnja" vaatleja Anastassia Melnikova.

Moskvast on neiks päeviks saanud maailma gastronoomiapealinn: 13. kuni 16. aprillini toimub siin kuues rahvusvaheline noorusliku köögi festival — Omnivore Moscow.

Festival on käinud külakorda Pariisis, New Yorgis, Sidneys, Berliinis, Istanbulis, Rios ja Shanghais. Mõne aastaga on huvi Omnivore vastu Moskvas kasvanud mitmekordseks: külastajatele jätkus kohti meistriklassis ainult paariks tunniks pärast registreerimise väljakuulutamist, piletid tasulistele õhtusöökidele on viimseni välja ostetud.

„Iga päev saabub meile kirju noortelt restoraniomanikelt ja peakokkadelt üle kogu maa palvetega lubada neil tulla meistriklassist osa saama," ütleb festivali suhtekorraldusjuht Artjom Baibuz. „Neile, kes tulevad kaugelt, anname muidugi eelise, mõeldes ennast nende olukorda, kuid kohti enam tõesti ei ole."

Meistriklasside teemad on seda põnevamad, mida ebatavalisemaid roogi neis valmistama õpetatakse. Seda aga — kõige tavalisematest toiduainetest.

Moodsateks suundumusteks gastronoomias on huvi vene köögi vastu, uue maailma (Austraalia, Kanada, USA) kokakunst, aga ka niinimetatud „vastutustundlik toiduvalmistamine" (kui käiku läheb kõik kuni kapsajuurikate, naerilehtede, redise- ja porgandipealseteni välja).

Kohalike toiduainete väärtust uuenduslikult ümber mõtestades, toetudes maailma kulinaaria traditsioonidele ja isiklikele kogemustele, pakuvad parimad peakokad välja originaalseid retsepte lihtsatest koostisainetest.

Kas Moskvas on taas restoranibuum?

Huviga gastronoomiafestivali vastu kaasneb üha suurem elavnemine pealinna restoraniomanike ja peakokkade hulgas: moskvalased hakkasid jälle restoranides käima, harjudes kallima menüüga, kuid valides adekvaatse hinna-kvaliteedi kombinatsiooni.

Nii üllatav kui see ka pole, kuid see kriis, millest kõik räägivad, ei ole Moskva restoranimajandusele kokkuvõttes kuigi tugevat hoopi andnud, ehkki paljudel tuli kahtlemata „ümber korralduda".

Muidugi oleme viimase poolaasta jooksul näinud erinevate asutuste sulgemisi, kuid toolid pole tühjaks jäänud — peaaegu kohe avati samas uued söögikohad, isegi seal, kus rendihind oli juba üle mõistuse, nagu näiteks Patriarhi tiikidel.

„Midagi niisugust ei ole majanduskriiside ajal veel nähtud üheski teises maailma suurlinnas," nendib gastronoomiaekspert, restoranialgatuste büroo juhtiv osanik Sergei Ivanov. „Mujal, kus juba restoranid prestiižsetes piirkondades suletakse, jäävad ruumid pikaka ajaks tühjaks."

Moskvas aga on viimaste kuude jooksul avatud (või avatakse kõige lähemal ajal) ligi 40 uut restorani.

„Riskitakse avada isegi itaalia restorane, ehkki võiks tunduda, et nende mood on möödumas, kõrgaeg seljataga. Varem oli ju Moskvas väga palju itaallastest kokki — üle 80, võib öelda, et terve diasporaa. Kuid enamik neist sõitis ära, jäi vaid 20-30 peakokka," ütles Sergei Ivanov.

Nüüd ei ole uute toitlusasutuste hulgas peaaegu ühtki suurt või väga kallist restorani. Peamine suundumus on: originaalsed, huvitavad, hubased kohad ja kõige sagedamini — niinimetatud „uus vene" (autori) köök.

Varem pakkus valdav enamus kallitest restoranidest peamiselt välismaiseid delikatesse ja järgis vaid läänelikke suundumusi, nüüd asetavad ühiskondliku toitlustuse asutused esikohale kohaliku kultuuri — ja mitte ainult kulinaaria poolest, märgib Newsweek.

Venemaal kehtestatud embargo lääneriikide toidukaupadele viis „hipsteritest inspireeritud omamaisuse revolutsionini, mis muutis Moskva üheks Euroopa kõige huvitavamaks kokakunsti pealinnaks. Seejuures on Venemaal kehtestatud lääne toidukaupade sisseveo keelu üheks ootamatuks tagajärjeks kujunenud „vene köögi kummaline ja hämmastav taassünd," kirjutab Newsweek.

Valdav enamus Moskva peakokkadest suutis leida asenduse isegi kõige prestiižikamatele ja nõutumatele imporditud toiduainetele.

Putini laiaulatuslik embargo, mis seati sisse vastusena lääne sanktsioonidele, muutis järsult maastikku gurmeeköögis, kus veel hiljutise ajani valitsesid välismaised delikatessid, kirjutab Wall Street Journal.

Loomulikult on Moskvas avatud uute toidukohtade seas ka rahvusvahelisi — kaukaasia, hiina, jaapani, vietnami, Euroopa maade rahvusköökidega restorane ja kohvikuid ning veinibaare, kondiitriärisid ja pubisid.

Ellu jäävad ja võimalik, et õitsenguni jõuavad need, kes pakuvad, võiks öelda, ausat kööki — et oleks maitsev, originaalne, meeldiva õhkkonnaga ja hinnalt adekvaatne.

Kuidas areneb restoraniäri piirkondades

Enamikus Venemaa regioonides (erandiks on Kubanimaa ja suured miljonilinnad) valitseb restoraniäris praegu vaikus. Sealsed elanikud ei ole valmis jätma restorani üle 10% kogu toidule kuluvast eelarvest. Ja sellestki ei piisa sagedaseks õhtustamiseks väljaspool kodu. Nõudlust teenivad peamiselt odavad kohvikud ja õllbaarid.
Ent ka rikastes (näiteks nafta- ja gaasitööstuse) piirkondades, kus elanikud näikse olevat valmis kallites söögipaikades raha kulutama, ei ole restoranide buumi märgata.

„Neis linnades pole inimesed siiski veel valmis kohapeal suuri summasid raiskama, isegi kui nad teenivad hästi," leiab gastroniimiaekspert Sergei Ivanov. „Nad on harjunud käima puhkusel ja ostlemas Euroopas, aga oma linnas, sealhulgas kohalikus restoranis käimiseks nad eriti raha ei kuluta. Pealegi ollakse neis piirkondades üksteisele üsna nähtaval ja paljud, kellel ongi hästi palju raha käes, eelistavad hoida madalat profiili."
.

51
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul