Oliver Tee.

Mahalaskmisele mõistetud

209
(Uuendatud 10:24 12.04.2016)
Natsi-Saksamaa üle saavutatud võitu tähistava võidupäeva eel alustas Sputnik projekti "Sõja portreed".

TALLINN, 7. aprill — Sputnik. Sputnik Eesti eriprojekti "Sõja portreed" raames avaldame mälestusi inimestest, kes võtsid osa Teisest maailmasõjast või olid selle tunnistajad. Elektronposti aadressile info@sputnik-news.ee tuli elektronkiri kultuuri massiürituste korraldaja Marina Tee'lt.

Марина Тэе в Москве. Бессмертный полк.
© Фото : из личного архива войны
Marina Tee Moskvas "Surematu polgu" kolonnis.

Mullu 9. mail käis ta "Surematu polgu" kolonnis oma äia, Oliveri fotoportreed käes hoides üle Moskva Punase väljaku. Täna võtab Marina osa meie aktsioonist ja pakub lugejatele mälestusi Oliver Tee kohta.

"Oliver Tee sündis 27. novembril 1922 Kalinini oblasti Toropetski rajooni Potšepi külas Eestist ümberasuja perekonnas. 1942. aastal, pärast kooli lõpetamist saadeti ta rindele leitnandi auastmes Peakorteri reservi 31. armee 360. haubitsa topoluurepolgu esimese divisjoni rühmaülemana.

Оливер Августович Теэ.
© Фото : из личного архива семьи
Oliver Tee.

Esimestest päevadest sattus ta Kalini rinde sündmuste lahingumöllu "hakklihamasinasse". Neli kuud peetud lahingute järel langes ta vangi. Vangi võtmisel taheti ta kohapeal maha lasta, sest väeosasse saabumisel oli talle antud saksa trofeepüstol ja sakslastes kutsus see esile raevu, sest nad arvasid, et ta oli tapnud saksa ohvitseri. Tal vedas: vanemohvitser käskis ta vangide kogumispunkti ja edasi tööle saata. Kaks aastat möödusid sõjavangina Poolas, Austrias, Lätis ja Eestis.

Saksa sõjavangis töötas ta Austrias hüdroelektrijaama ehitusel. Hiljem, juba pärast sõda luges ta ajalehest selle elektrijaama pidulikust avamisest, kus kohal viibis ka NSV Liidu delegatsioon. Ajaleheartiklis ei olnud midagi kirjutatud sellest, kui palju inimesi hukkus sellel hirmsal ehitusel ja gaasikambrites.

Ükskord viidi ka Oliver koos teiste surmamõistetutega mahalaskmisele. Ta ärka öösel, tõusis ja läks barakki. Kuul oli mööda lennanud? Ime. Ükskord juhtus, et kui vange aeti gaasikambri suunas, algas pommitamine ja surmamõistetud aeti barakki tagasi. Üleminekul kohtas ta oma lihast onu, kes oli samuti vangi langenud.

Vabadel hetkedel vangilaagris ihus ta klaasikilluga metallplaati ja voolis puidutükkidest mänguasju. Ükskord märkas sakslane Oliveril voolitud märguasja ja vahetas selle leiva vastu. Pärast seda jaotasid barakikaaslased Oliveri töönormi enda vahel ja palusid tal veel puust mänguasju voolida. Nii saadi mitu päeva Oliveri voolitud mänguasjade eest leiba ja see jagati barakis kõikide kaasvangide vahel.

Kuidas ta ümbritsevas külmas ja julmuses ellu jäi. Jäi, sest oli noor ja unistas elust.

1943. aastal eraldati laagris eestlased ja nad saadeti Eesti territooriumile. Oliver Tee sattus Tallinna laagrisse. Sealt saadeti vange konvoi valve saatel tööle Tallinna sadamasse ja põllumajandustöödele. Tallinna vabastamise eel, 22. septembril õnnestus Oliveril koos väikese sõjavangide grupiga põgeneda. Paar päeva, kuni nõukogude vägede saabumiseni varjasid nad end purustatud eramajades.

Pärast vabastamist suunati ta Leningradi oblasti Sviri hüdroelektrijaama taastamistöödele. Tal vedas. Unikaalsete geodeedi oskuste tõttu oli ta rahvamajandusobjektide taastamistöödel nõutud töömees ja ta jäi repressioonidest puutumata.

Оливер Августович Теэ.
© Фото : из личного архива войны
Oliver Tee.

Oliver Tee elas veel kaua. Ta unistas võimalusest asuda elama kodumaal. See unistus täitus ja ta sai naasta Eestisse 1960. aastal. 1961. aastast kuni kõrge eani töötas ta Balti soojuselektrijaamas. Teda on autasustatud Suure Isamaasõja II järgu ordeniga ja teenetemarke silmapaistva töö eest.

Veel viimase ajani seisis tema kohta registris, et ta langes 8. augustil 1942. aastal ja on maetud vennashauda Tveri oblastis. Saatus oli Oliverile armuline ning tema pikk ja aus elu kestis edasi."

 

209
Teema:
Sõja portreed (23)
Samal teemal
Sputnik Eesti käivitab aktsiooni "Sõja portreed"
94. piirivalvesalga kangelane