Illustreeriv foto

Seaduseelnõu: suurem sissetulek - suurem trahv

74
(Uuendatud 13:06 22.08.2017)
Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile karistusseadustiku jt seaduste muutmise eelnõu, mis seob raskemate liiklusväärtegude karistused õigusrikkuja sissetulekuga, kuid vähem tõsiste rikkumiste puhul võimaldab senisest paindlikumat ja kergemat reageerimist, näiteks tingimisi karistust.

TALLINN, 22. august — Sputnik. Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul on plaanis ulatuslik väärteokaristuste reform, mille üheks eesmärgiks on individuaalse lähenemise kaudu mõjutada inimesi rikkumistest hoiduma ja teiseks eesmärgiks vähendada nende süütegude hulka, mille eest mõistetavad karistused jätavad inimesele jälje karistusregistrisse, teatas justiitsministeerium.

"Ohtlike väärtegude puhul nagu joobes juhtimine, kiiruse ületamine enam kui 41 km/h või rooli istumine pärast seda, kui isikult on juhiluba ära võetud, peab riigil olema võimalus karistada rikkujaid selliselt, et see rikkujale mõju avaldab. Praegune rahatrahvisüsteem mõjutab paratamatult erineva sissetulekuga isikuid erinevalt — mõne isiku jaoks on trahv väga suur, teise jaoks aga märkamatu ega avalda mingit mõju edasisele käitumisele," nentis Reinsalu. Minister rõhutas, et kuritegude puhul meil juba kehtib põhimõte, et rahalise karistuse suurus on seotud sissetulekutega.

Eesti politsei
© Sputnik / Александр Заболотный

Samal ajal tuleks Reinsalu sõnul vältida seda, et riik karistustega üle reageeriks. „Vähem ohtlike väärtegude eest tuleks kohaldada fikseeritud suuruses mõjutustrahvi, mida ei kanta karistusregistrisse," märkis justiitsminister. "Muudatusega väheneks kolmandiku võrra nende väärtegude arv, mis jätavad inimesele jälje karistusregistrisse."

Eelnõus nähakse ette mitmeid meetmeid, mis muudavad väärtegude eest karistamise regulatsiooni paindlikumaks.

Kui väärtegu menetletakse kiirmenetlusena, väheneb trahvisumma eelnõu järgi automaatselt kolmandiku võrra. Ka siin on eeskuju võetud kriminaalmenetlusest, kus lühimenetluse puhul karistust kolmandiku võrra vähendatakse. Karistuse vähendamise põhjuseks on asjaolu, et kiirmenetlust saab rakendada vaid isiku nõusolekul, riigil aga aitab see kokku hoida nii aega kui raha.

Samuti kavandab justiitsministeerium võimalust lisada ka väärteomenetlusse tingimisi karistamise võimalus, sest sarnaselt kriminaalkaristusega on ka väärteokaristuse üks eesmärke mõjutada süüdlast edaspidi süütegude toimepanemistest hoiduma ning esmakordselt rikkumise toimepannud süüdlasel võiks olla võimalus katseajal näidata enda paranemist. Kui isik aga üheaastase katseaja jooksul uue väärteo toime paneb, pööratakse varasem karistus täitmisele ning sellele lisandub uue teo eest mõistetud karistus.

Eelnõu pikendab ka rahatrahvi vabatahtliku tasumise tähtaegu. Muudatuse eesmärgiks on vähendada majanduslikult vähekindlustatud isikutele rahatrahvi kohaldamisega kaasnevaid üleliia negatiivseid tagajärgi. Kehtivas õiguses tuleb rahatrahv tasuda 15 päeva jooksul, kuid üldjuhul saavad inimesed Eestis palka kord kuus. Nii võib juhtuda, et süüdlasel on väga keeruline tasuda trahvi tähtaegselt, trahvinõue võib jõuda kohtutäituri kätte, mis toob lisakulutusi. Seetõttu on kavas pikendada rahatrahvi tasumise tähtaega praeguselt 15 päevalt 45 päevani.

"Liitu kiirusjälgijatega!" >>

Viimase olulise muudatusena on plaanis loobuda väärteokaristusest seal, kus see ei ole õiguskuuleka käitumise saavutamiseks hädavajalik. Näiteks on suitsuanduri paigaldamise kohustus küll äärmiselt tähtis tuleohutuse seisukohalt, kuid selle tagamiseks ei ole tarvis väärteokoosseisu. Riigi peamine eesmärk on kaitsta inimelusid ning veenduda, et suitsuandur saaks kinnitatud sinna, kuhu nõutav. Seda eesmärki on võimalik saavutada läbi haldusõiguslike meetmete, näiteks ettekirjutuse ja sunniraha kohaldamise.

Opositsiooni on vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu.

"Kui ma vaatan seda eelnõud, siis mul on tunne, et jutstiitsminister on astunud sotside reha peale ja hakkab riigilt ette andma käitumisreegleid, siinkohal politseile," ütles Reformierakonna esimees Hanno Pevkur ERR-ile.

Ta lisas, et ka praegu on politseil võimalik valida vahemik, kui suur karistus rikkujale määrata.

Pevkuri sõnul paistab eelnõu tagant ainult soov riigikassat täita, aga ka see ei pruugi anda tulemust. Ta tõi näiteks, et rahandusministeeriumi andmetel sõidab 2/3 ettevõtjatest, kelle ametlik palk on alla 1000 euro, Toyota Land Cruiseriga. Pevkur arvab, et uue korraga antakse motivatsioon oma sissetuleku varjamiseks.

Riigikogu Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni esimees Martin Helme: "Jutt sotsiaalsest ebaõiglusest on vaid suitsukate, retsidiivset käitumist trahve suurendades ei muuda ja tegelik soov on saada riigieelarvesse raha."

Helme lisas, et karistuse sidumisel sissetulekuga on ka filosoofiline pool. "Kui piirkiirust ületab üle 40 km/h tunnis vaesem inimene vana autoga, või jõukas inimene uue autoga, siis on nad korda saatnud sama rikkumise," lausus Helme.

Liiklusjurist on trahvide sissetulekuga sidumise poolt

Liiklusjurist Indrek Sirk peab aga justiitsministeeriumi algatust õigeks.

Politsei auto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Raskemate rikkumiste eest rahatrahvi sidumisel sissetulekuga on Sirgi sõnul suurem lootus, et eelkõige keskmisest suurema sissetulekuga inimesed hoiduvad rikkumistest.

"Tuleb küll märkida, et korduva juhtimisõiguseta sõitmise, üle 0,5 promilli ning üle 40 km/h kiiruseületamise korral suurenevad karistused ka "vaesematele" inimestele 25 protsenti," sõnas Sirk.

Süsteemi negatiivne külg on Sirgi hinnagul maksuameti andmete täielikkus, kuna inimeste ametlik sissetulek ja elustandard ei pruugi olla kooskõlas, samuti ei laiene süsteem välismaal töötavatele inimestele ning välismaalastele.

74
Tagid:
karistus, sissetulek, eelnõu, IRL, EKRE, Reformierakond, liiklusjurist, Hanno Pevkur, Urmas Reinsalu, Martin Helme
Roolijoomarlus ja toimingud surnukuuris: purjus autojuhte ootab karm karistus

Roolijoomarlus ja toimingud surnukuuris: purjus autojuhte ootab karm karistus

63
(Uuendatud 12:11 18.05.2019)
Moldovas karmistati karistust roolijoomarluse eest – vahelejäänud autojuhid peavad läbima spetsiaalse koolitus- ja ümberkasvatusprogrammi.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. Purjuspäi rooli taga vahele jäänud autojuhtide koolitus- ja ümberkasvatuskava mõju tajuvad lähikondsed 26–36 kuud, ütles riikliku kriminaalhooldusinspektsiooni juht Andrei Javorsky intervjuus Moldova Sputniku portaalile.

See programm kestab kuni kolm kuud ja koosneb 12 õppetunnist, millest kolm peetakse individuaalselt ja üheksa grupis.

Kohus saatis raskes joobes autot juhtinud mehe vangi>>

Samal ajal peab isik külastama haiglat, kus ravitakse liiklusõnnetuste ohvreid.

Praegu on kursusi läbi tegemas 24 inimest.

Javorski hinnangul ei ole autojuhi ümberkasvatuskava, sealhulgas surnukuuri külastamine mõnede teiste riikidega võrreldes siiski samavõrd karmkaristus.

"Näiteks Saksamaal kaotab isik, kellelt on juhiluba joobeseisundis juhtimise eest ära võetud, mitte ainult õiguse sõidukit juhtida, vaid ta ei tohi ka pool aastat alkoholi tarbida. See tähendab, et oma vabal ajal ei tohi ta alkoholi, juua," lausus vestluspartner.

Maanteeamet: autorool ja alkohol ei kuulu kokku>>

Enamgi veelgi, jätkas ekspert, kriminaalhooldaja võib kutsuda selle isiku iga kell meditsiinikeskusesse testimaks alkoholi leidumist organismis.

Purjuspäi rooli istunud juhtide ümberõppeprogramm kuulub alkoholivastaste seaduste paketti. Moldova valitsus otsustas möödunud aasta lõpul sealseid vastavaid õigusakte karmistada.

Javorski sõnul seisneb seaduserikkujatest autojuhtide ümberkasvatusprogrammi mõte nende inimeste taas-sotsialiseerimises võitluses kõnealuste juhtumite kordumise vastu, et nad enam kunagi joobeseisundis rooli ei istuks.

Kusjuures mõned neist, kes on juba seda kursust läbimas, külastasid surnukoori pealinna Korolenko tänavas. Seal tegid nad paar tundi ühiskasulikku tööd, pestes liiklusõnnetustes hukkunute surnukehasid ja abistasid koguni lahkamisel.

Andrei Javorski intervjuu täisversiooni leiate SIIT.

63
Tagid:
roolijoodik, Moldova
 Kampaania jooksul tehakse koostööd Politsei- ja Piirivalveametiga.

Liiklus ei ole koht, kus püüda aega "tagasi võita"

73
(Uuendatud 12:13 23.04.2019)
Eestis algab liiklusohutuskampaania "Võta aega, mitte elu". Kampaania eesmärk on liiklejatele teadvustada, kui rasked võivad olla kiiruse ületamise tagajärjed ja kuivõrd vähe me kiirust ületades tegelikult oma aega kokku hoiame.

TALLINN, 23. aprill — Sputnik. Möödunud aastal oli 26. hukkunuga liiklusõnnetuses üks põhilisi riskitegureid kiirus – selle ületamine või teeoludega mittearvestamine. Liiklus ei ole rallisõit, kus kiirust suurendades püütakse aega tagasi võita. Need mõned võidetud sekundid ei korva kunagi hävitatud või rikutud elusid. Õnnetuste tappev jõud tuleneb just sõidukiirusest.

Mehed satuvad liiklusõnnetustesse kolm korda sagedamini, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Куденко

"Piirkiiruse eiramine ei mõjuta ainult ühte ohukomponenti, vaid mõjub doominoefektina rohkematele teguritele. Kiiruse kasvades aheneb juhi nägemisväli ning seetõttu ei jõua roolisolija märgata kõike eesolevat, pikeneb pidurdusteekond ning sõiduki täielikuks peatumiseks kuluv aeg," selgitab Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Sirli Tallo pressiteate vahendusel. "Enda arvates kiirust ainult natuke ületades seame pidevalt ohtu nii enda kui ka kaasliiklejad. Liiklemine peaks lähtuma põhimõttest võtta aega, mitte elusid."

Isegi vähene kiiruseületamine on äärmiselt ohtlik. Seal, kus 50-ga sõitnud auto on ohtu märgates pidama saanud, liigub 60-ga sõitnud auto veel 43 km/h.

Selline kiirus võib saada saatuslikuks jalakäijale, ratturile ja mootorratturile.

Sel aastal on politseinikud kinni pidanud üle 13 500 kiiruseületaja, lisaks on automaatsed kiiruskaamerad fikseerinud selle aasta esimese kolme kuuga ligi 21 000 kiiruseületamist.

Eelmiste aastate kogemus näitab, et suviste teeolude ja ilusate ilmadega kipuvad inimesed gaasipedaali veel agaramalt vajutama.

Inimesed alahindavad kiiruse ületamisest tulenevaid riske>>

Politsei- ja Piirivalveameti juhtivkorrakaitseametnik Sirle Loigo sõnul juhtuvad liiklusõnnetused erinevate asjaolude kokkulangemisel. Kiirusest sõltub aga see, kui rasked on liiklusõnnetuse tagajärjed.

"Kui kõik seisaks paigal, siis ei juhtuks ka ühtegi õnnetust. Maailm on aga mõeldud liikumiseks. Liigeldes õigel ja ohutul viisil, väheneks liikluses vigastatute ja surma saanud inimeste arv märkimisväärselt," toonitab politseikapten Sirle Loigo.

Inimesed alahindavad kiiruse ületamisest tulenevaid riske.

Hukkunuga liiklusõnnetuste peamised riskitegurid on turvavarustuse mittekasutamine, alko– või narkojoove, kõrvalised tegevused ning kiiruse ületamine. Just kiirus on see, mis inimesi tapab ja vigastab, teatas varem Sputnik Eesti.

Maanteeameti andmetel toimus 2018. aastal 1464 inimkannatanuga liiklusõnnetust, milles hukkus 67 ja sai vigastada 1824 inimest. Eriti traagiliselt jäävad eelmist aastat meenutama jaanuar, juuni ja juuli, sest neil kuudel hukkus liikluses kümme või rohkem inimest.

Võrreldes 2017. aastaga hukkus 2018. aastal liikluses oluliselt rohkem inimesi ning hukkunute arv jäi sarnasele tasemele 2015. ja 2016. aastaga.

Maanteeameti liiklusohutuskampaania "Võta aega, mitte elu" kestab 23. aprillist 20. maini. Kampaania eesmärk on liiklejatele teadvustada, kui rasked ja pöördumatud võivad olla kiiruse ületamise tagajärjed ja kuivõrd vähe me kiirust ületades tegelikult oma aega kokku hoiame.

73
Tagid:
maanteeamet, Eesti, piirkiirus, kiirus, autoliiklus, liiklus
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega