Eestisse saabusid Briti tankid

Esimene partii Briti tanke jõudis Eestisse

72
(Uuendatud 10:22 29.10.2019)
Briti armee korraldab esmakordselt Eestis õppused oma soomukitel, lihvimaks üksuste kiiret ümberpaigutamiseks sõjategevuse ja terava ajanappuse tingimustes.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Esmaspäeval, 28. oktoobril jõudis Tapa sõjaväelinnakusse esimene partii Suurbritannia rasketehnikat, sealhulgas 18 tanki Challenger.

Briti tanke olid Tapa raudteejaamas vastu võtmas Eesti kaitseminister Jüri Luik ja Suurbritannia suursaadik Eestis Theresa Bubbear.
© Estonian Defence Forces
Eesti kaitseminister Jüri Luik, Suurbritannia suursaadik Teresa Bubbear
"Sellised õppused on vajalikud selleks, et reaalsete sündmuste korral toimiks kõik nagu kellavärk ja nii, et meie võimalikele vastastele oleks väga selge, et meil on vajalikud oskused ja vahendid kiireks tegutsemiseks," ütles Luik.

Uute õppuste põhieesmärgiks saab olema Eestis paiknevate välisriikide vägede vahetus. Stsenaariumi kohaselt tuleb osa vägedest viivitamatult riigi territooriumilt välja viia ja uus lahingugrupp peaks viivitamatult oma eelkäijate lahingupositsioonidele asuma. Kohapealsed Eesti kaitseväe ja Kaitseliidu üksused osutavad neile tule- ja korralduslikku toetust.

Kõigi õppuste ajal toimuvad protseduuride kiirus ja täpsus fikseeritakse. Manöövrid toimuvad 26. oktoobrist 9. novembrini ja neid peetakse Eestis esimest korda.

В Эстонию прибыли танки из Великобритании
© Estonian Defence Forces
Eestisse saabusid Briti tankid
NATO kaitseministrid leppisid 2016. aasta keskel Brüsselis toimunud nõupidamisel kokku alliansi sõjalise jõu suurendamises Venemaa piiridel – Balti riikides ja Poolas.

Briti väed on Venemaa "heidutamise" ettekäändel Eestis alates 2017. aastast, paiknedes Tapa sõjaväebaasi paigutatud NATO taktikalise rühmituse koosseisus. Moskva on korduvalt teatanud, et Venemaa ei ole huvitatud NATOga tekkinud vastasseisu eskaleerumisest – ei Baltikumis ega mujal.

President Vladimir Putin nimetas Venemaa vastu esitatud süüdistusi "agressiivses käitumises" "lihtsameelsetele mõeldud ettekääneteks". Kreml on kindel – NATO teab väga hästi, et Venemaa ei plaani kedagi rünnata ning et "Vene ohu" müüti kasutatakse selleks, et õigustada sõjalise kohaloleku suurendamiseks Venemaa piiridel.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul loodab Moskva, et allianss juhindub oma otsustes tervest mõistusest. Samas on Venemaa relvajõud valmis rakendama vajalikke meetmeid NATO sõjalise võimekuse suurendamisest tuleneva rahvusliku julgeoleku ohtude neutraliseerimiseks.

Lugege lisaks:

72
Tagid:
õppused, Tapa, tankid, Ühendkuningriik
Samal teemal
Tapal vahetus liitlaste lahingugrupi Ühendkuningriigi üksus
Ameerika sõdurid sõitsid ringi Vene tankidega T-80
Briti peamine tank tapab oma sõdureid
Suurbritannia ja tema "tuleviku tank": vastuseks Moskvale luuakse võltsing