Valgevene president Aleksandr Lukašenka

Lukašenko lubas reageerida USA tankide lähetamisele Leedusse

44
(Uuendatud 08:52 29.10.2019)
Valgevene president Aleksandr Lukašenka arvates peab vabariik reageerima Ameerika tankide paigutamisele Leedusse, sest see on pretsedent, kuid mingit "relvade täristamist" ei tule.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Eelmisel nädalal tegi Valgevene president Aleksandr Lukašenka administratsioonile ülesandeks töötada välja tegevuskava, kuidas reageerida adekvaatselt USA relvajõudude soomustehnika lähetamisele Leedusse Valgevene riigipiiri lähedal asuvale õppeväljale, teatas RIA Novosti.

Sputnik Belarus teatas, et selle avalduse tegi president ettekande käigus Valgevene sõjalis-poliitilisest olukorrast, riskidest, väljakutsetest ja ohtudest, samuti ettepanekutest reageerimiseks sellele.

Üritusel osalesid Julgeolekunõukogu riigisekretär Stanislav Zas, kaitseminister Andrei Ravkov ja Luure peavalitsuse ülem - relvajõudude peastaabi ülema asetäitja Pavel Tihhonov.

"Kunagi varem pole vägesid üle ookeani nii demonstratiivselt meie piiridele toodud. Minu arvates on see ka Leedus esimene kord. See on pretsedent ... Loomulikult oleme lihtsalt sunnitud sellistele demonstratsioonidele reageerima.

Samal ajal tuleb aru saada, et me ei peaks relvi täristama," tsiteerib agentuur Lukašenkat. Ta rõhutas, et Valgevene on "rahuarmastav riik, me ei taha sõdida".

"Ma ei ütle, et see on minu arvates õige," ütles president, selgitades, et Valgevene luure registreeris tankipataljoni ümberpaigutamise alates selle "Riia sadamas mahalaadimise hetkest kogu liikumismarsruudi ajal sihtkohta".

"Meil on kõik andmed. Nüüd meie ühiskonna reaktsioonist sellele ümberpaigutamisele. Umbes pool tuhat sõjaväelast, arvatavasti kuni 600 inimest, kes meie piiridele toodi. Kakskümmend üheksa kuni kolmkümmend tanki, soomukid ja soomustehnika koos kogu personaliga. See on kahtlemata soomusrusikas. Selle jõudu ei maksa alahinnata.

Kuid 30 tanki ja 30 soomukit tänase Valgevene armee vastu on lihtsalt naeruväärne," tsiteerib väljaanne Valgevene riigipead. Riigipea tuletas meelde, et suveräänse Valgevene relvajõudude ülesehituse jooksul on toimunud neli moderniseerimist, kus arvestati kaasaegsete relvakonfliktide kogemusi.

Lukašenko selgitas, et küsimus on just pretsedendis.
Seetõttu on sõdade lehekülg Valgevene rahva jaoks juba ümber pööratud. Meie poliitika on arusaadav," sõnas Lukašenko. Ta rõhutas, et Minsk mäletab ajaloolist kogemust eriti Teise maailmasõja perioodist, mil NSV Liit "rahustas: sõda ei tule, sõlmis lepingu natsi-Saksamaaga, siis nõuti meilt et me ei vastaks provokatsioonidele".

"Ja meie lasime käed rippu ja kuigi meil olid Valgevene sõjaväeringkonnas ja Ukrainas tohutud jõud, kaotasime Ukraina ja Valgevene mõne kuuga," meenutas Lukašenka.

Me saame aru, me aktsepteerime, kuid varasemaid õppetunde arvestades peame hoidma püssirohu kuivana... Ja see, milles me täna kokku lepime (kohtumisel julgeolekuametnikega - toim), nii me ka käitume," sõnas Lukašenka.

Sputnik Lietuva andmetel saabusid 21. oktoobril Leedusse Pabrade õppeväljale kuueks kuuks Ameerika pataljoni tankid ja lahingumasinad. Veidi varem, oktoobri alguses saabusid sellesse Balti vabariiki ka selle pataljoni esimesed sõjaväelased.

Eeldatavasti tuleb Leedusse heidutuseks, kogemuste vahetamiseks ja õppustel osalemiseks üle 500 USA armee sõjaväelase.

Lugege lisaks:

44
Tagid:
vastus, Leedu, tankid, USA, Aleksandr Lukašenka, Valgevene
Samal teemal
Lukašenko ei pea Vene sõjaväebaasi Valgevenes vajalikuks
Eesti turistid saavad Lääne-Valgevenet ilma viisata külastada 
Lukašenka nimetas Ukrainat "õnnetuseks", mille eest peaks vastutama Euroopa
Kas Lukašenka viib Valgevene rahuvalvajad Donbassi