Bell 360 Invictus

Tutvustati USA uusimaid relvaarendusi

83
(Uuendatud 22:17 14.10.2019)
Ameerika president teatas tulevikurelvadest, mis võivad paari aasta pärast USA relvajõudude relvastusse jõuda. Ajakirjanikud selgitasid toimuvat detailsemalt.

TALLINN, 14. oktoober — Sputnik. USA president Donald Trump teavitas maailma USA relvatööstuse uutest saavutustest. RIA Novosti teatel Valge Maja peremees üksikasjadesse ei laskunud. Siiski avaldas ta lootust, et reaalses sõjalises konfliktis seda kõike kasutama ei pea. Tema sõnul võetakse uusim tehnoloogia kasutusele juba lähiaastatel.

Agentuuri ajakirjanikud tegid USA presidendi eest uurimistöö ära ja tutvustasid lugejatele viimase aja viit kõige ambitsioonikamat Ameerika relvaprojekti.

Nähtamatu "Raider"

Selle aasta septembris alustasid ameeriklased uusima strateegilise pommitaja B-21 Raideri esimese prototüübi kokkupanekut. Nende "raskete nähtamatutega" tegeleb kontsern Northrop Grumman, kasutuselevõtt on kavandatud 2025. aastasse.

© Фото : Northrop Grumman Corporation
Pommitaja B-21 Raideri eskiis
Väliselt sarnaneb prototüüp vargpommitaja B-2 Spiritiga — mõlema aluseks on alla helikiiruse lendava varglennuki kontseptsioon, mis on ehitatud "lendava tiiva" põhimõttel ja võimeline kandma rakette või pomme kere sisemuses.
Enamikku lennuki tehnilistest näitajatest hoitakse saladuses. On teada, et tankimiseta on tema tegevusraadius umbes 3800 kilomeetrit ja "õhus tankimisega" üle üheksa tuhande kilomeetri.

Masin suudab pardale võtta kuni 12,5 tonni relvi ja lisavarustust. Ühe eksemplari maksumus on hinnanguliselt 500–600 miljonit dollarit.

Hääletu "Columbia"

Columbia paljutõotavate strateegiliste tuumaallveelaevade ehitamist on kavas alustada 2021. aastal.

CC0 / U.S. Naval Sea Systems Command Image /
Tuumaallveelaev Columbia
Columbia peaks aja jooksul välja vahetama USA mereväes praegu kasutusel olevad allveelaevad Ohio, mida hakatakse maha kandma alates aastast 2027, ühe aluse kaupa aastas. Suuruse poolest erinevad uued laevad eelkäijatest vähe. Colombia pikkus on umbes 170 meetrit, kere läbimõõt on 13 meetrit ja veealune veeväljasurve 20 800 tonni.

Columbia relvastuses on 16 ballistilist raketti Trident II D5 (Ohiol oli neid 24). Laeva eriomaduseks on täielikult elektriline, püsimagneteid kasutav veojõusüsteem, mida toidavad tuumareaktori käitatavad turbogeneraatorid. Selline lahendus muudab Columbia Ohiost tunduvalt vaiksemaks

Kokku on kavas ehitada 12 allveelaeva. Aluse tööiga on umbes 42 aastat. Esimese allveelaeva ehitamine läheb USA-le maksma 6,2 miljardit dollarit.

Tuleviku helikopter

Oktoobri alguses tutvustas Ameerika korporatsioon Bell lahingukopteriprojekti Bell 360 Invictus, mis võtab osa USA armee FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft - "Tuleviku luure- ja ründelennumasin") konkursist.

© Фото : Bell Invictus
Luure- ja rünnakukopter Bell 360 Invictus
See tähendab tohutu hulga "tiivikveteranide" AH-64 Apache väljavahetamist. Siiani eksisteerib Invictus ainult paberil, nii et reporteritele näidati mitte töötavat mudelit, vaid selle 3D-kujutist. Uus helikopter luuakse tsiviilmudeli Bell 525 Relentless baasil, mis on kuulus oma silmapaistvate kiirusomaduste poolest: katsetamise ajal saavutas ta kiiruseks 306 kilomeetrit tunnis.
Invictuse eripäraks on tiivapaar, mis tagab teatud kiirusest alates kuni poole tõstejõust. Kopteri relvastus peidetakse kere sisse, mis parandab aerodünaamikat ja vähendab masina nähtavust radariekraanil.

Kergetank

Alates 2015. aastast on USA arendanud perspektiivset roomikutel soomusmasinat MPF (Mobile Protected Firepower). Programmi eesmärk on luua kerge tank ekspeditsioonivägedele. Praktika on näidanud, et rasked Abramsid on linnatingimustes liiga suured ja kohmakad. Jalaväe toetuseks on vaja kompaktsemat ja mobiilsemat platvormi.

© Фото : © General Dynamics
Tanki Griffin II prototüüp
Septembri lõpus demonstreeris General Dynamics MPF programmi raames esimest mudelit – kergtanki Griffin II. Sõltuvalt soomuse konfiguratsioonist ja muudest omadustest on masina lahingumass 35-38 tonni. "Griffin" on relvastatud 120-millimeetrise sileraudse kahuri ja kahe kuulipildujaga, mis on varustatud moodsa tulejuhtimissüsteemiga.

Uue masina kere on kaitstud väikesekaliibriliste mürskude eest. Algne torn on kavas katta moodulsoomusega.

Seeriatootmine algab mitte varem kui aastal 2025.

"Ründe-uun"

Septembri lõpus sõlmis Pentagon Raytheon Corporationiga lepingu elektromagnetkahuri PHASER prototüübi tarneks, mille olemasolu ettevõtte neli aastat tagasi avalikustas.

Mikrolainekahuri testmudel tegi edukalt kahjutuks 33 drooni, hävitades korraga kaks kuni kolm sihtmärki. Seadme elektromagnetkiirguse allikas suutis rivist välja lüüa kuni 25 kilogrammi kaaluvate lennumasinate elektroonika.
Esimene PHASERi prototüüp peaks armeesse jõudma enne 2020. aasta lõppu, pärast seda kontrollib sõjavägi seadet lahingutingimustes ja langetab otsuse ostude otstarbekusest.

Lugege lisaks:

83
Tagid:
relvad, uued võimalused, relvatööstus, USA
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Kreml: USA pommitajad kipuvad Venemaa piiride äärde
Pentagoni kaval plaan: kulutusi rohkem, läbipaistvust vähem
Trump allkirjastas 2019. aasta kaitse-eelarve
USA strateegilised pommitajad on vananenud: vaid üksikud neist on lahingukõlbulikud
Ракетный комплекс Авангард. Архивное фото

Venemaal võeti Avangard-lahinguplokiga varustatud raketikompleksid seeriatootmisse

(Uuendatud 10:13 29.12.2019)
Venemaal algas ülihelikiirusega planeeriva plokiga Avangard varustatud perspektiivika raketikompleksi seeriatootmine, teatas kaitseministri asetäitja Aleksei Krivorutško.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. "On hoogustatud töid perspektiivika raketikompleksi Avangard seeriatootmiseks ning alustatud strateegiliste raketivägede Dombarovski koondise ümberrelvastamist sellele," teatas Krivorutško intervjuus ajalehele Krasnaja Zvezda.

Ministri asetäitja lisas, et tuleval aastal on kavas sõlmida järjekordne kolmeaastane leping mobiilsete komplekside Jars valmistamiseks veel kolme raketipolgu ümberrelvastamise eesmärgil, samuti komandorakettide Sirena-M mobiilse kompleksi valmistamiseks.

Nii jõuab strateegiliste raketivägede varustatus nüüdisaegse relvastusega 2022. aastaks 92 protsendini.

Tootmise alustamise eelõhtul teatas kaitseminister Sergei Šoigu, et esimene kompleksiga Avangard relvastatud polk on asunud lahingvalvesse Jasnõi raketikoondises Orenburgi oblastis.

Ülihelikiiruseliste "Avangardide" üksused on Venemaa kaitsevõime tehniline tipp ja samal ajal kõigi Venemaa liitlaste julgeoleku tagajaiks.

Tema peamised erinevused tavapärastest mandritevahelistest lõhkepeadest on tohutu kiirus ja ettearvamatu liikumine kogu lennutrajektoori vältel – kuni vaenlase objekti hävitamiseni.

© Sputnik / The Ministry of Defence of the Russian Federation
Avangard-lahunguplokiga varustatud raketi start

"Avangardi" ründeplokid suudavad manööverdada tihedais atmosfäärikihtides 20-kordse helikiirusega ja läbida mandritevahelisi distantse. Seejuures on sedavõrd kiired (6 kilomeetrit sekundis) ülihelikiiruselised plokid oma tohutu kineetilise energia tõttu väga tõhusad isegi ilma tuumalaenguta.

Suur kiirus ja ülim täpsus võimaldavad ka konventsionaalse relvastusega "Avangardil" hävitada kõige paremini kaitstud sihtmärke kõikjal maailmas. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, seati juba novembri lõpus häirevalmidusse kaks uut tüüpi tuumaraketti UR-100N UTTH, mis hakkavad kuuluma esimesse "Avangard"-kompleksidega varustatud raketipolku.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Сергей Гунеев

Strateegiliste raketivägede Dombarovski diviisis käivitus rakettide ettevalmistamine ning kaitstud komandopunkti süsteemide kontrollimine.

Praktikas oli vaja kontrollida "Avangardi" ühilduvust raketirünnaku hoiatussüsteemiga ja töötada välja ilmastikuoludest sõltumatu kasutuskord.

Lähitulevikus asuvad häirevalmidusse veel kaks polku, mille käsutuses on kokku 12 šahtides paiknevat "Avangardi" kompleksi.

Ülihelikiiruselise planeeriva ploki proovistart viidi edukalt läbi 2018. aasta detsembris – Kamtšatka Kura polügoonile paiknenud sihtmärk hävitati.

Lugege lisaks:

Tagid:
raketitõrjesüsteem, heidutus, tuumarakett, Avangard, Venemaa
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Putin rääkis, millist relvastust ja kui palju saab Venemaa merevägi
Премьер-министр Борис Джонсон подает рождественский обед британским военнослужащим, дислоцированным на военной базе Тапа

Jõulurahu Briti moodi: Venemaa saatkond vastas Johnsoni sõnadele sõjalennukite kohta

(Uuendatud 14:28 24.12.2019)
Vene sõjalennukid ei rikkunud ega riku Eesti õhuruumi Balti mere kohal, teatas Vene saatkond Londonis.

TALLINN, 24. detsember — Sputnik. Nii vastas diplomaatiline esindus Suurbritannia peaministri Boris Johnsoni sõnadele, mille kohaselt "püüdsid Briti õhujõud Eesti taevas kinni 56 Venemaa õhusõidukit".

Diplomaadid rõhutasid, et selliste avalduste eesmärgiks on õigustada müütilise "Vene ohu" ettekäändel NATO vägede kohalolekut Baltimaades.

Tegelikult, selgitas ametkond, suunduvad lennukid Peterburi oblastist Kaliningradi, et täita relvajõudude igapäevaseid vajadusi selles Venemaa piirkonnas, nagu NATO väejuhatus isegi hästi teadlik on."

"Teave Eesti õhuruumi rikkumise kohta Venemaa lennukite poolt – seda enam sellises mahus – ei vasta tõele. Valelikke väiteid on raske pidada muuks kui sihipäraseks, hoolimatuks manipuleerimiseks," ütles saatkond.

Tuletati meelde, et 2017. aasta detsembris jõustusid Rahvusvahelise Tsiviillennunduse Organisatsiooni (ICAO) egiidi all tegutseva tsiviil-sõjalise koostöö ekspertide ajutise töörühma soovitused.

Eelkõige lepiti kokku Peterburist Kaliningradi ja sealt tagasi suunduvate Venemaa sõjaväelennukite rahvusvaheliste tsiviillennunduse õhukoridorideväline marsruut.

Vene õhujõud kohustusid vabatahtlikult korraldama näidatud marsruudil lende tsiviilkontrolöridega raadiokontakti režiimis olles ja sisselülitatud transpondritega, vastavalt eelnevalt esitatud plaanidele.

Seega jälgitakse hoolikalt kõiki Vene sõjalennukite lende Balti mere kohal, sealhulgas ka Eesti ranniku lähedal, märkisid Venemaa diplomaadid.

"Kinnitamise hetkest on Venemaa neid soovitusi rangelt järginud. Samuti oleme korduvalt teinud ettepaneku kiita need heaks Venemaa-NATO nõukogu tasandil, kuid me pole ettepanekule nõusolekut saanud," seisis avalduses.

Diplomaadid jõudsid järeldusele, et sellistes tingimustes on mõttetu rääkida mingisugustest lennukite püüdmisest Eesti õhuruumis.

Eesti väitel on Vaindloo saare lähedal riigi "õhuruumi rikkunud" ka Vladimir Putin ja kaitseminister Sergei Šoigu isiklikult - ilmselt polnud neil parasjagu midagi targemat teha.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vaindloo, õhupiir, Venemaa, Boris Johnson, Suurbritannia
Teema:
NATO idarindel
Samal teemal
Lavrovi lennuk rikkus Eesti õhupiiri (uuendaud)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega