Tuumapomm B-61

Tuumasõja-simulatsiooni animatsioon ennustab Eestile hukku

254
(Uuendatud 14:32 29.09.2019)
Princetoni ülikooli teadlaste loodud koomiks-animatsiooni vaatamine Ameerika Ühendriikide ja Venemaa vahelisest tuumakonfliktist on Baltimaade elanikke tugevasti vastunäidustatud.

TALLINN, 29. september — Sputnik, Aleksei Toom. Princetoni ülikooli teadlased on moodustamas sõjavastaste füüsikute kogukonda ja lõid visuaalse agitatsiooni eesmärgil Venemaa ja NATO vahelise relvastatud konflikti simulatsiooni. Teadlaste sõnul on tuumakatastroofi oht praegu suurem kui kunagi varem.

Jubedavõitu animasimulatsioonis "täiskasvanutele" ennustatakse autorite sõnul ekspertide arvutustele tuginedes Venemaa ja USA vaheliste tuumalöökide vahetamise stsenaariumi.

Muidugi alustavad "kurjad venelased", kes annavad löögi taktikaliste tuumarelvadega, et heidutada oma vastaseid Poola ja Saksamaa piiril asuvas USA sõjaväebaasis. Ameeriklased vastavad loomulikult Venemaa Kaliningradi enklaavi sõjaväebaaside hävitamisega ja siis algab tuumalöökide ahelreaktsioon eri tüüpi maal, merel ja õhus paiknevate rakettidega Euroopa linnade ja sõjaväebaaside ning pealetungivate vägede pihta.

"Pärast Euroopa hävitamist" järgneb löökide vahetus mandritevaheliste ballistiliste tuumarakettidega. Selle tagajärjeks on kohutav katastroof — enam kui 90 miljonit ohvrit (arvestamata radioaktiivse saaste tõttu hukkunud), Euroopa, USA ja Venemaa suurimate linnade ja tööstuskeskuste täielik hävitamine.

 Igal juhul on animatsiooni eesmärk vaatajaid hirmutada ja veenda neid relvastatud konflikti vältimatus ülekasvamises tuumasõjaks. Sõjaväeeksperdid nõustuvad ja rõhutavad "piiratud tuumakonflikti" võimatust.

Balti riikide elanikel palutakse mitte muretseda

Mis puudutab Balti riikide ja eriti Eesti saatust sellise tavarelvastusega peetava relvakonflikti ülekasvamisse täiemahuliseks tuumasõjaks, siis nende riikide elanike jaoks lõpeb "multifilm" peaaegu kohe, animatsiooni teisel ja hüpoteetilise sõja umbes 40 minutil. 

Kusjuures Balti vabariikide pihta ei anna tuumalöögi isegi mitte "kuri Venemaa" (kaardile ilmub ainult üks Vene tuumarelva plahvatuse tähis, arvatavasti Ämari lennubaasis), vaid ameeriklased. Ilmselt selleks, et Tallinn, Riia ja Vilnius ei langeks "vastiku vene agressori" kätte, aga võib-olla selleks, et hävitada nendesse hukule määratud NATO "äärealal" asuvatesse Baltimaadesse hüpoteetiliselt tunginud venelaste okupatsioonijõud.

Kogu austuse juures Princetoni teadlaste ennustuste ja nende kuulutatud õilsate eesmärkidele suhtes koondada sõjavastaste jõudude ridu enne ähvardavat tuumakonflikti, ei saa jätta märkimata Euroopa südames asuva NATO sõjaväebaasi pihta Venemaa ennetava taktikalise tuumalöögi andmise äärmiselt madalat tõenäosust.

Ja isegi mitte sellepärast, et nagu Moskva on korduvalt öelnud, ei hau ta kellegi vastu agressiivseid plaane ega kavatse esimesena tuumarelva kasutada, vaid kasutab neid alles siis kui rünnatakse riiki või seatakse paratamatult ohtu tema riiklus. Vaid seepärast, et tuumarünnak NATO baasile (isegi raketi- või droonide juhtimiskeskuse pihta) ei muuda jõudude tasakaalu venelaste kasuks - NATO ülekaal elavjõus ja relvastuses on liialt suur. 

Sputnik Eesti sõjaväeekspert ja sõjaväeluure analüütik erus Villem Rooda on korduvalt märkinud, et Baltimaad ei kujuta sõjalisest vaatepunktist Kolmanda (ja viimase) maailmasõja puhkedes Venemaa kindralitele erilist väärtust.

Nende hõivamine tähendaks ainult täiendavaid kaotusi ja ajakulu ning seetõttu oleks parim lahendus nendesse riikidesse NATO vägede paigutamise probleemile, mis ohustab Venemaa tööstuslikke ja ajaloolisi keskusi, tuumalöök. Kusjuures mitte üks, vaid selline hulk tuumalööke, mis tagaks rünnakuohu täieliku kõrvaldamise sellest suunast.

Briti teadlased kahtlevad ja panevad pahaks

Seega kustuks enamiku Baltimaade elanike eluküünal mitte 40–45 minutit pärast tuumakonflikti puhkemist, vaid Princetoni "multifilmi" autorite mõtte kohaselt juba 3–5 minuti pärast.

Füüsikute animafilm ilmus Princetoni ülikooli portaalis septembri alguses, kuid Euroopa väljaanded pöörasid sellele tähelepanu alles nüüd, kui võrdlesid Ameerika teadlaste arvutusi Euroopa kolleegide omadega.

Nii tsiteerib Briti The Independent Kuningliku Kaitseuuringute Instituudi töötajat Sam Dudinit, kes märgib, et vastastikuse garanteeritud hävitamise stsenaarium, mida Princetoni teadlased uurisid, ei ole ilmselt võimalik, kuna alates 1950. aastast oli USA poliitika eesmärk vältida otsest tavarelvadega sõda Venemaaga.

Ka Moskva ei taha sõda NATO-ga, on Dudin kindel. Lisaks usub ta, et simulatsioonis ei võetud arvesse õhutõrjesüsteemide olemasolu Euroopas ning tuumarakettide olemasolu Suurbritannias ja Prantsusmaal. Briti ekspert pidas neid vigu järjekordseks ilminguks USA hoolimatusest oma Euroopa NATO liitlaste suhtes.

Sellest võib järeldada, et põhimõtteliselt ei kahtle Dudin ameeriklaste valmisolekus "vajatusel" anda tuumalöök Baltimaade ja ühtlasi Eestisse paigutatud Briti üksuste vastu, et " Venemaa rünnak peatada ".

Lugege lisaks:

254
Tagid:
tuumalöök, hukkumine, Eesti, tuumasõda, teadlased, USA
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
NATO haub Venemaa rakettidele "väärikat" vastust
Maailmas on ligikaudu 15 000 ühikut tuumarelva
Seaduseelnõu, mis keelaks Trumpil tuumarelva kasutamise
"Rahumeelne aatom" USA moodi — Trump tahaks kasutada orkaanidest jagusaamiseks tuumapomme
Poola on nõus koduse tuuma-Harmagedoni eest pealegi maksma
Ракетный комплекс Авангард. Архивное фото

Venemaal võeti Avangard-lahinguplokiga varustatud raketikompleksid seeriatootmisse

(Uuendatud 10:13 29.12.2019)
Venemaal algas ülihelikiirusega planeeriva plokiga Avangard varustatud perspektiivika raketikompleksi seeriatootmine, teatas kaitseministri asetäitja Aleksei Krivorutško.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. "On hoogustatud töid perspektiivika raketikompleksi Avangard seeriatootmiseks ning alustatud strateegiliste raketivägede Dombarovski koondise ümberrelvastamist sellele," teatas Krivorutško intervjuus ajalehele Krasnaja Zvezda.

Ministri asetäitja lisas, et tuleval aastal on kavas sõlmida järjekordne kolmeaastane leping mobiilsete komplekside Jars valmistamiseks veel kolme raketipolgu ümberrelvastamise eesmärgil, samuti komandorakettide Sirena-M mobiilse kompleksi valmistamiseks.

Nii jõuab strateegiliste raketivägede varustatus nüüdisaegse relvastusega 2022. aastaks 92 protsendini.

Tootmise alustamise eelõhtul teatas kaitseminister Sergei Šoigu, et esimene kompleksiga Avangard relvastatud polk on asunud lahingvalvesse Jasnõi raketikoondises Orenburgi oblastis.

Ülihelikiiruseliste "Avangardide" üksused on Venemaa kaitsevõime tehniline tipp ja samal ajal kõigi Venemaa liitlaste julgeoleku tagajaiks.

Tema peamised erinevused tavapärastest mandritevahelistest lõhkepeadest on tohutu kiirus ja ettearvamatu liikumine kogu lennutrajektoori vältel – kuni vaenlase objekti hävitamiseni.

© Sputnik / The Ministry of Defence of the Russian Federation
Avangard-lahunguplokiga varustatud raketi start

"Avangardi" ründeplokid suudavad manööverdada tihedais atmosfäärikihtides 20-kordse helikiirusega ja läbida mandritevahelisi distantse. Seejuures on sedavõrd kiired (6 kilomeetrit sekundis) ülihelikiiruselised plokid oma tohutu kineetilise energia tõttu väga tõhusad isegi ilma tuumalaenguta.

Suur kiirus ja ülim täpsus võimaldavad ka konventsionaalse relvastusega "Avangardil" hävitada kõige paremini kaitstud sihtmärke kõikjal maailmas. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, seati juba novembri lõpus häirevalmidusse kaks uut tüüpi tuumaraketti UR-100N UTTH, mis hakkavad kuuluma esimesse "Avangard"-kompleksidega varustatud raketipolku.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Сергей Гунеев

Strateegiliste raketivägede Dombarovski diviisis käivitus rakettide ettevalmistamine ning kaitstud komandopunkti süsteemide kontrollimine.

Praktikas oli vaja kontrollida "Avangardi" ühilduvust raketirünnaku hoiatussüsteemiga ja töötada välja ilmastikuoludest sõltumatu kasutuskord.

Lähitulevikus asuvad häirevalmidusse veel kaks polku, mille käsutuses on kokku 12 šahtides paiknevat "Avangardi" kompleksi.

Ülihelikiiruselise planeeriva ploki proovistart viidi edukalt läbi 2018. aasta detsembris – Kamtšatka Kura polügoonile paiknenud sihtmärk hävitati.

Lugege lisaks:

Tagid:
raketitõrjesüsteem, heidutus, tuumarakett, Avangard, Venemaa
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Putin rääkis, millist relvastust ja kui palju saab Venemaa merevägi
Премьер-министр Борис Джонсон подает рождественский обед британским военнослужащим, дислоцированным на военной базе Тапа

Jõulurahu Briti moodi: Venemaa saatkond vastas Johnsoni sõnadele sõjalennukite kohta

(Uuendatud 14:28 24.12.2019)
Vene sõjalennukid ei rikkunud ega riku Eesti õhuruumi Balti mere kohal, teatas Vene saatkond Londonis.

TALLINN, 24. detsember — Sputnik. Nii vastas diplomaatiline esindus Suurbritannia peaministri Boris Johnsoni sõnadele, mille kohaselt "püüdsid Briti õhujõud Eesti taevas kinni 56 Venemaa õhusõidukit".

Diplomaadid rõhutasid, et selliste avalduste eesmärgiks on õigustada müütilise "Vene ohu" ettekäändel NATO vägede kohalolekut Baltimaades.

Tegelikult, selgitas ametkond, suunduvad lennukid Peterburi oblastist Kaliningradi, et täita relvajõudude igapäevaseid vajadusi selles Venemaa piirkonnas, nagu NATO väejuhatus isegi hästi teadlik on."

"Teave Eesti õhuruumi rikkumise kohta Venemaa lennukite poolt – seda enam sellises mahus – ei vasta tõele. Valelikke väiteid on raske pidada muuks kui sihipäraseks, hoolimatuks manipuleerimiseks," ütles saatkond.

Tuletati meelde, et 2017. aasta detsembris jõustusid Rahvusvahelise Tsiviillennunduse Organisatsiooni (ICAO) egiidi all tegutseva tsiviil-sõjalise koostöö ekspertide ajutise töörühma soovitused.

Eelkõige lepiti kokku Peterburist Kaliningradi ja sealt tagasi suunduvate Venemaa sõjaväelennukite rahvusvaheliste tsiviillennunduse õhukoridorideväline marsruut.

Vene õhujõud kohustusid vabatahtlikult korraldama näidatud marsruudil lende tsiviilkontrolöridega raadiokontakti režiimis olles ja sisselülitatud transpondritega, vastavalt eelnevalt esitatud plaanidele.

Seega jälgitakse hoolikalt kõiki Vene sõjalennukite lende Balti mere kohal, sealhulgas ka Eesti ranniku lähedal, märkisid Venemaa diplomaadid.

"Kinnitamise hetkest on Venemaa neid soovitusi rangelt järginud. Samuti oleme korduvalt teinud ettepaneku kiita need heaks Venemaa-NATO nõukogu tasandil, kuid me pole ettepanekule nõusolekut saanud," seisis avalduses.

Diplomaadid jõudsid järeldusele, et sellistes tingimustes on mõttetu rääkida mingisugustest lennukite püüdmisest Eesti õhuruumis.

Eesti väitel on Vaindloo saare lähedal riigi "õhuruumi rikkunud" ka Vladimir Putin ja kaitseminister Sergei Šoigu isiklikult - ilmselt polnud neil parasjagu midagi targemat teha.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vaindloo, õhupiir, Venemaa, Boris Johnson, Suurbritannia
Teema:
NATO idarindel
Samal teemal
Lavrovi lennuk rikkus Eesti õhupiiri (uuendaud)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega