Märt Sults

Märt Sults: tehissaared toovad Eestile ennenägematut tulu

147
(Uuendatud 10:17 18.11.2017)
Tehissaared Paljassaare lahes annavad Eestile terve teise eelarve jao lisatulu, mitu tuhat töökohta ja kujunevad elitaarseks puhkekohaks nii eestimaalastele kui ka turistidele, teatas projekti autor, Riigikogu ja Tallinna linnavolikogu saadik Märt Sults

TALLINN, 18. november — Sputnik. Sultsil on tulnud läbi käia terve hulk ametkondi ja läbida ridamisi bürokraatlikke protseduure, enne kui planeering valmis ja Eesti valitsusasutuste poolt heaks kiidetud sai.

Paljassaare poolsaarel avati laudtee
© Sputnik / Вадим Анцупов

Projekt hakkas idanema peaaegu üheksa aastat tagasi – siis lõpetas nii linn kui valitsus agara rahavalamise haridussfääri: ei olnud enam raha õpetajatele väljateenitud palkade maksmiseks ega õppeasutuste remontimiseks. Olles tol ajal Tallinna Kunstigümnaasiumi direktoriks, hakkas Märt Sults aktiivselt otsima raha hariduse arendamiseks ja sotsiaalseteks tagatisteks ning soovis luua riigist eraldi seisva "paralleelmaailma", politiseerimata struktuuri. Märt Sultsi arvates peavad targad saama veel targemaks, hariduse keskmine tase peab tõusma ning kutsekoolid neile, kes õppida ei viitsi, ei saa jääda "rumalate koolideks", mis Sultsi hinnangul praegu just aset leiab.

Мярт Сультс рассказывает о своем грандиозном проекте
© Sputnik / Вадим Анцупов
Märt Sults.

"Oma põhilise ettevalmistuse poolest olen mitteorgaanilise keemia keemik, teiseks erialaks on mul psühholoogia. Kunstiga seob mind ainult poolelijäänud koolitus mööblirestauraatori ametiks. Inimesed arvavad, et ma olen kunstnik ja unistaja, et "las joonistab", aga ma olen reaal- ja loodusteaduste mees – mõtlen kiiresti, üldistan, oskan arvutada. Sellepärast tuligi mulle pähe Paljassaare lahe tehissaarte idee," kõneles Sults.

Imetõugu kala tsingi ja kaadmiumi vesilahuses

Kuus aastat läks ära sellele, nagu Märt Sults lausub, et teha saarte rajamispaigas kõik veeanalüüsid. Tal tuli teha uuringud kõigi Mendelejevi tabeli elementide, bensoehapete, fenoolide ja muude orgaaniliste ning anorgaaniliste ühendite sisalduse kohta.

"Minu projektile seati kogu aeg tõkkeid ette. Mõeldi näiteks välja, et mingi imetõugu kala, keda seal kunagi olnud pole, ei saavat sigida. Ma tegin analüüsid niisuguste aromaatsete ühendite kohta, et keskkonnaministeeriumis isegi ei tuntus selliseid formuleeringuid ja "oldi hullumas" – keemiast midagi mõikavaid spetsialiste seal ju ei ole, vaid on lihtsalt ametnikud," nentis Sults.

Планы и технические схемы будущих островов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tulevaste saarte tehnilised dokumendid.

Projekti autor lisas, et päris projekti idanemise alguses tuli tema juurde Dubai kuulsaid Palmisaari ehitava firma esindaja. Sõlmiti vaikimisleping, kuid allkirjade kogumine oli sedavõrd keerukas ja võttis nii palju aega, et Dubai tegelane sõitis minema, lausudes: "I can't get this crazy country!" ("Ma ei saa sellest hullumeelsest maast aru!")

Bürokraatlike karide tipuks osutus muinsuskaitseameti avaldus, et Paljassaare lahe põhjapinnases lebab viikingite laev. Tuli tõestada, et väga tihedast sinise savi kihist poleks selline laev saanud läbi vajuda.

Nüüd aga, nagu Sults ütleb, on kõik load kätte saadud ning planeering on tänaseks päevaks linnnavõimude poolt kinnitatud.

Tunnel allveelaevadele ja lausmadalik

Projekti geniaalsus seisneb selles, et Paljassaare lahes on nõukogude allveelaevade jaoks rajatud kaheksa meetri sügavune kanal – allveelaevad jõudsid Tallinnasse, said varustust ja tõusid isegi pinnale. Niiviisi on olemas süvaveesadam, kuhu saavad tulla igasugused kruiisilaevad kogu maailmast.

Aga asja sisu on veel selleski, allveelaevadele mõeldud kanal on selles lahes ainus sügav koht, kogu ülejäänud sügavus aga ei ületa valdavalt pooltteist meetrit. See tähendab, et saarte rajamiseks ei ole vaja liiva kohale vedada, vaid tuleb augud kaevata ja teha neisse vundamendid. Saari ülal pidada on keerulisem kui neid ehitada, kinnitab Sults, kuna Paljassaare lahe põhi kerkib – küll millimeetri haaval, aga siiski – kogu aeg.

Планы и технические схемы будущих островов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tulevaste saarte skeemid.

"Miks mitte näiteks Aegna, vaid just Paljassaare kõrvale? Asi on selles, et sealsamas lähedal on ettevõtte Tallinna Vesi veepuhastusseadmed, seega pole veepuhastust tarvis täiendavalt luua – see vähendab oluliselt projekti maksumust. Ning kõnts kandub kas avamerele või Tallinna Vee puhastusseadmetesse," lisas Sults.

Betoonist saared Läänemeres saavad nimeks Paljassaare kultuurilaiud või Arctic Islands. Tehissaari, sisuliselt kolm betoonkuubikut lahes saab olema kolm ning esitus peab kestma 2,5 aastat.

Esimesest päevast peale hakkavad maksud laekuma – ehitajaga sõlmitud leping näeb ette, et 30–40% käibest (mitte kasumist, seega jõhkrad protsendid) kannab ta üle hariduse tarbeks.

Nagu Sults ütleb, on olemas ka eelleping, et ehitusfirma registreeritakse Eestis, mis tähendab, et maksud jäävad meie riiki ega hakka minema Inglismaale, Rootsi või näiteks Süüriasse. Märt Sults kinnitab, et käive kõigilt kolmelt saarelt kokku moodustab mahult kogu Eesti teise aastaeelarve.

Saar I: konverentsid ja kontserdid

Põhisaarel hakkab paiknema multifunktsionaalne kümne tuhande istekohaga konverentsisaal, kus saab korraldada ka maailmatasemel tähtede kontserte.

"Sedavõrd suurt saali Euroopas ei ole, ja Eestil on võimalik korraldada konverentse, mis praegu leiavad aset Berliinis, Stockholmis või Helsingis. Korraliku turunduse ja lähimal ajal kinnitatava arhitektuurilise lahenduse korral saab neid konverentse kolmeks aastaks ette müüa, ent üksainus selline üritus kvartalis katab juba kõik selle perioodi kulud," väitis Sults.

Saar II: lõbustuspark

Teisele saarele rajatakse hiigelsuur lõbustuspark ja muud "lõbustused ilma keemiata": vaateratas lausa arutu vaatega, kõikvõimalikud mängud, aga ka lihtsalt kõik viisakaks ja kvaliteetseks puhkuseks vajalik, mida vaid võimalik välja mõelda.

"Ei ole tarvis poliitikutelt luba küsida, kuna saared saavad olema eravalduseks. Näiteks tahab mõni napakas miljardär Lamborghiniga vastu seina kihutada ja selle ära lõhkuda – anname talle sellise võimaluse," teatas Sults.

Meri ei kuulu poliitiku kinnituse kohaselt üldse kellelegi, merealune pinnas kuulub riigile või linnale: kui merepõhi kuivaks pinnaks muutub, tuleb see linnalt ära osta.

Ühtlasi ei ole Sultsi kinnitusel lahe põhjas mitte viikingite ujuvsõiduk, vaid uppunud nõukogudeaegne laev.

"Ehitan suure akvaariumi, ja tuleb allveeturism. Külalised joovad ennast loomamoodi täis, panevad maskid pähe ja hakkavad nõukogude laeva vaatama," pajatas projekti autor.

Saar III: kasiino

Sults ütleb, et kolmanda saare võib nimetada pahede saareks, kuhu tuleb kasiino ja teised täiskasvanute meelelahutused, kuid kõik seaduse raamides.

"Normaalseid kasiinosid Eestis õieti ei ole, on lihtsalt mänguautomaatide saalid – kunstnaha ja plastmasstähekestega kasiinosid ilmas ei ole. Tulevikus pole Moskva rikkuritel vaja teha tšarterreisi Las Vegasesse, et oma järjekordne miljon kaotada – teine Las Vegas on neil lausa külje all."

Väga oluliseks asjaoluks nimetab Sults seda, et tänu projekti teostamisele saab tööd kolm tuhat inimest: esialgu ehitusalal, seejärel aga suur hulga teenindava personalina, mis mõjub väga positiivselt Eesti tööhõive tasemele.

Mitte ainult täiskasvanutele ja lastele

Saarele on võimalik jõuda ka jalgsi maismaad pidi – selleks rahatud tammidel.

Seejuures järgitakse kindlaid reegleid: näiteks pole meelelahutuste saarelt näha pahede saart, "kuradiratas" aga peab paiknema nii, et mitte sulgeda vaadet Tallinnale.

"Paljassaare lahte luuakse ka saareke lindudele: seal käivad nad kakal ja tunnevad ennast igati vabalt," nentis Märt Sults.

Перстень Мярта Сультса, который он сделал в честь островов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Märt Sultsi saarte auks valmistatud klotser.

 

147
Tagid:
tehissaared, Märt Sults, Paljassaare, Tallinn, Eesti
Donald Trump

Gröönimaa on meie: ameeriklaste T-särkidele ilmus uus osariik

79
(Uuendatud 14:02 24.08.2019)
Donald Trumpi Gröönimaa ostu idee toetuseks on müügile ilmunud USA kontuuri kujutisega T-särgid, kus lisaks praegusele viiekümnele osariigile on kujutatud veel üks – Gröönimaa.

TALLINN, 25. august — Sputnik. USA Vabariikliku Partei rahvuskomitee (NRCC) on käivitanud president Donald Trumpi Gröönimaa ostmise idee toetuseks reklaamikampaania. Värskelt müügile tulnud T-särkidel on Taanile kuuluvat saart kujutatud USA viiekümne esimese osariigina.

NRCC Twitteri-postituses märgitakse, et kampaania on mõeldud toetama president Trumpi ja tema jõupingutusi, mis "aitavad Ameerikal suuremaks saada". 

Selleks, et endale piiratud kollektsioonist T-särk lunastada, soovitatakse ameeriklastel annetada 25 kuni 100 dollarit. Samas on vabariikaste Nevada osakond juba varem käibele toonud oma samalaadse sõnumiga T-särgi – sellel löövad inimkehastuses USA ja Gröönimaa naeratades käsi kokku. 

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et USA president on isiklikult kinnitanud meedias ilmunud teavet, et tema administratsioon piidleb Gröönimaad. Trumpi sõnul tähendab mõte Taanilt terve saar ära osta Washingtoni teatud strateegilist huvi, kuid see küsimus ei ole praegu esmajärgulise tähtsusega. Nagu USA riigipea märkis, on "sisuliselt tegemist hiiglasliku kinnisvaratehinguga". 

Taani poliitikud olid Gröönimaa ostu-müügi mõttest nördinud ning Gröönimaa välisministeeriumis toonitati, et saar on küll avatud "ettevõtluseks, aga mitte müügiks".

Pärast seda, kui Taani peaminister Mette Frederiksen nimetas Trumpi ideed absurdseks, tühistas too oma visiidi Kopenhaagenisse.

Venemaa politoloog, ajalooteaduste kandidaat Mihhail Smolin nentis sel puhul, et Valge maja peremees näitab end juba mitmendat korda ärimehena, ent poliitikas niisugused meetodid edu ei too.

"Arvan, et säärane poliitiline künism ei vii mitte kuhugi, sest Taanil pole põhjust mis tahes raha eest sedavõrd suurt saart müüa. Trump ei saavuta siin midagi, vaid näitab järjekordselt üles küündimatust poliitilistes ettevõtmistes, sest ta ei suuda nähtavasti ikka veel aru saada, et niisugust otsest surveavaldust ei peeta ettekäändeks teatud toimingutele. USA ei ole enam see riik, kes nõnda karmil kombel saaks oma sihte saavutada," ütles Smolin

Üldiselt eeldab politoloog, et Trumpi ilmselgeks eesmärgiks Ameerika Ühendriikide riigipeana on saavutada USA-le võimalus osaleda "Arktika jaotamises".

Gröönimaa on maailma suurim saar, mis paikneb Põhja-Ameerikast kirdepool. Kuna suurem osa Gröönimaa territooriumist on jääga kaetud, elab üle 2 miljoni ruutkilomeetri suurusel maa-alal vaid ligikaudu 60 000 inimest. Koos ümberkaudsete väiksemate saartega moodustab Gröönimaa Taani samanimelise autonoomse üksuse.

Lugege veel:

79
Tagid:
Donald Trump, ost, T-särk, Gröönimaa, Taani, USA
Samal teemal
Rikkuste meri: Venemaa ammutab USA riigivõla Arktika alt
Euroopa haarab krabipüügi ja Arktika nafta järele
ÜRO-s määrati kindlaks suhtumine Venemaa taotlusse Arktika mandrilava laiendamiseks
Havi käsul, Ukraina soovil, saagu Arktika Ukraina valduseks
Gröönimaa

Zahharova võrdles USA Gröönimaa ostu ideed Krimmi tagastamisega

79
(Uuendatud 15:51 12.11.2019)
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova võrdles teateid USA plaanist osta Taanilt Gröönimaa Krimmi tagastamisega.

TALLINN, 24. august — Sputnik. Diplomaat juhtis tähelepanu, et lääneriigid tõlgendavad nendel Krimmi ja Gröönimaa näitel rahva õigust enesemääramisele erinevalt. Välisministeeriumi ametlik esindaja tõi näiteks Taani kuningliku perekonna seisukoha, et saare saatuse peaksid otsustama saare elanikud.

Varem teatasid meediakanalid, et USA president Donald Trump kaalub võimalust osta Taanilt laialdase autonoomiaga Gröönimaa. Ameerika riigipea kinnitas, et teda huvitab see teema "strateegiliselt". 

Gröönimaalt teatati, et saar pole müügis ja Taani avaldas lootust, et Trump tegi nalja. Pärast seda lükkas USA president edasi kavandatud kohtumise Taani peaministri Mette Frederikseniga.

Kreml nimetas Ameerika presidendi plaane saare ostmiseks "rahvusvaheliseks šoppamiseks". Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et Moskva ei kavatse Washingtoni ja Kopenhaageni suhetesse sekkuda.

Krimmist sai Venemaa piirkond rahvahääletuse tulemusel pärast 2014. aastal Ukrainas toimunud riigipööret. Venemaaga taasühinemise poolt hääletas enam kui 95 protsenti poolsaare elanikest. Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on Krimmi teema "täielikult suletud".

Samal teemal:

79
Tagid:
Maria Zahharova, Krimm, Taani, Gröönimaa, USA
Teema:
Krimm Venemaa koosseisus
Samal teemal
Nord Stream 2 operaator jätab ehitustööde käigu lahtiseks
Taani kuninganna külastab Tallinna, meenutades taanlaste ja slaavlaste võitu eestlaste üle
Taani kuninganna tähistab Tallinnas kahe riigi lipu sünnipäeva
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega