Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в Вашингтоне

Sergei Lavrov: Venemaa annab USA agressiivsetele rünnakutele vastuse

(Uuendatud 17:51 29.12.2019)
Uue aasta eel rääkis Venemaa välisminister Sergei Lavrov oma eelseisva aasta välispoliitilistest ootustest, millest sõltub rahvusvahelise olukorra areng, samuti sellest, kas Moskva kavatseb G8 formaadi juurde naasta.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. RIA Novostile antud intervjuus selgitas ta ühtlasi, kas ründerelvastuse vähendamise lepingu pikendamiseks on mingid tähtajad – tegu on kahe suurima tuumariigi viimase raketipotentsiaali piirava vahendiga – ning jagas oma nägemust olukorrast Nord Stream-2 gaasitoru ehitamisel ja USA sanktsioonidest antud projekti osapoolte vastu.

Kas Venemaa naasmine G8 gruppi on järgmisel aastal realistlik? Kas teie hiljutisel kohtumisel Donald Trumpiga arutati seda küsimust? Kas USA president edastas Vladimir Putinile kutse USA tippkohtumisele? Millised on tuleva aasta ootused välispoliitikas, sealhulgas USA suunal?

Kasutagem ikka õigeid termineid. Venemaa ei väljunud "G-8-st". Lubage mul teile meelde tuletada, et pärast 2014. aasta alguses Ukrainas toimunud riigipööret keeldusid rühma ülejäänud seitse liiget Venemaa eesistumise perioodi üritustel osalemast. Teisisõnu, formaadi hülgas ülejäänud seitsmik. Nagu märkis president Putin, "kui meie partnerid tahavad meie juurde tulla, siis oleme rõõmsad." Lisan, et võime neid vastu võtta Moskvas, Peterburis, Sotšis või näiteks Jaltas.

Üldiselt aga pole Venemaal ei stiimuleid ega soovi "G-8" formaati taastada. Minu Ameerika Ühendriikide visiidi ajal seda teemat ei arutatud ja see pole ka praegu Vene-Ameerika suhete päevakorras.

Külma sõja ajal loodud "Suur seitsmik" ei vasta enam tänapäevasele reaalsusele, peamiselt seetõttu, et selle töös ei osale maailma uued keskused. Ja ilma nendepoolse panuseta on lihtsalt võimatu meie aja paljude väljakutsete ja ohtudega tõhusalt toime tulla.

Pole juhus, et täna toimub just G20 raamistikus paljude võtmeküsimuste edukas arutelu mitte ainult maailma majanduse, vaid ka globaalpoliitika vallas. Lisaks G20-le osaleb Venemaa aktiivselt ka selliste uut tüüpi ühingute töös, nagu näiteks BRICS ja SCO, kus otsuseid mitte ei suruta peale, vaid võetakse vastu tasakaalustatud konsensuse alusel. Nendest mitmepoolsetest struktuuridest on juba kujunenud õiglasema ja demokraatlikuma mitmepooluselise maailmakorra arhitektuuri olulised tugisambad.

Järgmise aasta prognoosi pole lihtne teha. Palju sõltub lääne partnerite, eeskätt Washingtoni valmisolekust loobuda väljapressimismeetoditest, survest, ühepoolsetest sanktsioonidest, hakata järgima rahvusvahelist seadust ja asuda meie aja paljude sõlmede efektiivse lahtiharutamise nimel vastastikku lugupidava dialoogi teele.

Venemaa omalt poolt jätkab panustamist maailma ühendavate põhimõtete tugevdamisse, globaalse ja piirkondliku julgeoleku säilitamisse kõigis mõõtmetes ning arvukatest kriisidest ja konfliktidest jätkusuutlikust poliitilisest ja diplomaatilisest ülesaamisest, olgu see siis Süürias või naabermaal Ukrainas.

Sel eesmärgil kasutame oma liikmelisuse potentsiaali sellistes ülemaailmsetes valitsemisstruktuurides nagu ÜRO ja G20, samuti võimalusi meie eesistumise ajal BRICS-is ja SCO-s.

Vaatleme Venemaa-Ameerika dialoogi väljavaateid realistlikult, eriti USA keeruka sisepoliitilise olukorra ja eelseisvate presidendivalimiste taustal. Washingtoni hiljutised ebasõbralikud sammud on selle selgeks tõestuseks. Omalt poolt jätkame kõigi vajalike meetmete rakendamist, et tagada oma turvalisus, Venemaa kodanike ja ettevõtete huvid ning reageerida agressiivsetele rünnakutele adekvaatselt. Pealegi ei taotle me vastandumist. Oleme avatud leidma ühiselt lahendusi meie riikide ja kogu maailma olulistele probleemidele.

Meie ettepanekud koostöö korraldamiseks erinevates valdkondades jäävad kehtima. Paljusid neist saab lähitulevikus rakendada - näiteks Ettevõtluse nõuande- ja ekspertnõukogude tegevuse käivitamine, nagu presidendid kokku leppisid.

Meie teiste ettepanekute hulgas on ka kirjalike garantiide vahetamine vastastikustesse siseasjadesse sekkumata jätmise kohta, küberjulgeoleku küsimust käsitleva dialoogi alustamine, ühisavaldus tuumasõja vastuvõetamatuse kohta, START-lepingu pikendamine, lähi- ja keskmaarakettide kasutuselevõtu moratooriumi kehtestamine ja muud sammud strateegilise stabiilsuse tugevdamiseks. Muidugi hindame edaspidi Washingtoni kavatsusi üksnes nende reaalsete sammude põhjal.

Kas START-3 pikendamiseks on mingeid piirtähtaegu? Kui lepingut pole võimalik pikendada, kas Venemaa alustab viivitamatult täiendavate strateegiliste relvade väljatöötamist ja kasutuselevõttu või on moratoorium sarnane sellele, mis pakuti välja pärast INF-i lepingu kokkuvarisemist?

Venemaa president on selgelt sõnastanud Venemaa lähenemisviisi START-lepingu väljavaadetele. Me pooldame selle pikendamist ilma eeltingimusteta. Tähtaegade osas ütles Vladimir Putin, et Venemaa on valmis lepingut pikendama "kohe, võimalikult kiiresti, kasvõi enne käesoleva aasta lõppu".

Pikendamise tähtaegu pole, kuid protsess tuleb lõpule viia enne leppe katkemist 5. veebruaril 2021. See hõlmab mitte ainult kokkuleppe saavutamist ameeriklastega, vaid ka teatud protseduuride läbiviimist föderaalses assamblees, kuna protsess tähendab ka 28. jaanuari 2011. vastuvõetud föderaalseaduse nr 1 (START-i ratifitseerimine) muutmist. Nii et aega pole just palju jäänud.

Venemaa peab asjakohaseks säilitada lepperežiim, mis on viimane rahvusvaheline õigusakt, piiramaks kahe suurima tuumariigi tuumarakettide potentsiaali ning andmaks antud valdkonnale etteaimatava ja kontrollitava iseloomu. Lisaks annaks kokkuleppe pikendamine ka ajalist kasu, mis oleks vajalik uute relvade ja sõjatehnoloogiate kontrollimise võimalike vormide ja meetodite kaalumiseks.

USA pole oma seisukohta START-lepingu pikendamises veel selgitanud. Sellegipoolest on minu arvates muudest stsenaariumidest rääkimine ennatlik.

Aasta lõppu tähistas järjekordne Nord Stream 2 vastaste aktiveerumine. Kas on oht, et projekt nurjatakse? Kas lääne partnerite ebastabiilse positsiooni tõttu pole Venemaal aeg turge mitmekesistada – süsivesinike eksporti radikaalselt ümber korraldada? Kas Euroopa kõige lootustandvamaks asendajaks peetakse Hiinat?

Gaasitoru Nord Stream 2 ehitamine on lõpule jõudmas, mistõttu on ka toimuva vastased aktiviseerinud projekti katkestamise katseid. Sanktsioonide lisamine kaitsekulutusi käsitlevasse USA seadusesse 2020. aastal on tegelikult jultunud ja küüniline sekkumine Euroopa ettevõtlusse. Mõni USA senaator on ehituses osalevate ettevõtete juhtkonda otseselt ähvardanud. Nende eesmärgiks pole muidugi mure Euroopa energiajulgeoleku pärast, mida Nord Stream 2 tugevdab, vaid Ameerika vedelgaasi surumine Euroopa turule. See on ilmekas näide kõlvatust konkurentsist ja energiasektori politiseerimisest.

Oleme kindlad, et hoolimata jätkuvast survest ehitatakse Nord Stream 2 gaasijuhe valmis. Euroopa on täiendava ekspordimarsruudi loomise eelistest teadlik, kuigi kahjuks on riike, kes on valmis tegutsema meretaguste kuraatorite heaolu nimel omaenda energiajulgeoleku ja oma kodanike hüvede arvelt.

Euroopa gaasiturg on meie jaoks endiselt olulisim – aastane ekspordimaht sinna moodustab umbes 200 miljardit kuupmeetrit.

Samal ajal laiendame edukalt energiakoostööd Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna riikidega, kus nõudlus süsivesinikuvarude järele jätkuvalt kasvab. Detsembri alguses pandi tööle ka Sila Sibiri gaasijuhe, mis tagab tulevikus jätkusuutlikud gaasitarned Hiinale mahus 38 miljardit kuupmeetrit aastas. Koos välispartneritega arendatakse välja Arktika ressursibaasi, sealhulgas "Jamal LNG" ja "Arctic LNG 2" projektide raames. Vene energiakandjate ekspordi tagamiseks Aasia-Vaikse ookeani riikidesse arendame Põhjaväila marsruudi transpordilogistikat.

Venemaa jätkab tööd süsivesinike tarnimise ekspordisihtkohtade mitmekesistamiseks.

Lugege lisaks:

Tagid:
intervjuu, välisminister, Sergei Lavrov, Venemaa
Samal teemal
Venemaa plaan B: kes ei karda sanktsioone ja Nord Stream 2 valmis ehitab
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde