Центр обслуживания Huawei в Гонконге

Briti julgeolekujuhid Boris Johnsonile - Huaweid võib 5G võrkudesse lubada

(Uuendatud 17:19 29.12.2019)
Suurbritannia peab otsustama, kas lasta Huaweil järgmise põlvkonna mobiilside jaoks seadmeid tarnida ja seda võidakse teha juba järgmise kuu jooksul.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Briti julgeolekujuhid on andnud nõusoleku plaanidele lubada Huaweil pakkuda 5G taristu tarvis "perifeeriaseadmeid", Ameerika Ühendriikide survest hoolimata, vahendab the Daily Mail.

Ajaleht tsiteerib kõrgemat ametnikku julgeolekuallikaist, öeldes, et "tasakaal riikliku julgeoleku ja Ühendkuningriigi majandusliku kasu vahel on miski, mida me säilitada suudame".

Aprillikuus toimunud Riikliku Julgeolekunõukogu infolekke käigus ilmnes, et Huaweil lubatakse varustada tulevasi 5G võrke vähemtundlike osade, näiteks antennidega, kuid ettevõte jäetakse "tuumiktaristu" tarnetest välja. 

Sellest ajast alates on Ühendkuningriik oma otsuse langetamist edasi lükanud. Nii Rahvuslikus Julgeolekunõukogus kui ka parlamendis arutatakse seda järgmisel kuul. Valitsus pole veel omapoolset ametlikku kinnitust andnud.

Ameerika Ühendriigid on juba enam kui aasta vältel survestanud Ühendkuningriiki ja teisi liitlasi spionaažihirmude tõttu Huaweid 5G võrkudest välja jätma. Ameerika luurekogukond usub, et ettevõte võiks konkureerivatelt riikidelt tundlikke andmeid varastada ja need Hiina valitsusele üle anda.

Huawei rõhutab, et ta on valitsusest sõltumatu, ehkki tunnistab, et saab neilt mõningat "seadusandlikku tuge". Ettevõte on kinnitanud valmisolekut allkirjastama võõrriikidega "spioneerimist keelavaid" lepinguid, et teise poole muret leevendada.

Siiski on mitmed riigid, sealhulgas USA, Austraalia, Jaapan, Uus-Meremaa ja Eesti Hiina tehnoloogiahiiglase oma 5G võrkudes blokeerinud.  Teised aga, sealhulgas Saksamaa ja Prantsusmaa, on keelu järgimisest keeldunud, samal ajal kui Kanada alles uurib, kuidas ettevõttesse suhtuda.

Ericssoni logo
© AFP 2019 / JONATHAN NACKSTRAND

Suurbritannia peaminister Boris Johnson peab oma arvamuse Huawei suhtes veel avalikuks tegema, kuigi tema viimane seisukohavõtt selles küsimuses ei olnud kuigi optimistlik.

Sel kuul NATO juhtide kohtumisel kõneldes ütles Johnson, et "me ei saa kahjustada oma elutähtsaid riiklikke julgeolekuhuve ega halvendada meie võimalusi teiste "Five Eyes" julgeolekupartneritega koostööd teha. See on peamine kriteerium, mis määrab meie otsuseid Huawei suhtes".

Suurbritannia luureagentuuri GCHQ koosseisu kuuluv Riiklik küberturbekeskus jõudis aasta alguses järeldusele, et kõiki Huaweist tulenevaid riske Ühendkuningriigi telekommunikatsiooniprojektides, sealhulgas ka 5G taristu ehitamisel, on võimalik hallata.

Lugege lisaks:

Tagid:
kaubandussõda, Huawei, Hiina, USA
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Samal teemal
Google blokeerib Huaweid ja see on alles algus
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde