Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko

Matvijenko: sanktsioonidele Nord Stream 2 suhtes on valmis vastama teisedki peale Venemaa

(Uuendatud 12:17 27.12.2019)
Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko nimetas USA sanktsioone Nord Stream 2 vastu absurdi tipuks ja majandussõjaks. Vastavad ametkonnad töötavad välja vastumeetmeid ja seda mitte üksnes Venemaal, ütles Föderatsiooninõukogu spiiker.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. USA president Donald Trump kirjutas 20. detsembril alla 2020. aasta riigikaitse eelarvele, kus on sätestatud sanktsioonid gaasijuhtmete Nord Stream 2 ja Turkish Stream vastu.

USA on nõudnud neid gaasijuhtmete paigaldavatelt ettevõtetelt ehitustööde viivitamatut peatamist. Gaasijuhtme Nord Stream 2 paigaldamisega tegelev firma Allseas ongi juba töö peatanud.

Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko nimetas USA sanktsioone Nord Stream 2 vastu absurdi tipuks ja majandussõjaks, edastab RIA Novosti.

"See, mis on juhtunud, on juba tõeline absurdi tipp, kui rakendatakse sanktsioone kaugel Euroopas asuva majandus- ning taristuprojekti vastu. Need sanktsioonid on kantud USA kaitse-eelarvesse, seega Ameerika Ühendriikide sõjalisse eelarvesse. See tähendab, et tolle eelarveartikli najal hakatakse NATO liikmesriikide vastu võitlust pidama," lausus Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko pressikonverentsil.

Tema sõnul on sihiks võetud järgida USA majandushuve.

"On saanud veelgi ilmselgemaks, et sanktsioonid, mida Ameerika Ühendriigid rakendavad, kujutavad endast majandussõdu. Need sanktsioonid on suunatud Ameerika Ühendriikide jaoks konkurentsieeliste loomisele. Tegemist on ainult omaenese huvide järgimisega. Ja nüüd on juba kõik maskid maha võetud. Nüüd saab päris avalikult kõnelda sellest, mis maailmas toimub," nentis Matvijenko.

"Kui seda tehti ainult Venemaa vastu, olid kõik vait, aga kui nüüd Nord Stream 2 vastu sanktsioonid kehtestati, kuulutavad Saksamaa poliitikud, et säärane jõhker sekkumine Euroopa riikide ettevõtmistesse on lubamatu," lisas ta.

Spiiker tuletas meelde, et USA kaitse-eelarvesse on sisse arvatud ka sanktsioonid Venemaa, Hiina, Türgi ja Euroopa Liidu vastu. "Mitte mingisuguste põhjendustega, mitte mingi loogikaga peale arusaadavate eesmärkide seda seletada ei saa," leiab Föderatsiooninõukogu spiiker.

Venemaa valmistab ette vastust sanktsioonidele Nord Stream 2 suhtes

Valentina Matvijenko teatas, et Venemaa ametkonnad töötavad välja vastumeetmeid ameeriklaste sanktsioonidele Nord Stream 2 suhtes. Ta meenutas, et asjakohase reageeringu vajalikkusest on teatanud ka Euroopa Liit.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Максим Блинов

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et reedel, 20. detsembril allkirjastas USA president Donald Trump riigikaitse eelarve, misjärel rahandusministeerium teatas, et USA sanktsioonid gaasijuhtmete Nord Stream 2 ja Turkish Stream vastu jõustuvad kohe ja et Washington nõuab neid paigaldavatelt ettevõtetelt ehitustööde viivitamatut peatamist.

Rootsi ja Hollandi ühisettevõte Allseas, mis tegeleb peaaegu kogu gaasijuhtme Nord Stream 2 avamere-paigaldusega, on oma töö peatanud. Töö seiskamise põhjustasid ameeriklaste sanktsioonid. Allseas teatas, et ootab USA võimudelt selgitusi sanktsioonide kohaldamise kohta.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Projekt Nord Stream

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks: 

Tagid:
majandus, poliitika, sanktsioonid, Venemaa, USA, gaasijuhe, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2 (143)
Samal teemal
Nord Stream 2
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde