Участок строительства газопровода Северный поток-2

Venemaa plaan B: kes ei karda sanktsioone ja Nord Stream 2 valmis ehitab

(Uuendatud 17:39 23.12.2019)
Pärast Ameerika sanktsioonide kehtestamist Nord Stream 2 ehitajate vastu on Venemaa sunnitud otsima alternatiivi projektis oma osaluse peatanud Šveitsi torupaigaldusfirmale Allseas.

TALLINN, 23. detsember — Sputnik. Moskval on mitu varianti gaasijuhtme Nord Stream 2 ehituse lõpuleviimiseks pärast seda kui Šveitsi torupaigaldusfirma Allseas peatas oma osaluse projektis USA kehtestatud sanktsioonide tõttu, arvatakse ärilehes „Vzgljad“.

Venemaa neli tegevusvarianti

Üheks kõige tõenäolisematest alternatiividest sõna otseses mõttes "araks löönud" šveitslastele, kes on Nord Stream 2 torusid paigaldanud laevad juba Läänemerelt ära viinud, võib saada Venemaa aktsiaseltsi MRTS torupaigalduspraam „Fortuuna“, mis asub Saksamaal Mukrani sadamas 30 meremiili kaugusel torujuhtme Taani-lõigust.

Kuid, nagu räägitakse, siin on üks "aga": Taani seadused nõuavad, et seda tüüpi laevadele peab olema paigaldatud dünaamilise positsioneerimise süsteem, mis võimaldab hoida laeva automaatselt etteantud asukohas mootorite ja rooliseadmete abil. „Fortuuna“ sellistele nõuetele ei vasta, sest ta on 12-punktilise positsioneerimissüsteemiga ankurdatav praam.

Teiseks variandiks võib saada torupaigalduslaeva „Akadeemik“ Tšerski kaasamine ehituse lõpuleviimisesse. See laev kuulub aktsiaseltsi Gazprom Flot alla ja tal on dünaamilise positsioneerimise süsteem. Kuid „Akadeemik Tšerski“ asub praegu Kaug-Idas Nahhodka sadamas ja tal kuluks tööde tegemise kohta seilamiseks vähemalt kaks kuud.

Pealegi laieneksid Ameerika sanktsioonid sel juhul ka Gazpromile endale ähvardades Venemaa ettevõtte Euroopa gaasiturult välja suruda.

Põhimõtteliselt võib veel proovida teha lobitööd USAs endas, et sanktsioonide kehtestamine Nord Stream 2 vastu lükataks 30 päeva edasi. Ameerika seaduste järgi on see täiesti võimalik ja Šveitsi torupaigaldusfirma Allseas on juba hakanud sellist võimalust uurima.

Õnneks on sellise edasilükkamise pretsedent juba olemas: seda kasutati kunagi oma lepingute täitmiseks ettevõte ExxonMobil ja Iraani nafta ostjad.

Ideaalseks väljapääsuks võib saada Hiina abi: sellel riigil on kombeks Ameerika sanktsioone eirata. Nii näiteks aitas just nimelt Hiina laev ehitada "energiasilda" Kubanimaalt Krimmi vaatamata rahvusvahelistele piirangutele, mis puudutavad majandustegevust Krimmis.

Kuid Hiina asub Läänemerest üsna kaugel, mis toob kaasa lisakulud sealsete laevade kohaletoomise eest.

Nord Stream 2 saab ikkagi valmis

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et ettevõte Nord Stream 2 on tõotanud Vene–Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2 ehituse 2020. aastal lõpule viia.

21. detsembril allkirjastas USA president Donald Trump sõjalise eelarve kohustades oma administratsiooni kehtestama sanktsioonid Nord Stream 2 ja Turkish Streami ehituse töövõtjate vastu. Pärast seda teatas Šveitsi ettevõte Allseas, kes paigaldab NS 2 torusid, ehitustööde poolelijätmisest Taani territoriaalvetes.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas, et Nord Stream 2 projekt saab ikkagi valmis vaatamata kõigile olemasolevatele ohtudele.

"Esiteks olen ma kindel, et eurooplased saavad aru oma ärihuvidest. Teiseks on nad huvitatud pikaajalise energiajulgeoleku tagamisest."

"Kolmandaks on neid kahtlemata alandatud. Selliseid sõnu on ikkagi kostnud, muuhulgas Berliinist, ja see näitab, et meie Euroopal partneritel on veel eneseväärikus alles," ütles ta.

Lugege lisaks:

Tagid:
USA, Euroopa, Venemaa, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2 (143)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde