Оскверненный памятник

Venemaa hakkab karistama ka Punaarmee monumentide rüvetamise eest välismaal

(Uuendatud 08:27 15.12.2019)
Venemaa kaitseministeerium on algatanud seaduseelnõu, mille kohaselt võetakse vastutusele kõik, kes on seotud langenud Nõukogude sõjameeste mälestuse rüvetamisega, või seda mitte takistanud.

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. Selle seaduse alla käivad lisaks vandaalidele enestele Euroopa riikide ja endiste Nõukogude liiduvabariikide poliitikud ja ametnikud, kes on neid ärgitanud.

Arvukad Nõukogude sõdurite matmispaikade kallal Ukrainas, Poolas, Tšehhis, Ungaris, Austrias, Eestis, Lätis ja teistes maades nõuavad ajaloomälu kaitsmist, mistõttu Venemaa kaitseministeerium on ette valmistanud seaduseelnõu vastutusest selliste tegude eest.

Заседание Российского организационного комитета Победа
Ülevenemaalise korralduskomitee "Võit" istung

Sellekohase avalduse tegi kaitseminister Sergei Šoigu ülevenemaalise korralduskomitee "Võit" istungil, millel arutati mälestuse ja au aasta ettevalmistamist ja läbiviimist, Suure Isamaasõja mälestuse hoidmist ja ajaloo võltsimise vältimist, teatas Venemaa presidendi pressiteenistus.

Министр обороны Сергей Шойгу на заседании Российского организационного комитета Победа
 Kaitseminister Sergei Šoigu ülevenemaalise korralduskomitee "Võit" istungil

Šoigu teatas, et Venemaal on 31 078 sõjahauda, kus puhkab üle 4,4 miljoni inimese. Veel üle 12 000 sõjahaua asub väljaspool Venemaad 56 riigis ja sinna on maetud üle 4,1 miljoni langenud sõduri, kellest nimeliselt on teada ainult 837 000.

Viimasel ajal on läbi viidud 1792 sõjahaua pasportiseerimine, tagatud restaureerimistööd 1652 memoriaalobjektil, jäädvustatud mälestustahvlitel üle 19 000 isamaad kaitstes langenu nimi.

"On tähtis märkida, et viimasel ajal on sagenenud õigusvastased tegevused välismaal asuvate Nõukogude sõjahaudade kallal. Mõnitamis- ja vandalismiakte mälestusmärkide kallal pannakse pidevalt toime Ukrainas. Selliseid juhtumeid on olnud ka Saksamaal, Poolas, Tšehhis, Ungaris, Austrias, Eestis, Lätis ja teistes maades," märkis Šoigu.

Sellega seoses, lisas ta, on Venemaa kaitseministeerium ette valmistanud seaduseelnõu, mis kehtestab vastutuse Suure Isamaasõja mälestusmärkide hävitamise ja teotamise eest.

"Vastutusmeetmed puudutavad õigusvastaste tegude toimepanijaid, aga ka poliitikuid ja ametnikke, sealhulgas välismaiseid, kes oma tegevuse või tegevusetusega seda soodustavad. Sellise seaduse vastuvõtmine aitab tõhustada võitlust vandaalide ja nende soosijatega."

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, on uurimistoimingud 22. juunil 2019 Tallinnas asuvat Teise maailmasõja monumenti, mida tuntakse "Pronkssõduri" nime all, rüvetanud isikute otsimiseks jooksnud ummikusse, kuid politsei ei taha avalikkuselt kaasabi paluda.

Õiguskaitsja, jurist Sergei Seredenko tuletas sellega seoses meelde , et politsei valduses on videosalvestis, millel neli kurjategijat filmib mobiiltelefonidega oma tegevust ja avaldusi.

"Küsimus on milleski muus: miks politsei ei ole pöördunud avalikkuse poole palvega aidata leida need kurjategijad. Selles kontekstis on huvitav politsei vastus ise, kus ta kinnitab, et ei soovi uusi provokatsioone. Milleks siis üldse oli vaja paigaldada "Pronkssõduri" ümber valvekaamerad?" esitas jurist retoorilise küsimuse.
"Suure tõenäosusega on need kaamerad vajalikud mälestusmärgi juures käivate inimeste äratundmiseks, keda Kaitsepolitsei peab Eesti Vabariigile potentsiaalselt ebalojaalseteks isikuteks," oletas Seredenko.

"Tegelike kurjategijate otsimiseks ei ole see süsteem nähtavasti mõeldud," märkis ta.

Arvukad Nõukogude sõdurite mälestusmärkide rüvetamise juhtumid Eestis ei ole viinud veel ühegi lõpule viidud kriminaalasjani koos vandaalide reaalse karistamisega.

Lugege lisaks:

Tagid:
rüvetamine, monument, Suur Isamaasõda, SRÜ, Euroopa Liit, Venemaa
Samal teemal
Zahharova häbistas karmilt Eestit Nõukogude sõdurite mälestusmärgi lammutamise pärast
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde