Местные жители на площади имени Ленина в Донецке на торжественной акции единства Выбор Донбасса, приуроченной к выборам главы ДНР

Ootamatu Donetski Vabariik keeldus "Normandia Neliku" kohtumise "otsuseid" ellu viimast

(Uuendatud 09:55 12.12.2019)
Donetskis öeldi, et kohtumise lõppkokkuvõtte võltsimine Ukraina võimude poolt muutis "Normandia Neliku" otsuste ellurakendamise DRV jaoks võimatuks.

TALLINN, 12. detsember — Sputnik. Ukraina presidendikantselei avaldas Pariisis toimunud "Normandia Neliku" tippkohtumise lõppdokumendi, olles eelnevalt selle sätteid võltsinud. Vastava süüdistuse esitas Kiievi suhtes Donetski rahvavabariigi juht.

Tema sõnul keelduvad DRV võimud sellises olukorras tippkohtumise otsuseid ellu viimast.

"Kiievi võimud on oma valelikkusega äärmusteni jõudnud. "Normandia Neliku" tippkohtumise lõppotsuste tahtlikult moonutatud tekst avaldati Ukraina presidendi veebisaidil, selgitas Pušilin oma ametlikul veebisaidil avaldatud teates.

DRV juht selgitas, et tippkohtumise lõppdokumendis toonitati: pooled leppisid kokku "eristaatuse kõigi õiguslike aspektide arutamises". Kiievi poolt võltsitud teatise tekst aga räägib Pušilini sõnul, "Eristaatuse seaduse" õiguslikest aspektidest.

"Seeläbi kitsendavad nad eristaatuse mõiste ainult ühe seaduse raamidesse. Sellesse peaks aga kuuluma terve rida seadusi ja kokkuleppeid. Sealhulgas ka põhiseaduse muudatused," selgitas Denis Pušilin.

Kokkuvõtteks hoiatas DRV juht, et vabariigi võimud ei rakenda tippkohtumise otsuseid enne, kui Ukraina pool dokumendi võltsitud teksti uuesti korrektseks muudab.

Hiljem sai teatavaks, et Ukraina presidendikantselei kohandas kommünikee teksti ainult oma veebisaidi vene ja ukrainakeelsetes versioonides (ukrainasiseseks tarbimiseks – Toim.). Ingliskeelses versioonis säilitati kõik esialgsel kujul.

Denis Pušilin ütles sellega seoses, et "Ukraina valitsus peab kõrvaldama oma pettuste kõik tagajärjed". Ta kinnitas, et kuni see pole toimunud, keeldub Donetsk tippkohtumise otsuseid ellu rakendamast.

Relvastatud konflikt Donbassis kestab alates 2014. aastast.

Selle põhjuseks oli Ukraina võimude algatatud "terrorismivastane" operatsioon LRV ja DRV isehakanud vabariikide vastu, kes kuulutasid pärast Kiievis toimunud relvastatud riigipööret välja iseseisvuse.

Kiievi sõnul toetab vabariikide relvajõude Moskva. Venemaal peetakse selliseid süüdistusi absurdseteks ja vastuvõetamatuiks.

Lugege lisaks:

Tagid:
Kiiev, Normandia nelik, Ukraina, Donetski RV
Teema:
Normandia neliku tippkohtumine (14)
Samal teemal
Lavrov rääkis, mida Venemaa "Normandia tippkohtumiselt" ootab
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde