Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в Вашингтоне

Lavrovi USA-visiidi tulemused: "Obama asi" elab edasi, aga Venemaa on juba harjunud

(Uuendatud 16:43 11.12.2019)
Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul saadakse Valges Majas vaatamata Kongressi katsele Venemaa ja Ameerika suhted ära rikkuda suurepäraselt aru nende kasulikkusest Ühendriikidele.

TALLINN, 11. detsember — Sputnik. Kuigi USA Kongress jätkab ikka veel Barack Obama vastasseisu kurssi, on Valge Maja praegune peremees Donald Trump huvitatud headest suhetest kahe riigi vahel, jutustas Venemaa välisminister Sergei Lavrov oma Washingtoni-visiidi tulemuste põhjal.

Venemaa mõistab Trumpi probleeme

Venemaa saatkonnas antud pressikonverentsil ütles välisminister RIA Novosti teatel, et vestlus Trumpiga kulges vastastikuse mõistmise õhkkonnas ja pooled arutasid mitmeid olulisi probleeme.

"Me mõistame USA siseolukorda, kuid mõlemad pooled on huvitatud tööst nendes valdkondades, kus meil on võimalik tulemusi saavutada," rõhutas ta.

Venemaa nimel pakkus Lavrov USAle "igasuguseid variante" strateegilise ründerelvastuse piiramise lepingu START-3 pikendamiseks.

"Me kinnitasime oma ettepanekut pikendada selle lepingu kehtivusaega, kusjuures peame oluliseks teha see pikendamisotsus mida varem, seda parem — juba enne käesoleva aasta lõppu, nagu pakkus hiljuti Venemaa president Vladimir Putin," teatas Lavrov.

Venemaa välisminister ütles veel, et arutas USA presidendiga meetmeid Pärsia lahe kriisi süvenemise vältimiseks, probleeme, mida tekitab Washingtoni taganemine tehingust Teheraniga, ja Põhja-Korea vastaste sanktsioonide probleemi.

Rääkides USA Kongressi otsusest lülitada kaitse-eelarvesse sanktsioonid Nord Stream 2 ja TurkStreami vastu väljendas Lavrov veendumust, et taolised meetmed ei peata projektide elluviimist.

Suur võidupüha

"Kongress lausa pakatab praegu soovist teha kõik meie suhete lõhkumiseks. Obama administratsiooni alustatud asi jätkub. Aga meie oleme taoliste rünnakutega harjunud ja teame, kuidas neile reageerida," kommenteeris ta Ameerika parlamendisaadikute Venemaa-vastast algatust.

Lavrov lisas, et kinnitas president Putini korraldusel, et Trumpile saadetud küllakutse võidupüha pidustustele on endiselt jõus. "President Trump uurib seda asja. Loodame, et kui selline võimalus tekib, on võimalik hakata pidama täismahus dialoogi," ütles ta.

Demokraatide süüdistused on absurdsed

Demokraadid jätkavad tema kritiseerimist Lavroviga kohtumise pärast, kes on nimetanud absurdseks mõjuka kongresmeni Adam Schiffi avaldusi, kes pidas Venemaa ministri kohtumist Trumpiga "Vene propaganda võiduks".

"Kui härra Schiff iseloomustab nii mis tahes teise riigi jaoks elementaarseid kontakte välisministrite tasandil ja välisministri vastuvõtmist võõrustajariigi presidendi poolt /.../ võib juhtuda, et varsti süüdistatakse meie diplomaate selles, et me võtame dopingut, ja nõutakse meie karistamist kriminaalkorras. Selle härra Schiffi seisukoha absurdsus on mulle silmanähtav, ja ma olen kindel, et see on seda ka igale teisele terve mõistusega inimesele," märkis ta.

USA president Donald Trump ise nimetas aga kohtumist Lavroviga "väga heaks". "/.../ Ootan meie dialoogi jätkumist lähitulevikus!" kirjutas ta oma lehel ühismeedias.

Venemaa ja USA vajavad ärinõukogu

Venemaa välisminister Sergei Lavrov saabus kiirvisiidile Washingtoni teisipäeval, 10. detsembril.

Washingtonis kohtus ta ka oma kolleegiga, USA riigisekretäri Mike Pompeoga, kellega arutas ärinõukogu moodustamist majanduskoostöö edendamiseks.

Глава МИД РФ Сергей Лавров (слева) и госсекретарь США Майк Помпео
POOL
Venemaa välisminister Sergei Lavrov (vasakul) ja USA riigisekretär Mike Pompeo

"/.../ Ma pean silmas konsultatiivse ärinõukogu moodustamist, kuhu kuuluksid eraettevõtete juhid, igast riigist seitse kuni kümme inimest. Sellel nõukogul oleks nii Moskva kui ka Washingtoni toetus," ütles Lavrov.

Lugege lisaks:

Tagid:
töövisiit, Washington, Sergei Lavrov, Venemaa
Samal teemal
Lavrov nimetas Venemaa meedia õiguste rikkumise peamise eesmärgi välismaal
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde