Pranstusmaa president Emmanuel Macron ja USA riigipea Donald Trump

NATO tippkohtumine: presidendid Trump ja Macron olid Venemaa asjus ühel meelel

(Uuendatud 17:42 04.12.2019)
Kuni Eesti avalikkus mõistatab, millest peaminister Jüri Ratas NATO tippkohtumise vastuvõtul 3. detsembril Suurbritannia kuninganna Elisabeth II-ga kõneles, üritab tema kaitseminister paika panna vaenlaste nimistut.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Erimeelsused Pransusmaa presidendi ja USA presidendi vahel kujunesid 3. ja 4. detsembril Londonis toimunud NATO tippkohtumise tähtsaimaks ja kõige vaatemängulisemaks sündmuseks. Küll aga olid Emmanuel Macron ja Donald Trump ühel meelel vajaduse osas Venemaaga dialoogi arendada.

"Ma arvan, et oleks hea Venemaaga suhteid parandada," sõnas Trump. "Ajasin seda rida oma valimiskampaanias. Pean silmas seda, et rääkisin sellest suurtel staadionitel ja nägin, et inimestele see meeldib."

Macron on varem samas võtmes rääkinud dialoogist Venemaaga ning väitnud ka, et ta ei pea Venemaad ja Hiinat lääne põhivaenlasteks, vaid esikoht selles nimekirjas kuulub rahvusvahelisele terrorismile.

Президент Франции Эммануэль Макрон
© REUTERS / POOL New
Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, avaldas Emmanuel Macron mõne aja eest kahtlust NATO "vaimsetes võimetes", mispuhul ametivend Trump teda Londonis kritiseeris, nimetades Prantsusmaa riigipea sõnu sügavalt solvavaiks.

Трибуна в зале для пресс-конференций штаб-квартиры НАТО.
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Vaatlejad täheldavad ka üldist toonimuutust Trumpi allianssi puudutavates ütlustes ja tema heakskiitu eurooplastest liitlaste kavatsusele oma kaitsekulusid jätkuvalt kasvatada, mis "teeb NATO veelgi tugevamaks, vägevamaks kui kunagi varem". Aga erinevalt Euroopa riikidest kaldub Washington alliansi tugevdamisel kõige tähtsamaks pidama "Hiina suunda".

Trumpi ja Macroni seisukohtade ühtelangevus vajaduse osas Venemaaga suhteid parandada lööb rööpast välja paljudki NATO idapoolsed liitlased. Kahtlused, kartused ja meeltesegadus ilmselgete erimeelsuste tõttu alliansi ladvikus võivad pärast Londoni tippkohtumist ja Trumpi "rahustavaid" sõnavõtte oma teravuse kaotada. Aga selgusetust selles, keda nimelt peetakse nüüd "kõige põhilisemaks vaenlaseks", mõjuvad liitlastele vähemalt sama jaheda dušina. "Nooremad" partnerid ihkavad lihtsust ja selgust.

Министр обороны Эстонии Юри Луйк
© Estonian Defence Forces
Eesti kaitseminister Jüri Luik

Näiteks Eesti kaitseminister Jüri Luik lausus Londoni tippkohtumise eel: "Me peame ausalt ütlema, et kui Venemaa on oht, siis ta on oht. Pole mingit mõtet seda varjata ega üritada seda ilustada."

Täismahus artiklit saab lugeda portaali venekeelsest osast.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Venemaa, Emmanuel Macron, Donald Trump, tippkohtumine, NATO
Samal teemal
Kulukas lõbu: tänu Trumpile kasvab Eesti panus NATO eelarvesse
Trumpi nõunik: NATO ei vaja Ukraina pärast konflikti Venemaaga
Macron tunnistas "NATO aju" surnuks ja kutsus Euroopat üles ärkama
NATO idarindel
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde