Трибуна в зале для пресс-конференций штаб-квартиры НАТО.

Aastapäev surnud ajuga - kas Venemaal on NATO erimeelsustest kasu

(Uuendatud 17:40 03.12.2019)
Emmanuel Macroni sõnutsi "ajusurmas" oleva Põhja-Atlandi liidu juhid arutavad põletavaid probleeme. Raske öelda, kas NATO 70. aastapäevale pühendatud tippkohtumisel on võimalik pidulikku meeleolu säilitada.

TALLINN, 3. detsember — Sputnik. Vastuolusid on kogunenud nii palju, et üritus hoitakse igaks juhuks uudishimulikest silmadest eemal – 30 kilomeetri kaugusel Londoni kesklinnast. Seda, kas aastapäev võib muutuda mälestusteenistuseks, uuris RIA Novosti.

Ajusurm seitsmendal elukümnendil

"The Grove Resort asub kolmesajal aakril maalilises Hertfordshire" maakonnas: see on paik esmaklassiliseks viietärniliseks puhkuseks." Nii reklaamitakse asutuse ametlikul veebisaidil 28 kilomeetri kaugusel Londoni kesklinnast asuvat hotelli, kuhu NATO juhid kogunevad.

Nende teenistuses on parimad spaakompleksid, golfiväljakud ja restoranid. Kuid suure tõenäosusega ei jää meelelahutuseks aega - on kuhjunud palju probleeme ja neid tuleb vähemalt arutada, isegi kui lahendamine mõeldamatuna näib.

"Euroopa seisab kuristiku äärel," ütles Prantsuse riigipea Emmanuel Macron hiljuti, märkides, et EL peaks kehtestama ennast mitte ainult majandusliku, vaid ka geopoliitilise jõuna, vastasel juhul "võime kaotada kontrolli oma saatuse üle".

Samuti kahtles ta NATO harta viiendas artiklis, mille kohaselt "relvastatud rünnakut ühele või mitmele liitlasriigile Euroopas või Põhja-Ameerikas peetakse rünnakuks kogu bloki vastu". 70 aasta jooksul on seda kohaldatud vaid ühel, küllaltki küsitaval korral – pärast 2001. aasta terrorirünnakut Ameerika Ühendriikide vastu.

Liitlased vaidlesid Macronile teravalt vastu: liit olla endiselt elujõuline. Sellest hoolimata saavad kõik aru, et raskusi on piisavalt.

"Tippkohtumine toimub juubeliaastal, kuid see mitte ainult ei aita tõsiseid erimeelsusi siluda, vaid vastupidi, need on võtnud väga terava vormi," ütles vestluses RIA Novostiga Venemaa Teaduste Akadeemia Euroopa Instituudi Euroopa julgeolekuosakonna juhataja Dmitri Danilov.

Esitatud küsimused vajavad põhimõttelisi lahendusi. Viimasel NATO ministrite kohtumisel Brüsselis olid aga vastused Macroni märkustele üsnagi ebamäärased, ütles Danilov.

Mõeldamatu aastapäev

Intervjuus Suurbritannia väljaandele The Economist kritiseeris Macron ka Euroopa peamist atlandiülest partnerit – Ameerika Ühendriike.

Tema sõnul on liit olemas ainult tänu "viimase abinõu tagajale".

"Peame NATO tegelikkuse ümber hindama, pidades silmas USA pühendumust organisatsioonile," ütles ta.

"Viienda vabariigi" juht meenutas, kuidas Donald Trump eelmisel aastal tippkohtumise peaaegu nurjas, rünnates partnereid kaitsekulutuste-teemalise kriitikaga. Ja seejärel ähvardas ta organisatsioonist täielikult lahkuda.

USA meedia, viidates Pentagoni allikatele, teatas, et Trump kavatseb vähendada NATO eelarvesse tehtavaid sissemakseid 22 protsendilt 16 protsendile. Säästetud vahendid suunatakse väidetavalt Gruusia ja Ukraina abistamisele, mis on siiski bloki huvides.

Ja veel, Macroni sõnul on Trump esimene Ameerika riigipea, kes ei jaga "Euroopa projekti" ideed. Kõik see, rõhutas president, toimub ajal, mil Euroopa on vastamisi Hiina tõusuga, Venemaa ja Türgi autoritaarsuse kasvuga ning sisemiselt ebastabiilne.

Viis aastat tagasi oli kõik see mõeldamatu, kaebas Macron.

Ühtsus seatakse üha enam kahtluse alla ning liit kui julgeolekut tagav organisatsioon hääbub, selgitas RIA Novosti politoloogiadoktor, Peterburi Riikliku Ülikooli professor Natalja Jerjomina.

"Ühest küljest on NATO endiselt suurim sõjalis-poliitiline blokk maailmas, kuid organisatsioonis ristuvad paljud erinevad huvid," väidab ekspert.

"Kuni valitses üheselt mõistetav välispoliitiline ja geopoliitiline olukord, kahe ideoloogilise leeri vastandumine, oli liit ühtne, rahaliste ressurssidega ei olnud probleeme, Ameerika Ühendriigid käitusid vaieldamatu juhina."

Nüüdseks on kõik teistmoodi.

Türgi faktor

Tippkohtumise üks olulisi teemasid on Türgi. Türgi liider Recep Tayyip Erdogan vaid lisas õli tulle. Ta sinatas Champs Elysee peremeest ja seadis Pariisi tähtsuse organisatsioonis kahtluse alla.

"Ma ei tea, mis on Prantsusmaa roll NATO-s, kuid Türgi on alliansi jaoks väga oluline," ütles Erdogan, "Macron teatas NATO "ajusurmast". Kallis Macron, kontrolli kõigepealt omaenda aju, sest selliseid avaldusi esitavad ainult need, kellel endil, nagu sinulgi, on aju surnud."

NATO-le pretensioone esitades pidas Macron muu hulgas silmas Ameerika vägede väljaviimist Süüria kirdeosast ja Washingtoni tegelikku loobumist piirkonnas asuvate kurdi liitlaste toetamisest. Sammus ei lepitud eelnevalt Euroopa partneritega kokku ja see avas tee Türgi vägede pealetungiks Süüria põhjaossa.

Ankara teatas vastuseks liitlaste katsetele Türgi armee tegevust takistada, et nad ei toeta kava kaitsta Poolat ja Baltimaad Venemaa eest enne, kui Türgil lubatakse kurdide vastaseid operatsioone läbi viia.

Lisaks on hästi teada, millist nördimust põhjustas Washingtonis liitlase otsus osta Ameerika patriootide asemel Vene õhutõrjesüsteem S-400.

Türgi on Dmitri Danilovi sõnul organisatsiooni oluliste lahkarvamuste sõlmpunktis. "Türklased avaldasid arvamust, et NATO peaks täitma oma missiooni ja tagama kollektiivse kaitse, pidades silmas kõigi liitlaste ja mitte ainult idatiiva julgeolekut," ütleb ta. Ankara on valmis blokeerima alliansi jõupingutused idapoolse suutlikkuse ja operatiivtegevuse tugevdamiseks.

"Olukord on väga tõsine, kuna probleeme on palju: suhted Venemaaga, Euroopa - USA - Türgi kolmnurk ning NATO põhimõtteline sõjaline planeerimine, arvestades, et Ankara on hädavajalik liitlane," lisas agentuuri vestluspartner, rõhutades, et pole selge, kuidas tekkinud sõlme lahti siduda.

Hiina, kosmos ja terrorism

Eeldatakse, et Põhja-Atlandi alliansi liikmesriikide juhid määratlevad kosmose uue operatsioonidepiirkonnana.

See ei puuduta mitte ainult sõjalis-tehnilist valdkonda. Danilov täpsustab, et kosmosesüsteeme pakuvad NATO-le nüüd ja ka tulevikus Ameerika Ühendriigid.

"Tõsiste atlandiüleste vastuolude taustal tähendaks ülalmainitud otsuse vastuvõtmine Euroopa jaoks tõenäoliselt veelgi suuremat sõltuvust Washingtoni strateegiast," rõhutab ekspert.

Hiina tõus on strateegiline küsimus, mida samuti tähelepanuta ei jäeta. Pekingi tugevnev positsioon maailmaareenil teeb muret NATO riikidele mõlemal pool Atlandi ookeani.

Ameerika Ühendriigid lisasid ka Hiina peamiste julgeolekuohtude nimekirja ja EL määratles Hiina RV oma strateegilise ja majandusliku konkurendina.

Enne tippkohtumist tuletas end meelde ka rahvusvaheline terrorism. 29. novembril suri Londoni sillal noaga relvastatud äärmuslase käe läbi kaks Cambridge"i ülikooli lõpetanut.

Kahekümne kaheksa-aastane ründaja oli juba terrorismis süüdi mõistetud, kuid ta vabastati aasta tagasi ennetähtaegselt.

Näib, et nii tõsise ohu vastu võiks konsolideeruda. Jõupingutuste ühendamist takistab aga ideoloogiline vastasseis Moskvaga, märgib Natalia Jerjomina.

Venemaad peetakse endiselt ohuks

"Just Venemaa võitleb tõhusalt islamiradikalismi vastu, eriti Süürias. Tahes-tahtmata tuleb teha koostööd ohtu kujutava riigiga," jätkab agentuuri vestluspartner. NATO-t ümbritsev ideoloogiline raamistik on siin tõsiseks takistuseks.

Lisaks on ka allianss ise eripalgelisemaks muutunud. "Liit hõlmab endiste sotsialismimaade leeri oma ajaloolise kogemusega, mis on Lääne-Euroopa ideoloogiaga suuresti vastuolus," osutab Jerjomina. Sellised riigid kipuvad tegema tihedamat koostööd Washingtoniga, samal ajal kui Euroopa juhid tahavad julgeoleku vallas suuremat iseseisvust.

Dmitri Danilov nõustub selle seisukohaga. "Ideoloogia ei võimalda muuta arvamust Venemaast kui ohust, sest otsus peaks olema ühehäälne, sealhulgas ka praktilise koostöö seisukohast lähtudes," usub ta.

Ekspert meenutab: viimasel tippkohtumisel nõudis Ameerika president, et NATO kui organisatsioon tervikuna terrorismivastase koalitsiooniga liituks. Ja nüüd räägib Prantsuse riigipea Venemaa ohuga liialdamisest.

On palju tõsisemaid väljakutseid – kasvõi seesama terrorismivastane võitlus, mis viimase paarikümne aasta jooksul kogu maailma muutnud on. Macroni sõnul on antud vallas Venemaad kaasamata praktiliselt võimatu ühiselt tegutseda.

Moskva jaoks on praegune olukord mitmetähenduslik. Ühest küljest soodustavad vastuolud venevastast hüsteeriat.

Teisest küljest, kui alliansil on probleeme, tähendab see, et mõneski piirkonnas on Venemaast saamas väga oluline partner, globaalpoliitika valdkonna peamine osapool.

Lugege lisaks:

Tagid:
NATO tippkohtumine, Venemaa, USA, Euroopa Liit, NATO
Teema:
NATO tippkohtumine (26)
Samal teemal
"Pea peale pööratud" — ekspert selgitas, miks Venemaad on NATOle ohuks nimetatud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde