Süüria president Bashshār al-Assad

Kolmanda maailmasõja mudel: Assad Süüria konfliktist, USA poliitikast ja rändeprobleemist

153
(Uuendatud 23:17 11.11.2019)
Süüria president Bashar al-Assad rääkis eksklusiivintervjuus RT-le oma riigis rahuliku elu taastamise käimasolevatest protsessidest, suhetest Venemaa ja Türgiga ja oma positsioonist lääne vaenuliku tegevuse suhtes.

TALLINN, 11. nov — Sputnik. Lääne meedia ei ole huvitatud reaalse info saamisest ega objektiivsete andmete esitamisest — tal on vaja sensatsiooni, teatas Süüria president Bashshār al-Assad intervjuus Afshin Rattansile RT telesaates.

Härra president, nagu teada, ei ole te juba poolteist aastat intervjuusid andnud. Miks te otsustasite seda nüüd teha?

Meil on väga hea meel teid Süürias näha. Sündmused maailmas tervikuna, regioonis ja Süürias pärast Türgi sissetungi on minu kodumaa jälle esiplaanile tõstnud. Seda esiteks.

BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto
© AFP 2019 / Mohamed al-Bakour

Teiseks arvan ma, et maailma ja eriti lääne avalik arvamus on viimastel aastatel muutunud. Inimesed saavad aru, et ametlikud isikud on andnud neile väga palju valesid andmeid selle kohta, mis toimub siin regioonis, Lähis-Idas, Süürias, Jeemenis... Nad teavad, et siin on valet, kuid ei tea tõde. Minu meelest on käes aeg rääkida sellest tõest.

Ja kolmandaks: ma olen andnud palju intervjuusid lääne meediaväljaannetele, kuid nad ei püüa saada mingit reaalset infot — neile on vaja sensatsiooni. Nad ei püüa oma auditooriumile objektiivselt edastada pilti maailmas toimuvast. Seetõttu pole ma mitu aastat intervjuusid andnud.

Mis siis ikka, teel lennujaamast linna nägime, et siin käib taastamisprotsess... Aga kui palju sõdureid ja rahulikke elanikke on teie riigis saanud alates 2011. aastast surma ja haavata? Kui palju inimesi on pidanud ümber asuma?

Stabiilsus, mida te siia saabudes olete Damaskuses viimase 24 tunni jooksul märganud, on nende ohvrite vili, mille on toonud üle saja tuhande Süüria sõduri, kes on andnud oma elu või saanud vigastusi. Sellepärast näetegi nüüd stabiilsust ja taastamist.

Kas te teate, et NATO riikide meedia seostab teie valitsust ja teid ennast keemiarünnakutega... Tuletame meelde 21. augustit 2013 Ghoutas. Kas teie valitsus kasutas Ghoutas tollel päeval — 21. augustil 2013. aastal — keemiarelva?

Kui rääkida sellest kuupäevast, siis siin on huvitav üks asi: see on ka see päev, millal saabus Damaskusesse esimene rahvusvaheline delegatsioon, kes sõitis Süüriasse juurdlust läbi viima... Nii et, loogiliselt arutades, isegi kui Süüria armeel oleks olnud keemiarelv ja ta oleks tahtnud seda kasutada, ei oleks ta tollel päeval selle peale välja läinud. Seda esiteks.

Teiseks leidis kogu see vahejuhtum aset ainult lääne ametiisikute kujutluses — seda lugu kasutati ettekäändena kallaletungiks Süüriale. Vaat mida ma tahan öelda. Nad ei ole esitanud mingeid olulisi tõendeid, ning on olnud palju aruandeid, mis on need teated, need süüdistused ümber lükanud... Süüria armee ei ole kunagi keemiarelva kasutanud.

Fernando Arias Gonzálezel, OPCW (Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon — toim) praegusel juhil, näikse nüüd endal olevat probleeme paljastajatega... OPCW endine peadirektor Ahmet Üzümcü, kelle järelevalve all hävitati Süüria keemiaarsenal, on teatanud lünkadest, ebaselgetest kohtadest ja andmete lahknevusest selles küsimuses...

Kas lünkadest meie aruandes?

Jah.

Miks nad seda kõike siis ei näita? Selliseid oletusi on tehtud alates 2013. aastast. Sellest on möödas juba kuus aastat. Kas nad tõesti ei suuda neid ikka veel tõendada? Iga kord, kui nad süüdistavad Süüriat keemiarelva kasutamises, tekib küsimus: kas tõesti on võimalik kogu läänemaailma nii valvsa pilgu all seda ikka ja jälle kasutada?

Üleüldse puudub kogu sellest loost ratsionaalne iva. Pealetungi ajal ei ole meil keemiarelvaga midagi peale hakata. Keemiarünnakutest räägivad nad ainult siis, kui me peale tungime, aga mitte siis, kui me kaotame. Sellist relva on mõtet kasutada just nimelt positsioonide loovutamisel, aga mitte kuidagi pealetungil.

Kas vastavad tõele teated, et videotõendeid on manipuleeritud ja keemiarelva kasutamine leidis tõepoolest aset, kuid seda tegid niinimetatud ülestõusnud Saudi Araabia võimude abiga?

Jah, selliseid materjale on YouTube'is küll ja te saate nendega tutvuda. Korraldati täiemastaabiline lavastus ja mõned selle osatäitjad esinesid ohvrite rollis hulga "vahejuhtumite" käigus, mis on seotud nii keemiarelvaga kui isegi pommitamistega... Mees teeskleb ohvrit, aga pärast võtteid tõuseb jalule nagu poleks midagi juhtunud ja liigub probleemideta — see on YouTube"is üleval. Seal on kõik hästi näha. Me võime esitada teile tõendeid.

Aga mingeid muid tõendeid peale nende ju ei ole. Valged Kiivrid, kellel on Suurbritannia valitsuse toetus Briti välisministeeriumi näol ja kes said hiljuti lisarahastust Trumpi administratsioonilt, kinnitavad, et kõnealused videosalvestised on täiesti tõetruud ja nende autorid on 2018. aastal päästnud teie riigis 150 000 inimest.

Jällegi, nende väidetavate Valgete Kiivrite "inglite" hulgas vilksatab ka nende nägusid, kes on kuulunud Al-Qā'idah* ridadesse. Neid on selgesti näha, kujutised on üsna teravad. Kaadritest on näha ka seda, kes raius inimestel päid maha, ja seda, kes sõi tapetud sõduri südant. Kõike seda saab kerge vaevaga internetist leida. Mitte keegi meie regioonis ei usu neid Valgete Kiivrite PR-kampaaniaid. Nad on An-Nuşrah* tiib.

Vaatamata sellele, et "globaalne Lõuna", teie ja teie ministrid peate loomulikuks süüdistada NATO riikide valitsusi Al-Qā'idah* või Islamiriigi toetamises, võivad televaatajad, kes vaatavad seda intervjuud NATO riikides, pidada selliseid avaldusi naeruväärseks... Miks võis Briti valitsusel või Obama administratsioonil tekkida tahtmine toetada Al-Qā'idah't* ja ISISt*? Kuidas teie arvate?

Miks? Vaadake näkku faktidele. Alustame sellest, et sellest hakkasid esimestena rääkima Ameerika ametiisikud (sellised nagu John Kerry, Hillary Clinton ja paljud teised)... Nad rääkisid USA rollist Al-Qā'idah* toetamisel Afganistanis. Nende eesmärk oli kasutada seda rühmitust Nõukogude Liidu vastase võitluse vahendina... Nad on sellest ise rääkinud. Nii ongi neil kombeks tegutseda — mitte meie pole seda välja mõelnud.

Miks nad tegid sellise vea isegi pärast 11. septembrit (2001 — RT)?

Sest Ameerika poliitika tervikuna põhineb katse-eksituse meetodil.

Praegu seisneb USA probleem selles, et nende vaatevinklist peavad nad sõda ellujäämise nimel, sest on kaotamas oma hegemooniat. Ja nad on otsustanud võidelda Venemaaga, Iraaniga, Süüriaga — igaühega, kes ütleb "ei".

Isegi liitlastega, isegi lääne valitsustega, kui need ütlevad "ei". Ja neil on vaja "vahendeid". Nad saatsid oma armee Iraaki, kuid said aru, et see idee ei töötanud. Kaod olid suured ja selle eest tuli maksta isegi Ühendriikide sisepoliitikas.

Nii et neil on palju lihtsam kasutada kolmandat poolt. Al-Qā"idah* ongi see kolmas pool võitluses Süüria, Venemaa ja Iraani valitsusega. Vaat miks nad kasutavad sellist lähenemist. Ja on ju ka tõendeid. Kuidas Islamiriik 2014. aastal äkitselt tekkis? Lihtsalt tühjale kohale.

Korraga Iraagis ja Süürias, pealegi Ameerika relvadega! Siin on kõik arusaadav. Kuidas neil õnnestus Ameerika lennuväe järelevalve all vedada Türki miljoneid barreleid naftat? Kuidas? Asi on selles, et ameeriklased tahtsid neid kasutada Süüria armee vastu. Seda ei ole rääkinud meie, vaid ameeriklased, ja faktid kinnitavad kõike.

Aga kas te jagate Vene poole põnevat versiooni selle kohta, et USA veab iga kuu salakaubana Põhja-Süüriast välja rohkem kui 30 miljoni dollari väärtuses naftat? See on ju Trumpi vahetusraha Genfi läbirääkimistel? Miks USA kui nafta netoeksportija võib olla huvitatud selle ressursi mahtudest sellises summas?

Sellest ajast peale, kui islamiriiklased hakkasid 2014. aastal tegelema Süüria naftavarude röövimisega ja nafta salakaubaveoga, on neil olnud kaks partnerit: Erdoğan koos kaaskonnaga ja USA — Luure Keskagentuuri või veel kellegi isikus...

Isegi siis, kui mõned kurdid hakkasid Süürias ebaseaduslikult naftat ammutama, olid nende partneriteks samuti ameeriklased, kes müüsid seda kildanafta sildi all.

Ameeriklased püüavad alati nii või teisiti teisi riike paljaks röövida, võttes neilt ära nii nafta, raha kui ka üldse finantsressursid. Selline on nende ajalooline roll vähemalt Teise maailmasõja lõpuaegadest saadik.

Kui tõenäoline see on, et sõda algas suuresti Euroopat Lähis-Ida maagaasiga varustava torujuhtme ehitamise projekti pärast?

See kõlab üsna tõenäoliselt. Projekt torujuhtme ehitamiseks idast läände — Iraanist Iraagi ja Süüria kaudu Vahemere äärde — oli tõesti olemas. Kuid see ei ole ainus tegur.

Ärge unustage, et USA peab sõda kogu ülejäänud maailmaga. Vana maailmakord, mis on kujunenud pärast Teist maailmasõda, on ju oma aja ära elanud. Ühepooluselise maailma mudel enam ei tööta. On märgata hulka tõusvaid riike nagu Venemaa, Hiina, India ja teised. Kuid maailma liidrirolli asjus ei soovi USA kedagi tunnistada oma partneriks — isegi Suurbritanniat, Prantsusmaad ja teisi suurriike.

Kõige järgi otsustades on USA ja Euroopa suurriigid jätnud järele katsed purustada teie valitsus õhulöökidega... Seejuures said NATO riikide meedias sensatsiooniks teated Abū Bakr al-Baghdādī likvideerimise kohta Idlibi provintsis. Kas te oletate, et al-Baghdādī oli tegelikult ette valmistatud USA poolt siis, kui teda hoiti Abu Ghraibi vanglas, mis asub Iraagi territooriumil?

Ameeriklased hoidsid al-Baghdādīt oma vanglates, oma järelevalve all, ja nemad ise lasksid ta vabaks — mida nad ei oleks hakanud tegema, kui nad ei oleks talle ette näinud teatud rolli.

Ja ennäe, al-Baghdādīst saab ühtäkki kõigi maailma moslemite isehakanud kaliif. Selleks rolliks olid ta ette valmistanud ameeriklased ja me ei usu hiljutist lugu tema kõrvaldamisest. Võib-olla on ta tõesti tapetud, aga mitte seoses sellega, mis on teatatud. Kogu see lugu algatati selleks, et "kinni mätsida" fakt USA tihedast koostööst terroristidega viimastel aastatel, õigemini aastakümnetel. Ilmne katse kustutada kõigil mälu — nagu ulmefilmides.

Aga võib-olla otsustasid nad korraldada omamoodi Islamiriigi* rebrandingu, et omistada sellele sellise mõõduka organisatsiooni staatus, mis sobib korduskasutamiseks turul — Süüria valitsuse vastu.

Teatatakse, et Suurbritannia valitsus jätab endised ISISe* võitlejad ilma Briti kodakondsusest. Samal ajal käivad Idlibi provintsis lahingud, milles osaleb Vene lennuvägi. Millal õnnestub taastada kontroll selle territooriumi üle? Kas nähakse ette amnestia neile, kes püüdsid teie valitsust kukutada?

Idlibi provintsi vabastamine sõjaliste vahenditega võtab veidi aega, aga kõigepealt kavatseme anda tsiviilisikutele võimaluse rajoonist lahkuda. See toimub ka praegu. Kuid neil ei võimaldata takistamatult lahkuda valitsuse kontrolli all olevatele territooriumidele ja nad on sunnitud sinna välja jõudma salaja. Iga nädal hiilivad mõned perekonnad sedasi meie juurde. Soov lahkuda Idlibist võib ähvardada neid surmaga.

Aga kas nad pürgivad lõunasse või läände, Euroopa poole?

Lõunasse, valitsuse kontrolli all olevatele territooriumidele, samuti itta. Meile on väga oluline võimaldada rahulikel elanikel lahkuda, et nad ei kannataks.

Rääkige palun teie ja Süüria Demokraatlike Jõudude vahel sõlmitud lepingu iseloomust. NATO riikide meedia serveerib paljusid Süürias tegutsevaid organisatsioone positiivsete kangelastena. Kas jutt käib mingist volituste jagamisest? Mida Süüria Demokraatlikud Jõud endast kujutavad?

Kas SDF? Üldine mõte seisneb selles, et taastada täielik kontroll territooriumide üle, kuhu siseneb Süüria armee, tagades valitsuse kohustuste täitmise. Kokkuleppes käib jutt aga SDFi positsioonide ümberpaigutamisest 30 kilomeetri võrra lõuna poole, et jätta Türgi ilma ettekäändest tungida Süüriasse.

Ütleme nii, et praegu on meil üleminekuperiood, mille jooksul SDFi võitlejatele jäetakse relvad alles. Me oleme teinud neile ettepaneku astuda Süüria armee ridadesse. Mõned on keeldunud, aga mõned on hiljuti väljendanud nõusolekut.

Kas kurdi formeeringud on kõigi nende aastatega lihtsalt ära väsinud? Te saate ilmselt aru, et nad on saanud raha USA käest, LKA käest... Aga nüüd võtate nad tagasi...

Esiteks, SDF ei koosne ainult kurdidest. Selles ühenduses on lisaks kurdide omadele ka araablaste ja muid formeeringuid. Teiseks moodustavad SDFi koosseisu kuuluvad kurdid ainult väikese osa kurdi elanikkonnast, aga suurem osa saab valitsusega hästi läbi ja toetab seda.

Mis puutub nendesse kurdidesse, kes kuuluvad erakonda Demokraatlik Liit, siis just nendele on USA andnud avalikku toetust, relvastust ja finantsabi ning just koos nendega on ta tegelnud nafta salakaubandusega. Nad on, ütleme otse, USA käsilased. Enamik neist. Ma ei ütle, et kõik, sest kõiki ma lihtsalt ei tunne. Kuid viimastel aastatel on nad tegutsenud nii: alguses kutsusid ameeriklased kohale ja palusid neil jääda, seejärel said vihaseks, kui need otsustasid ära minna, — ja vaat hiljuti keeldusid astumast Süüria armeesse.

Kas teie arvamus SDFi kohta erineb sellest, mille ütles välja härra Erdoğan?

SDFi kohta? Erdoğanil on oma tegevuskava ja selles on kaks osa: tema isiklikud eesmärgid, mis on seotud Moslemi Vennaskonnaga, ja ülesanded, mis seisavad tema kui USA marioneti ees. Esimest ühitatakse teisega.

Ma tahan esitada teile küsimuse taastamistööde kohta. Mõned ütlevad, et Süüria hakkab liiga palju sõltuma Hiinast ja Iraanist. Hinnanguliselt käib jutt 230 miljardist dollarist. Kas te ootate, et kodumaalt lahkunud süürlased tulevad tagasi ja alustavad laialdasi ülesehitustööd? Kas see võib juhtuda nähtavas tulevikus?

Mitte niipea. Nagu te teate, kehtib meie suhtes embargo. Ameeriklased on viimasel kahel aastal teinud kõik selleks, et mitte lasta meie juurde tulla mitte ainult juriidilistel, vaid isegi füüsilistel isikutel, kes soovivad Süüriasse investeerida. Neile on öeldud, et nad satuvad siin embargo alla. Nii et paljud investorid kardavad suunata kapitali Süüriasse. Aga sõbralikud riigid nagu Hiina, Venemaa ja Iraan saavad muidugi Süüria taastamise protsessi prioriteetseteks osalisteks.

Briti luureteenistuse ülem Alex Younger on teie ja Vladimir Putini kohta öelnud järgmist: "Nad tahavad teha Süüriast kõrbe ja nimetada selle "rahuks". Inimlik tragöödia on südantlõhestav."

Ühelgi Briti ametnikul ei ole õigust otsustada ühegi maa humanitaarolukorra üle. Suurbritannia on osalenud invasioonis Iraaki, saanud kaasosaliseks üle pooleteise miljoni iraaklase tapmises, raketilöökides Süüria territooriumi pihta, embargos meie riigi suhtes, sadade tuhandete süürlaste tapmises. Lõppkokkuvõttes on London Washingtoni marionett. Nii et brittidel ei ole õigust arutada humanitaarolukorra üle üheski maailma riigis.

Viimane küsimus — valimistest. Kas Süürias tulevad 2021. aastal üldvalimised?

Tingimata. Eelmine kord oli kandidaate kolm, järgmine kord on neid nii palju kui palju on kandideerida soovijaid. Selliseid inimesi on mitu.

Loo täispikka versiooni saab lugeda meie saidi venekeelsest osast.

*Venemaal keelatud terroristlik organisatsioon

Lugege lisaks:

153
Tagid:
Venemaa, ISIS, USA, Türgi, Süüria, Bashar al-Assad
Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Samal teemal
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile
Süüria "keemiarünnaku" konflikt
Süüria hakkab naasma rahuaja elukorralduse juurde — video
Süüria võit ja kosuv ida: millest Putin Valdai klubis kõneles
Erdogan ähvardab avada piirid Süüria põgenikele
Võitsid kõik: miks Vene-Türgi Süüria kompromiss kõigile kasulik on
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde