Euroopa Parlamendi liige Nils Ušakovs

Ušakovs toetas europarlamenti selles, et Teises maailmasõjas on süüdi NSVL. Miks?

124
(Uuendatud 11:35 01.11.2019)
Euroopa Parlamendi liikme Nils Ušakovsi sõnul ei puutu Natsi-Saksamaa ja NSV Liidu võrdsustamine ja nende pidamine peasüüdlasteks Teise maailmasõja puhkemises Nõukogude sõdurite kangelastegu.

TALLINN, 1. november — Sputnik. Euroopa Parlamendi resolutsioon, milles võrdsustatakse Natsi-Saksamaa ja NSV Liit ja nimetatakse neid riike Teise maailmasõja peasüüdlasteks, on õige ega ole suunatud Venemaa vastu.

"Kui me hääletasime selle poolt, et mõistame hukka Stalini režiimi ja selle kuriteod, Molotovi–Ribbentropi pakti (1939. aasta augustis sõlmitud mittekallaletungileping Saksamaa ja NSV Liidu vahel — toim), siis… Molotovi–Ribbentropi pakt väärib tõepoolest seda, et temast räägitaks kriitiliselt. Kui me räägime Stalini režiimist, siis jah (ma toetasin seda resolutsiooni — toim)," selgitas poliitik oma seisukohta.

Празднование 9 мая в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
Nils Ušakovs võidupüha pidustustel Riia vabastajate monumendi juures

Ta lisas: "Kui seda püütakse siduda sellega, et see on Venemaa kritiseerimine, siis, poisid, millest üldse rääkida?"

Nõukogude sõdurite kangelastegu, kuid stalinismi kuriteod

Ušakovs on veendunud, et resolutsioon ei püüa alahinnata Nõukogude sõdurite kangelastegu ja nende võitu natsismi üle:

Samas on ta kindel, et 1939. aasta sündmused Poolas võimaldavad tõlgendada Natsi-Saksamaa ja NSV Liidu vastasseisu hoopis teisiti.

"Poolasse sisenesid alguses fašistlikud väed ja seejärel Nõukogude väed. See on fakt, et Brestis toimus ühisparaad — me ei ole seda välja mõelnud, need on kaadrid kroonikafilmist," teatas europarlamendi saadik.

Euroopa Parlament võttis tänavu 19. septembril vastu resolutsiooni "Euroopa mälestamise tähtsus Euroopa tuleviku jaoks". Selle poolt hääletas 535 parlamendiliiget, vastu 66, erapooletuks jäi 52.

Tekstis on rõhutatud, et Teine maailmasõda "algas 23. augustil 1939 Natsi-Saksamaa ja Nõukogude Liidu vahel sõlmitud mittekallaletungilepingu ehk nn Molotovi–Ribbentropi pakti ja selle salaprotokollide otsese tulemusena, kuna nende lepetega jagasid kaks maailmavallutuslike eesmärkidega totalitaarset režiimi Euroopa oma mõjusfäärideks".

Resolutsioonis on 31 korda mainitud Nõukogude Liitu, kommunismi ja stalinismi ning ainult 19 korda viidatud natsismile ja Natsi-Saksamaale. Dokumendis rõhutatakse vajadust suurendada teadlikkust kommunismi kuritegudest.

Euroopa Parlamendi Eesti saadik Yana Toom teatas, et ei osalenud hääletusel haiguse tõttu, kuid oleks hääletanud vastu, ja imestas ühe mõttekäigu üle.

Nii propageerivad Venemaa võimud resolutsiooni autorite arvates seisukohta, mille kohaselt Teise maailmasõja tegelikud vallapäästjad on Poola, Baltimaad ja lääneriigid.

Toom tunnistas, et pole selliseid Moskva-poolseid avaldusi kohanud.

Venemaa mõistis resolutsiooni hukka

Venemaa välisministeerium on resolutsiooni hukka mõistnud nimetades seda "revisionistlike väidete kogumiks" ja "jõhkraks ajaloovõltsimiseks".

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, on Ida- ja Kesk-Euroopa riigid teinud viimastel kümnenditel alatasa katseid panna Natsi-Saksamaa ja NSVL ühele pulgale. Tänu oma aktiivsele tegevusele eurostruktuurides algatavad ja "lobitavad" need riigid Euroopa Parlamendis, Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA), Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonis (OSCE) ja teistes organisatsioonides resolutsioone, mis on suunatud Teise maailmasõja tulemuste vastu ja NSVLi juhtrolli tunnustamise vastu võidus Hitleri üle.

Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov arvab sellega seoses, et paljude maailma poliitiliste jõudude lähenemine ajaloosündmuste tõlgendamisele on viimasel ajal muutunud nii spekulatiivseks, et sunnib tõestama ilmselgeid asju, mida on kinnitanud arhiivimaterjalid.

Venemaa juhtkond on korduvalt teatanud, et Baltimaade ühinemine NSV Liiduga 1940. aastal vastas tolle aja rahvusvahelise õiguse normidele, mistõttu ei saa juttugi olla mingisugusest Balti riikide "okupeerimisest" ja sobingust Natsi-Saksamaaga.

Lugege lisaks: 

124
Tagid:
ajalugu, natsism, Saksamaa, NSV Liit, Teine maailmasõda, resolutsioon, Euroopa Parlament, Läti, Nils Ušakovs
Teema:
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)
Samal teemal
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
9. mai - Suure Võidu aastapäev
Molotovi-Ribbentropi pakt
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde