Venemaa president Vladimir Putin ja Serbia president Aleksandar Vučić

Serbia president: ostsime Putini soovitatud Vene relvi

75
(Uuendatud 22:22 22.10.2019)
Serbia president Aleksandar Vučić tunnistas intervjuus Sputnik Serbiale, et Serbia relvajõududele osteti Venemaa presidendi Vladimir Putini soovitatud relvi.

TALLINN, 22. oktoober — Sputnik. Pärast seda, kui Venemaa peaminister Dmitri Medvedev külastas möödunud nädalavahetusel Belgradi vabastamise 75. aastapäeva pidustusi, rääkis Serbia president Aleksandar Vučić intervjuus Sputnik Serbiale, kuidas Venemaa aitab kujundada Serbia traditsioone, Venemaa peaministriga saavutatud kokkulepetest, Vene gaasist, laestvõetud Venemaa mõjust Serbia võimudele ja Kremli soovitusel relvade ostmisest.

Täna on ideaalne hetk teha kokkuvõtteid Venemaa peaministri Dmitri Medvedevi visiidist Serbiasse Belgradi vabastamise 75. aastapäeva tähistamisele.

Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile  Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni
© Sputnik / Михаил Климентьев

Visiit läks mitte lihtsalt hästi. Püüan vältida viisakaid formuleeringuid ja olla konkreetne - visiit läks paremini, kui me ootasime. Meie jaoks on oluline, et oleme kindlustanud mitte ainult koostöö, vaid ka meie siira sõpruse ja kõrgeima usalduse, mis meie vahel eksisteerib. Ärge unustage, et tähistasime Belgradi vabastamise 75. aastapäeva ...

Sellele tahtsimegi tähelepanu pöörata.

Meil ​​ei olnud varem sellist mälestamise kultuuri, mis areneb praegu. Seda on näha mitte ainult Teise maailmasõja veteranidest, vaid ka 90ndate aastate veteranidest, kes olid paraadil Batajnica lennuväljal.

Vestlesin nendega eraldi, rääkisin sadadega neist - need inimesed olid pärast seda, mida nad oma riigi ja oma rahva heaks tegid, rõõmsad, et keegi nende olemasolu meelde tuletas. Ma olen tänulik Venemaale, et ta aitas meil seda mälestamise kultuuri kujundada, mida me teeme üheskoos.

© Sputnik / Екатерина Штукина
Venemaa peaministri Dmitri Medvedevi visiit Serbiasse

Meie rahva poolt, kes me oleme proportsionaalselt palju kannatanud (oleme Euroopa enim kannatanud rahvaste hulgas), saavad kõik katsed ajalugu moonutada otsustava vastulöögi. Meie ülesanne on seda moonutamist vältida. Peame suhtuma austusega mitte ainult oma langenutesse, vaid ka meie elavatesse - nendesse, kes võitlesid meie riigi eest.

Olen Venemaale tänulik, et nad aitasid meid selles. Sain juba president Putinilt kutse 9. maiks, see on mulle suur au. See on midagi, mida te olete oodanud, vaadanud telerist ja ühel päeval juhtubki see teiega.

Президент РФ В.Путин и премьер-министр РФ Д.Медведев на военном параде в честь 73-й годовщины Победы в ВОВ
© Sputnik / Григорий Сысоев
Vene Föderatsiooni president - Vene Föderatsiooni relvajõudude kõrgeim ülemjuhataja Vladimir Putin sõjaväeparaadil, millega tähistati Moskvas Punasel väljakul 1941.-1945. aasta Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäeva. Vasakul on Serbia president Alexander Vucic, paremal Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu

Kui vaatasin koos president Putiniga paraadi (2018. aastal – toim.), jõudsime me ka Serbiale vajalikud Vene relvad välja valida. President Putin soovitas...

Kas "Pantsirit"?

Ma ei tahaks neist asjadest rääkida, kuid midagi oleme juba ostnud. Üht-teis tõsist. Kas sellest piisab? Muidugi mitte. Kuid see suurendab märkimisväärselt meie lahinguvalmidust.

Kõige rohkem olen ma uhke selle üle, et peaminister Medvedev kordas mulle kaks korda, et on uhke Serbia armee arengu üle.

Ja seda kinnitas vestluses meie kaitseministri Aleksandar Vuliniga ka Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu. Ma nägin tema (Medvedevi - toim.) üllatust, see on tohutu edasiminek. Samuti üllatas teda Belgradi areng. Viimati käis Medvedev siin 10 aastat tagasi ja ta ütles mulle, et see on täiesti teistsugune linn.

See on palju heakorrastatum linn, seal on nüüd palju rohkem korrastatud fassaade. Mis puudutab relvajõude – siis arvudest on kõik näha. Ma võiksin sellest tundide kaupa rääkida. Olen väga uhke.

Kuid tagasi mälestamise kultuuri juurde. Ma püüan järgmise aasta 7. mail korraldada ka siin "Surematu polgu", kus osavõtjate arv oleks palju suurem. Osalen isiklikult Belgradi rongkäigus. Kui president Putin mind kutsub, tahaksin minna uuesti Punasele väljakule oma vanaisa portreega.

Ma arvan, et see on normaalne, kuna me võitlesime koos venelastega ja vabastasime üheskoos Belgradi ning tähistasime seda üheskoos. Kuid paljud on unustanud, mida venelased nende heaks tegid...

Meie pole unustanud. Midagi ajaloost küll ununeb. Tulevad uued trendid, puhuvad uued tuuled. Inimesed mõtlevad palju rohkem iseendale, oma poliitilisele olevikule ja tulevikule, kui sellele, milleks nad valiti.

Seoses Medvedeviga saavutatud kokkulepetega ja Vene relvade hankimisega avaldati meile tugevat survet. Kirjutati, et Vucic ei täida läänele antud lubadusi? Millistest lubadustest on jutt?

Seitse aastat olen kuulanud, et ma olevat lubanud kellelegi iseseisvat Kosovot. Siis ma küsin: öelge mulle selle inimese nimi, kellele ma seda lubasin? Ühest piisab, pole isegi kahte vaja. See küsimus on adresseeritud neile, kes nii väidavad. Seitse aastat olen kuulanud seda väidetava reetmise lugu.

Olen reetur, kes viis Serbia tagasi Kosovosse mida Kurti (Albin Kurti - Kosovo poliitik, tõenäoline isehakanud Kosovo peaministri kandidaat - toim.) täna selle tõttu ründab.

Olen reetur, kes ei lasknud Kosovo põhjaosa politseil muutuda valdavalt albaanlastest koosnevaks, millega kõik teised selles riigis olid 2013. aastal valmis nõustuma.

Olen reetur, sest ma ei tahtnud nõustuda Brüsseli lepingu 14. punktiga, mille kohaselt pidi Serbia Kosovo ÜRO-sse lubama. Ja ainult sellepärast me seda tookord ei lubanud.

Olen reetur, sest väidetavalt mina kandsin Kosovo teema ÜRO-st üle EL-i. Kuid see juhtus 2009. aastal (see tähendab kaua aega enne Vučići võimuletulekut – toim.). Millised on siis minu reetmised?

Kirjutatakse, et nii teie kui ka opositsioon olete Venemaa kontrolli all. Kas see on nii?

Erinevalt paljudest teistest ajab Serbia oma sõltumatut ja suveräänset poliitikat ning ma olen Venemaale selle austamise eest tänulik. Ja ma olen tänulik kõigile maailmas, kes seda austavad.

Me austame ja armastame Venemaad, austame ja armastame Prantsusmaad, austame ja armastame paljusid teisi riike. Kuid meil on oma poliitika, oma tulevik ja me juhindume sellest.

Mida me Venemaaga ka ei teeks, segab neid meie vignac (Balkani brändi - toim.), mida me müüme ja gaas, mida me ostame...

Võib-olla märkasite, et Prahas Visegradi rühma viimasel tippkohtumisel ütlesin ma lääne ajakirjanikele: "Inimesed, mida te minult tahate? Et me ostaksime oma lojaalsuse näitamiseks gaasi kaks korda kallimalt? Seda me ei tee. Me ostame odavat gaasi (...)

Te olete võimas jõud, te saate mu homme maha võtta, aga et me maksaksime pooleteise-kahe miljardi asemel kolm või neli, et me võtaksime selle raha pensionäridelt ja arvestaksime maha medõdede palkadest, et keegi meid hiljem kiidaks, õlale patsutaks ja ütleks: "Tubli, Vučić!" — ei, seda ei tule mulle pähegi.

Töötasime venelastega selle kallal, mille kohta ma küsisin ja milles me varsti loodetavasti Aleksei Milleriga kokku lepime — Banatski dvori gaasihoidla laiendamine - 450 miljonist kuupmeetrist on meile vähe.

On olemas 750 miljoni projekt, kuid peame mõtlema, kas sellest piisab, kuna Serbia tööstus areneb kiiresti ja tarbib üha enam gaasi.

Venelased panevad seda tähele ja Serbia on muutumas nende jaoks üha olulisemaks turuks. Me peame suurendama oma gaasivarusid kahe kuni kolme miljardini. Kui Ungaril on kuus kuni seitse miljardit kuupmeetrit, peame ka meie suurendama.

Serbia president Aleksandr Vučić
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Selle visiidiga seoses oli minu jaoks huvitav, et suutsime pöörata tähelepanu paljudele konkreetsetele asjadele, milles me oleme juba kokku leppimas. Venemaa Raudteed peab koostama plaani ja projekti ning kui kõik läheb hästi, kirjutame märtsis alla lepingule ja märtsis-aprillis alustame Valjevost Vrbnicani, Montenegro piirini kulgeva raudtee ehitamist, õigemini rekonstrueerimist. Kas te mõistate, mida see Serbiale tähendab?

See on nagu Belgradi-Bari raudtee ehitamine 1960ndatel aastatel. Sellest saab hoopis teine ​​elu! Venemaa Raudteed töötab suurepäraselt, me pole veel nii hästi töötama õppinud. Nad ei hiline, töötavad kvaliteetselt ja täpselt. Nad töötavad nagu Šveitsi kell.

"Kas nad annavad selleks krediiti?"

Tõenäoliselt toimub selle rahastamine osaliselt eelarvevahenditest ja osaliselt krediidivahenditest. Täna pole meil sellega probleeme, nagu oli 10-15 aastat tagasi, kui kõik ütlesid meile: "Te ei maksa tagasi, sest olete juba niigi võlgu."

Täna selliseid probleeme ei ole, täna koostame me plaanid ja kõik see lisatakse 10 miljardilisse riiklikku investeerimiskavasse, mille me esitame 5.–6. detsembril pärast eelarve kooskõlastamist.

Президент Сербии Александр Вучич.
© Sputnik / Екатерина Штукина
Serbia president Aleksandar Vučić

Töötame pingsalt selle nimel, et näidata, kust me saime need 10 miljardit ja milleks me kavatseme selle järgmise 4–5 aasta jooksul investeerida. See on Serbia jaoks suur asi. Püüame igasse kogukonda viia veevarustuse ja kanalisatsiooni, juhtida kõikjale gaasi.

Kuidas te saate aru Medvedevi seisukohast - vajadusest järgida ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni nr 1244 (mille kohaselt on Kosovo Serbia osa - toim.) põhimõtteid ja samal ajal valmisolekust tunnistada Belgradi ja Priština vahelist lepingut?

Asi on selles, et see on nende kokkulepe, kes peavad kindlaks määrama oma tuleviku. Leping, millega keegi ei jää täielikult rahule. Kuid seda kokkulepet pole, ja toimuva põhjal otsustades ka ei tule. Ma teen kõik selleks, et kokkuleppele jõuda, kuid näen, et protsess ei liigu.

Esiteks tahaksid Serbia õrnad kõrvad alati kuulda seda, mis neile meeldib, isegi kui see pole tegelikkusega seotud. Kuid see on väiksem probleem. Teisest küljest ei taha albaanlased kuulda midagi, mis on seotud tõelise kompromissiga. Kolmas punkt: kõik, mida Serbiale läänest pakutakse, ei ole mingi kompromiss.

Olete avalikult öelnud, et lääs ei paku Serbiale Kosovo probleemi lahendamiseks midagi...

Ausalt öeldes oli Angela Merkel ühe Davosis toimunud vestluse ajal Serbia vastu äärmiselt aus. Ta ütles mulle ausalt: "Aleksandar, me ei saa nõustuda eraldamise, jaotamise ja uute piiride kehtestamisega."

Канцлер ФРГ Ангела Меркель и президент Сербии Александар Вучич
© Sputnik / Алексей Витвицкий
Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja Serbia president Aleksandar Vučić

Enne seda ütlesin ma talle, et piirid pole kindlaks määratletud. Meie jaoks on üks piir, Berliini jaoks teine. Venemaa jaoks - üks, USA jaoks - teine. Hiina jaoks - üks, Prantsusmaa jaoks - teine. Hispaania jaoks - üks, Suurbritannia jaoks - teine ​​( Venemaa, Hiina ja Hispaania ei ole tunnustanud Kosovo iseseisvust - toim.). Ma ütlesin neile - otsustame juba ükskord selle asja ära.

Ja mida teile vastati?

"Ei tohi! Kosovo on iseseisev riik oma praegustes piirides. Me mõistame teie probleemi, kuid praegu on meil vähe pakkuda. "

See tähendab et kõik on võimalik, kuid kas me peaksime Kosovot tunnustama?

Minu südametunnistus on puhas, sest võitlen alati ja kõikjal meie rahva ja meie riigi eest. Me pole teinud ühtegi otsust kellegi surve all. Ma ei vabastanud terroriste ega keelanud tähistada NATO Jugoslaavia vastu suunatud agressiooni aastapäeva.

Me tahaksime, et kuskil meie territooriumil oleks ka Kacanik, kus pole ühtegi serblast ja mis on kogu Euroopa ISIS-laste värbamise keskus (Kacanik on linn Kosovos). Horvaatia telekanal HRT nimetas 2015. aastal Kosovost rääkivas loos Kacaniki linnaks, mis on esikohal ISISe* terroristide osakaalu poolest elaniku kohta. Ükski serblane ei taha Tulevikus Kacanikus elada.

Paljud inimesed kujutavad ette, kui oluline see koht meie jaoks on ja nad ei saa väidetavalt isegi sõnades välja öelda sellist ketserlust, nagu mina.

Kosovo, USA ja Albaania lipud
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kas meil on mehhanisme, kuidas kaitsta serblasi Kosovos?

Me leiame alati jõudu serblaste kaitsmiseks pogrommide ja selle eest, mis neil tuli üle elada 90ndatel ja 2004. aastal (Kosovos toimunud suurima serblastevastase pogrommi aeg). Ma räägin sellest täie tõsidusega, mitte sellepärast, et ma ähvardan või et mul oleksid mingid plaanid. Me ei luba kellelgi oma inimesi tappa ega välja saata.

Kas Kosovo üle peetavate läbirääkimiste formaat võib muutuda? Mida te arvate näiteks rahvusvahelise konverentsi korraldamisest?

Ma pelgan rahvusvahelisi konverentse. Kuid kui see toimuks, peaksid seal muidugi osalema kõik juhtivad riigid. Olen selle poolt, et me räägiksime albaanlastega, et me prooviksime saavutada kompromissi. Ilmselt saaks see olema raske…

Üleskirjutus - Sputnik Serbia peatoimetaja Ljubinka Milinčić.

*ISIS - Venemaal keelatud terroristlik organisatsioon.

Lugege lisaks: 

75
Tagid:
intervjuu, poliitika, Vladimir Putin, relvastus, Venemaa, Aleksandar Vučić, Serbia
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Kosovos peeti kinni Eesti ajakirjanik
Serbia kinnitas Venemaale oma neutraliteeti
Serbia presidendivalimised võitnud Vučić: tänan Putinit ja Merkelit
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde