Kaitseminister Jüri Luik

Kaitseminister Luik möönis Venemaa mõju ja autoriteedi kasvu

102
(Uuendatud 16:58 17.10.2019)
Venemaa tegevus Süürias mõjutab tõsiselt piirkonna geopoliitilist olukorda ja viib Moskva autoriteedi kasvule, tunnistas Eesti kaitseminister Jüri Luik.

TALLINN, 17. oktoober — Sputnik. Venemaa roll Lähis-Idas kasvab vääramatult nagu ka tema mõju ja autoriteet. Moskva strateegia on selge: avaldada mõju kaugel väljaspool oma piire, milleks tal ongi muuhulgas sõjaväebaasid Süürias.

"Venelased on kasutanud taktikaliselt iga auku, mille Lääs jätab. Ja nüüd on nad jõudnud Põhja-Süüriasse toetama Süüria vägesid ja kaudselt ka kurde," ütles Eesti kaitseminister.

Vene väed, kes tema sõnul on sekkunud Süüria kurdide ja Türgi vastasseisu, mõjutavad ainuüksi oma kohalolekuga geopoliitilist olukorda nagu ameeriklasedki, enne kui need teatasid ootamatult, et lahkuvad Süüriast.

Venemaa raketikompleks Iskander õppustel
© Sputnik / Алексей Даничев

EL oleks võinud hõivata USA koha, aga see on võimatu

Ajakirjanik Toomas Sildam tuletas Eesti kaitseministrile meelde ELi kõrge välisesindaja Federica Mogherini nõuniku Nathalie Tocci sõnu sellest, kuidas EL täidab Lähis-Idas USA-st tühjaks jäänud koha. "Kas see on unistus, mis kunagi ei täitu?" küsis ta Jüri Luigelt.

"See on unistus. ELil ei ole poliitilist tahet ega sõjalist jõudu. Võibolla on ELil finantse, aga praegu, kui Süürias käib aktiivne sõjategevus, on raske ette kujutada, kuidas neid finantse ülesehitustöös kasutada," vastas minister.

Kommenteerides ajakirjaniku oletusi sellest, et Euroopa Liidu huvi tõttu Süüria konflikti ja pagulaste probleemi rahumeelse lahendamise vastu võib muutuda ka Brüsseli sanktsioonipoliitika Moskva suhtes, teatas Jüri Luik:

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, on alates Venemaa sekkumisest Süüria konflikti 2015. aasta sügisel olukord selles riigis kardinaalselt muutunud: valitsusväed on koos Vene sõjaväelastega saanud oma kontrolli alla tagasi suure osa riigi territooriumist, mille varem olid hõivanud terroriorganisatsiooni Islamiriik (Islamic State, IS)* ja relvastatud opositsioon.

Tänavu oktoobris alustas Türgi maismaaoperatsiooni Süüria kurdide vastu. Need pöördusid abipalvega Damaskuse poole. Selle tulemusel on Süüria valitsusväed esmakordselt pärast 2014. aastat tunginud Eufrati vasakkaldale ja hõivanud ISi endise pealinna Raqqa. Euroliit ja USA on Ankara tegevuse hukka mõistnud, türklased on vastuseks ähvardanud taas lubada Süüria põgenikel Türgi territooriumi kaudu Lääne-Euroopasse suunduda.

Süüria ja Türgi armee ja Süüria kurdude võimaliku vastasseisu kohad on praegu Venemaa väejuhatuse ja Venemaa sõjaväepolitsei kontrolli all. USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa väikesearvulised üksused on hakanud piirkonnast evakueeruma.

*Venemaal, USAs, Euroopa Liidus ja mujal keelatud terroriorganisatsioon

Lugege lisaks:

102
Tagid:
poliitika, Süüria, Lähis-Ida, Venemaa, kaitseministeerium, Jüri Luik
Samal teemal
Kaljulaid: Eesti peab Venemaaga suhtlema otse ja ilma vahendajateta
Johan Bäckman: Eestil tasub enesealalhoiu mõttes võtta eeskuju Soomest
Borš kui relv. BBC paljastas Venemaa propaganda saladuse
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde