ÜRO Julgeolekunõukogu istung, illustreeriv foto

Eesti, USA ja "euroviisik" mõistsid hukka Türgi sõjalise operatsiooni Süürias

63
(Uuendatud 14:51 11.10.2019)
Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) Julgeolekunõukogu istungil kutsusid seitsme lääneriigi, sealhulgas Eesti esindajad Ankarat üles lõpetama sõjategevuse Süüria territooriumil — igaüks oma motiividel.

TALLINN, 11. oktoober — Sputnik. Türgi sõjaline operatsioon "Rahu allikas" (Barış Pınarı Harekâtı) Süüria põhjaosas on pälvinud seitsme ÜRO Julgeolekunõukogu liikmesriigi hukkamõistu. Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Poola ja Belgia avaldusega, mis mõistab hukka Ankara tegevuse, on ühinenud ka Eesti.

Постпред США при ООН Келли Крафт
© AP Photo / Richard Drew
USA suursaadik ÜROs Kelly Craft

USA suursaadik ÜROs Kelly Craft teatas omakorda, et tema riik "ei ole kuidagi heaks kiitnud Türgi valitsuse otsust suurendada sõjalist survet Kirde-Türgis". Ta veeretas Türgi võimude kaela vastutuse selle eest, et kõik "vangis hoitavad ISISi* ämblikud" laiali ei jookseks.

Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Poola, Belgia ja Eesti esindajad teatasid, et on Türgi sõjalise operatsiooni pärast sügavalt mures ja kutsusid Ankarat üles lõpetama ühepoolse sõjategevuse. "Me ei arva, et sõjaline operatsioon hajutab Türgi kartused julgeoleku vallas," teatas Saksamaa suursaadiku asetäitja ÜROs Jürgen Schulz.

Süüria kirdeosas uuesti alanud lahingutegevus õõnestab tema sõnul ka edaspidi kogu regiooni stabiilsust ja süvendab tsiviilelanikkonna kannatusi, mis suurendab põgenike arvu. Schulz kahtles ka selles, et Türgi-poolne "turvatsooni" loomine Süüria kirdeossa "hakkab vastama põgenike tagasitulekuks kehtestatud rahvusvahelistele standarditele".

"Igasugune katse muuta seal demograafilist olukorda on vastuvõetamatu," ütles Schulz.

"Ühepoolne sõjategevus seab ohtu edusammud, mis koalitsioon on teinud võitluses ISIS*e vastu. See õõnestab koalitsioonipartnerite julgeolekut kohapeal," rõhutas ta. Tema sõnul pooldavad avalduse teinud riigid Süüria Araabia Vabariigi ühtsuse, suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse säilitamist.

"Türgi on Euroopa Liidu oluline partner, liitlane NATOs ja ISIS*e vastu võitleva rahvusvahelise koalitsiooni liige. Praegu on erakordselt tähtis lõpetada kriis regioonis ja me tunnustame seda tähtsat rolli, mida Türgi mängib Süüria põgenike olukorras. Me kutsume uuesti kõiki asjaosalisi üles tagama tsiviilelanikkonna kaitse ja humanitaarabi juurdepääs kogu Süüria territooriumil. Tahame ühemõtteliselt teatada, et EL ei anna vahendeid olukorra stabiliseerimiseks või arenguks sellistes piirkondades, kus eiratakse kohalike elanike huve," seisab kuue Euroopa riigi avalduses.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et Türgi president Recep Tayyip Erdoğan teatas 9. oktoobril, et Süüria põhjaosas alustatakse operatsiooni "Rahu allikas", mis on suunatud Türgis keelustatud Kurdistani Töölispartei ja terrorirühmitise "Islamiriik" vastu. Türgi lennuvägi andis juba samal päeval lööke Ra's al-"Ayni ja mitme teise Süüria piirilinna pihta.

Hiljem teatati operatsiooni maapealse osa alustamisest. Türgi sõjaväelased on pärast operatsiooni "Rahu allikas" alustamist andnud Põhja-Süürias lööke 181 kurdi formeeringu pihta ja hävitanud "174 terroristi". Meedia teatel on tsiviilelanike hulgas hukkunuid ja vigastatuid.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

Lugege lisaks: 

63
Tagid:
poliitika, USA, ÜRO Julgeolekunõukogu, Eesti, Süüria, Türgi
Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)
Samal teemal
Süüria hakkab naasma rahuaja elukorralduse juurde — video
Lavrov teatas Süüria sõja lõppemisest: aeg on asuda hävitatut taastama
Süüria võit ja kosuv ida: millest Putin Valdai klubis kõneles
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde