Uusi sanktsioone peeti Venemaal kättemaksuks USA läbikukkumiste eest Süürias, illustreeriv foto

Uusi sanktsioone peeti Venemaal kättemaksuks USA läbikukkumiste eest Süürias

44
(Uuendatud 01:10 29.09.2019)
Washington kehtestas sanktsioonid Vene ettevõtte vastu, olevat rikkunud sanktsioonirežiimi Süüria suhtes. Moskvas seletati seda sammu Ameerika poole sooviga vähemalt kuidagi konkurendile ära panna oma läbikukkumiste eest Süüria territooriumil.

TALLINN, 29. september — Sputnik. Süürias jäävad ameeriklased poliitiliselt selgesti Venemaale alla ja püüavad "torgata" oma põhikonkurenti vähemalt sanktsioonidega: teisiti see neil lihtsalt ei õnnestu. Sellest teatas USA uusi Venemaa-vastaseid sanktsioone kommenteerides Venemaa Föderatsiooninõukogu väliskomitee liige Oleg Morozov.

Олег Морозов - член комитета Совета Федерации РФ по международным делам
© Sputnik / Владимир Федоренко
Venemaa Föderatsiooninõukogu väliskomitee liige Oleg Morozov

Varem on selgunud, et Washington kehtestas sanktsioonid ühe Vene ettevõtte, kolme Venemaa kodaniku ja viie laeva vastu, kes olevat rikkunud Süüria Araabia Vabariigi suhtes keshtivat sanktsioonirežiimi, osalenud skeemis, mis on loodud "lennukikütuse tarnimise tagamiseks Venemaa sõjaväelastele" Süürias.

Oleg Morozovi meelest jääb USA Venemaale Süürias konkurentsis alla — ja seda näeb kogu maailm. "Seetõttu pannakse meile süüks iga väikest eksimust. Olgu kas või nii, aga torkame Venemaad, kui teisiti lihtsalt ei saa," osundab RIA Novosti Venemaa senaatori sõnu.

Seda, et USA ebasõbralikule sammule järgneb Venemaa adekvaatne vastus, oletas veendunult ka Venemaa riigiduuma väliskomitee juht Leonid Slutski. Tema sõnul on "sanktsiooninuiast" saanud Washingtoni jaoks juba ammu harjumuspärane välispoliitika instrument. Kuid nende sanktsioonide ebaefektiivsust tunnistatakse juba isegi läänes, lisas ta.

Slutski arvates ei vii sanktsioonide tee "mitte kuhugi", sest see ei vii sõja lõppemiseni, võiduni terrorismi üle ega rahu jaluleseadmiseni.

Venemaa välisministeeriumis nimetati USA uusi piirangumeetmeid täiesti vastuvõetamatuks. Venemaa välisministri asetäitja Sergei Veršinini sõnul jätkavad need tegevused vana ameerikalikku poliitikat, "mis põhineb ühepoolsetel sanktsioonidel".

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, on Venemaa president Vladimir Putin varem märganud Venemaa ja USA suhete allakäiku Venemaa-vastaste sanktsioonide taustal. "Need (suhted — toim) käivad alla, muutuvad järjest halvemaks ja halvemaks. Viimastel aastatel on tegutsev administratsioon teinud Venemaa suhtes minu meelest mitukümmend sanktsioonidega seotud otsust," ütles Putin.

Президент РФ Владимир Путин
© Sputnik / Валерий Мельников
Venemaa president Vladimir Putin

Vastuseisu tugevnemisest Vene–Ameerika suhetes on varem teatanud ka Venemaa välisminister Sergei Lavrov. Seda soodustab tema sõnul NATO bloki taristu lähenemine Venemaa piirile. Moskva omakorda on korduvalt rõhutanud, et alliansi laienemine itta pole millegagi põhjendatud ja et sanktsioonide keeles temaga rääkida on ebaproduktiivne.

Loe lisaks:

44
Tagid:
poliitika, sanktsioonid, Venemaa, USA, Süüria
Samal teemal
Süüria: USA varustab Ukraina kaudu terroriste relvadega
Ameerika sõjaväelane: USA "tõmbas" Süürias Venemaad
Asjad kokku ja Teksasesse: kes USA väed Süürias asendab
USA alustas rünnakuid Süüria vastu
Süüria süüdistab USA-d Rukbani laagri vanglaks muutmises
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde