USA president Donald Trump

Trumpi vastu algatati tagandamisprotsess milline on selle õnnestumise tõenäosus

72
(Uuendatud 18:09 25.09.2019)
USA Kongressi esindajatekojas algatati president Donald Trumpi ametist tagandamise protseduur, tuues ettekäändeks tema väidetava katse oma potentsiaalset rivaali eelseisvatel valimistel diskrediteerida.

TALLINN, 25. september — Sputnik. USA parlamendi spiiker Nancy Pelosi teatas Donald Trumpi tagandamisprotseduuri algatamisest. Selle põhjuseks olla USA presidendi väidetav katse kasutada Kiievi võime oma peamise rivaali kompromiteerimiseks eelseisvatel presidendivalimistel, edastas RIA Novosti.

Нэнси Пелоси
© Sputnik / Алексей Агарышев
USA parlamendi spiiker Nancy Pelosi

Kuidas Ameerika Ühendriikide presidenti ametist tagandada saab

USA seaduste kohaselt peavad esindajatekoja kuus komiteed Donald Trumpi võimalikke kuritegusid uurima ja need alamkojas hääletamisele panema. Iga süüdistuse punkt pannakse eraldi hääletusele ja see tuleb lihthäälteenamusega vastu võtta.

Kuna algatuse esitanud Nancy Pelosi kuulub demokraatlikku parteisse, kelle käes on alamkojas 235 kohta 435-st, on tal kõik võimalused võita, isegi kui kõik vabariiklased vastu hääletavad. Pärast seda antakse piisavalt hääli saanud teemad ülemkotta – senatisse.

USA senatis peaks sel juhul tegelikult toimuma kohtumenetlus – otsuse langetamine presidendi ametist tagandamise kohta. Selleks on vaja 2/3 häältest, st 67 häält 100-st. Senatis aga on olukord vastupidine – siin kuulub demokraatidele vaid 47 kohta. Seetõttu peavad nad Trumpi tagandamiseks vähemalt 20 vabariiklast oma poolele meelitama.

USA presidendi süüdistused oma peamise konkurendi vastu eelseisvatel presidendivalimistel said alguse Donald Trumpi ja Ukraina riigipea Volodõmõr Zelenskõi telefonivestlusest.

Demokraatide väite kohaselt üritas Trump Zelenskõid Ukrainale osutatava Ameerika sõjalise abi blokeerimisega šantažeerida, sundimaks teda algatama korruptsioonivastast uurimist Joe Bideni (Demoraatlik Partei) poja Hunteri suhtes, kes astus varsti peale riigipööret Ukraina ühe suurima eraõigusliku gaasiettevõtte Burisma Groupi juhatusse.

Trump pani Ukraina sõjalisele abistamisele käe ette 

Donald Trump andis oma kabinetiülemale Mick Mulvaneyle käsu lõpetada presidendi korraldusega ajutiselt tõkestatud ning siis kord juba "lahti sulatatud" sõjalise abi andmine Ukrainale.

USA presidendi otsus tehti välisministeeriumile ja kaitseministeeriumile teatavaks juuli keskel – seega nädal enne telefonikõnelust Ukraina riigipea Volodõmõr Zelenskõiga. The Washington Posti allikas Valges Majas ei usu, et rahaeraldisi tõkestades tahtis Trump Zelenskõile "Bideni kaasuses" survet avaldada. Allika sõnul ei ole sel mingit pistmist põhimõttega "teene teene vastu".

Ukraina korruptsioon õgib isegi USA võimuladvikut

Jutt käib siin endise asepresidendi Joe Bideni poja Hunteriga seotud skandaalist, kus ta sokutati Ukraina ühe suurima eraettevõtte, gaasikompanii Burisma Group direktorite nõukogusse. Trumpi vastased kinnitavad, et USA president üritas telefonikõnes Zelenskõiga sundida Kiievit noorema Bideni vastu juurdlust alustama.

Джо Байден.
© AP Photo / Mel Evans
Joe Biden

Demokraatliku Partei esindajad nõudsid presidendi umbusaldamise hirmus telefonikõnede sisu avalikustamist. Trump ise on säärased kahtlustused enda suhtes otsustavalt tagasi lükanud, nimetades neid fabritseerituiks.

Raha sõjapidamiseks rahu ei toeta

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et USA poolt oli plaanitud anda Ukrainale sõjaliseks abiks ligi 400 miljonit dollarit. Seda raha kavatsetakse kasutada relvade ja sõjatehnika soetamiseks ning teenuste osutamiseks.

250 miljonit dollarit on juba Pentagoni eelarvest osana Ukraina julgeolekuabi programmi raames eraldatud, 115 miljonist dollarist riigidepartemangu rahvusvahelise sõjalise abi rahastamise programmist 2019. aasta eelarves, aga ka 26,5 miljonist dollarist sama programmi 2018. aasta eelarves.

13. septembril said need vahendid seoses rahandusaasta lõpu, 30. septembri lähenemisega "lahti sulatatud", kuna Valges Majas kardeti, et kui juba eraldatud raha ära ei kasutata, võidakse seda pidada seaduserikkumiseks.

Moskva on korduvalt juhtinud tähelepanu sellele, et Kiievi militaristlike püüdluste rahastamine väljastpoolt aitab  Donbassi relvastatud konflikti eskaleerumisele kaasa. Venemaa presidendi pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul on Ukrainale erinevate relvasüsteemide ostmiseks raha eraldamine  Minski kokkulepete täitmisele takistuseks. Rahulolematust Valge Maja poliitikaga Ukraina suhtes on väljendanud mõnedki USA poliitikud.

Loe lisaks:

72
Tagid:
Joe Biden, Ukraina, poliitika, tagandamine, Donald Trump, USA
Samal teemal
INF-lepe
"Põgenikud teevad Ameerika suurepäraseks": Trumpi-vastased ÜRO peakorteri ees — video
Trumpi ultimaatum: USA lõpetab Ukraina abistamise, kuni Euroopa sellega ei liitu — video
Sanktsioonidega diplomaatia, automaatidega rahu
Trump pikendas "sekkumissanktsioone"
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde